Przed jutrzejszymi sondażami liczba zabójstw politycznych w Meksyku osiągnęła 37

Powszechnie oczekuje się, że niedzielne głosowanie wygra Claudia Sheinbaum, nadzieja partii rządzącej.

Meksyk:

Wybory w Meksyku są obecnie najkrwawsze we współczesnej historii po tym, jak w piątek podczas wiecu politycznego zamordowano kandydata ubiegającego się o urząd lokalny w środkowym stanie Puebla, co zwiększyło liczbę zamordowanych kandydatów do 37 przed niedzielnym głosowaniem.

Według prokuratury, w ataku zastrzelony został Jorge Huerta Cabrera, kandydat ubiegający się o mandat radnego miasta Izucar de Matamoros.

Według danych firmy konsultingowej Integralia ds. bezpieczeństwa liczba zamordowanych kandydatów w sezonie wyborczym 2024 wzrosła do 37, czyli o jednego więcej niż podczas wyborów śródokresowych w 2021 r., kiedy zginęło 36 kandydatów.

Kwestia przestępczości z użyciem przemocy stała się jednym z głównych tematów tegorocznych wyborów prezydenckich, w których partia rządząca ustępującego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora zmuszona była bronić utrzymującego się wysokiego wskaźnika morderstw, gdyż opozycja starała się wykorzystać rozlewu krwi, aby argumentować za zmianami.

Powszechnie oczekuje się, że Claudia Sheinbaum, nadzieja partii rządzącej, wygra niedzielne głosowanie i zostanie pierwszą kobietą-prezydentem Meksyku.

„Możliwe, że przemoc jest wykorzystywana do określenia przebiegu wyborów z wyprzedzeniem, zwłaszcza gdy postrzega się pewne interesy jako zagrożone w przypadku zwycięstwa określonego projektu politycznego” – powiedział Armando Vargas, badacz Integralii.

Firma konsultingowa naliczyła także 828 nieśmiercionośnych ataków na kandydatów w bieżącym sezonie wyborczym, w porównaniu z 749 od poniedziałku.

Analitycy wskazują, że meksykańska mieszanka potężnych karteli narkotykowych i często skorumpowanych samorządów lokalnych przyczynia się do zagrożeń, na jakie narażeni są kandydaci.

Na początku tygodnia podczas wiecu wyborczego lokalny kandydat na burmistrza w południowym stanie Guerrero został zastrzelony z bliskiej odległości.

Znalazł się wśród 560 kandydatów i urzędników wyborczych, którym rząd zapewnił ochronę w związku z ciągłymi groźbami.

Piątkowe makabryczne zabójstwo zostało uwiecznione na nagraniu wideo, a po tym, jak rozległy się strzały, na wiecu wybuchł chaos.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Source link