WAshington — Przywódcy Kongresu zaprosili premiera Izraela Benjamina Netanjahu wygłosić adres na Kapitolu, przedstawienie czas wojny poparcie dla długoletniego sojusznika pomimo narastających podziałów politycznych w związku z izraelskim atakiem militarnym na Gazę.

Zaproszenie od spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsonarepublikanin i przywódca większości w Senacie Chucka Schumerademokrata, wraz z przywódcą Republikanów w Senacie Mitchem McConnellem i przywódcą Demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeemem Jeffriesem w pracach na jakiś czas. Nie ustalono daty wystąpienia.

Przywódcy stwierdzili, że zaproszenie zostało skierowane, aby „podkreślić solidarność Ameryki z Izraelem”.

„Zapraszamy do podzielenia się wizją izraelskiego rządu dotyczącą obrony demokracji, walki z terroryzmem i ustanowienia sprawiedliwego i trwałego pokoju w regionie” – napisali.

Zaproszenie przychodzi jako Izrael-Hamas wojna, trwająca siódmy miesiąc po niespodziewanym ataku palestyńskiej grupy bojowników z 7 października, wywołała powszechne obawy w USA i za granicą w związku z postępowaniem Izraela i ogromną liczbą ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej.

Przemówienie Netanjahu prawie na pewno zdemaskowałoby tę sytuację podziały roku wyborczego w USA, gdzie coraz większa liczba Demokratów odwraca się od prawicowego premiera, a Republikanie zbliżają się do izraelskiego przywódcy.

Kiedy Izrael wkracza Rafah w Gazie, Międzynarodowy Trybunał Karny oskarżył Netanjahu i jego ministra obrony, a także trzech przywódców Hamasu o zbrodnie wojenne – czyn w dużej mierze symboliczny, ale jeszcze bardziej izolujący izraelskiego przywódcę.

Prezydent Joe Bidena wspierając prawo Izraela do obrony przed Hamasem, ostro skrytykował sprawę MTK przeciwko Netanjahu, niemniej jednak stał się krytyczny wobec izraelskich planów wojennych i nalegał na zapewnienie pomocy humanitarnej.

Nie jest jasne, czy Biden i Netanjahu spotkają się w Waszyngtonie.

W Kongresie debaty na temat wojny Izrael-Hamas były gorące i powodowały podziały, a nasilały się podczas protesty na kampusie uniwersyteckim tej wiosny, pokazując, jak niegdyś żelazne poparcie dla Izraela osłabło i rozpadło się.

Schumer, najwyższy rangą żydowski urzędnik wybrany w USA, wygłosił: gorzka nagana izraelskiego przywódcy w marcu, mówiąc w przemówieniu, że Netanjahu „zgubił drogę”.

Republikanie, w tym domniemany kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Donalda Trumpachętnie okazali swoje poparcie dla Netanjahu i zdemaskowali podziały Demokratów w sprawie Izraela.

Johnson najpierw zasugerował zaproszenie Netanjahu, mówiąc, że zaproszenie izraelskiego przywódcy byłoby „moim wielkim zaszczytem”, po negatywnych komentarzach samego Schumera.

Niedawno republikanka Elise Stefanik z Nowego Jorku została najwyższym rangą urzędnikiem Partii Republikańskiej wybieranym w USA wygłaszać mowę przed izraelskim parlamentem.

W 2015 r. Netanjahu został zaproszony przez poprzedniego mówcę Partii Republikańskiej do wystąpienia w Kongresie z odmową wobec ówczesnego prezydenta Baracka Obamy podczas sporów dotyczących Iranu.

Source link