Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tej treści

Dodatkowo otrzymasz specjalny dostęp do wybranych artykułów i innych treści premium po założeniu konta — bezpłatnie.

Podając swój adres e-mail i klikając przycisk Kontynuuj, wyrażasz zgodę na warunki korzystania z serwisu Fox News. Warunki korzystania I Polityka prywatnościw tym nasz Zawiadomienie o zachętach finansowych.

Proszę wpisać aktualny adres e-mail.

PIERWSZY NA FOX – Śmiertelny atak na szpital dziecięcy na Ukrainie w tym tygodniu był test dla sojuszu NATO, ostrzegł litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, gdy światowi przywódcy zebrali się w Waszyngtonie

„Atak na szpital dziecięcy w Kijowie w tygodniu szczytu NATO tutaj w Waszyngtonie wyraźnie wysyła wiadomość polityczną. Oczekuje, że będziemy dyskutować, a najprawdopodobniej nie znajdziemy sposobu, jak to rozwiązać” – powiedział Landsbergis Fox News Digital z ambasady Litwy w Wasington, DC

Minister spraw zagranicznych powiedział Prezydent Rosji Władimir Putin liczy na to, że NATO nie odpowie, gdyż obawia się, że taka odpowiedź doprowadzi do dalszej eskalacji napięć w stosunkach Zachodu z Rosją.

„To wystarczy, aby wysłać wiadomość do Ukraińców, że, spójrzcie, wasi przyjaciele na Zachodzie nie mogą zrobić dla was wiele. Nawet wasze dzieci, te, które cierpią na raka w szpitalu, nie mogą być chronione” – powiedział Landsbergis.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis rozmawia z mediami po przybyciu na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Pałacu Czernina w Pradze, 31 maja 2024 r. (Zdjęcie: MICHAL CIZEK/AFP via Getty Images)

CHINY I BIAŁORUŚ ROZPOCZYNAJĄ WSPÓLNE ĆWICZENIA WOJSKOWE PRZY GRANICY POLSKIEJ

Minister spraw zagranicznych wezwał swoich kolegów z NATO, aby wykorzystali ten tydzień nie tylko do udzielenia Ukrainie niezbędnej pomocy wojskowej w wojnie, ale także do udowodnienia Putinowi, że sojusz nie zamierza się wycofać.

Komentarze ministra spraw zagranicznych pojawiły się po tym, jak w poniedziałek Rosja uderzyła w szpital dziecięcy w Kijowie, w wyniku czego zginęły co najmniej dwie osoby, a około 50 zostało rannych, mimo że trwają poszukiwania i Akcje ratunkowe są nadal w toku.

Zdjęcia chorych dzieci, z których niektóre straciły włosy na skutek chemioterapii i radioterapii, trzymanych przez opiekunów, z krwią spływającą po ich twarzach i ciałach, pokazały po raz kolejny, jak makabryczne środki podejmie Putin, aby osiągnąć swoje cele wojenne.

W oświadczeniu złożonym Radzie Bezpieczeństwa ONZ we wtorek ambasador Serhij Kyslytsya powiedział, że dowody wskazują na to, szpital dziecięcy został celowo uderzony przez pocisk manewrujący Ch-101, podczas gdy dzieci otrzymywały leczenie, w tym trzy operacje na otwartym sercu, które trwały w momencie ataku.

Ewakuacja szpitala dziecięcego na Ukrainie

Na zdjęciu kobiety trzymające dzieci przed Szpitalem Dziecięcym Ochmatdyt w Kijowie na Ukrainie po ataku w poniedziałek. (Oleksandr Gusev/Global Images Ukraina za pośrednictwem Getty Images)

„Eskalacja Putina musi mieć swoją cenę” – powiedział Landsbergis. „Nie można po prostu grać w obronie i oczekiwać, że druga strona jakoś się zatrzyma. Putin ewidentnie nie planuje się zatrzymać”.

„On po prostu kontynuuje eskalację, a to oznacza, że ​​musimy się z nim spotkać lub pomóc Ukraińcom się z nim spotkać” – dodał.

NATO ZABEZPIECZA WSPARCIE DLA UKRAINY W TRUDNYCH WARUNKACH REELEKCJI BIDENA

Stany Zjednoczone wprowadziły zakazy używania wszystkich pocisków wyprodukowanych w USA do atakowania celów w Rosji, choć wyjątek został przyznany celom wojskowym w pobliżu granicy z Charkowem. Landsbergis i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wezwali wszystkie państwa do porzucenia postanowień dotyczących uderzeń, ponieważ taka możliwość umożliwiłaby Kijowowi atakowanie lotnisk, składów broni i statków u wybrzeży Ukrainy.

Biały Dom w poniedziałek oświadczył, że pomimo powtarzających się śmiertelnych ataków na ukraińskich cywilów, nie będzie żadnych zmian w polityce USA, co wywołało poczucie narastającej frustracji wobec Waszyngtonu przed szczytem.

Źródło zaangażowane w rozmowy NATO potwierdziło, że kilku sojuszników, w tym Stany Zjednoczone, nie jest skłonnych zmienić swoją pozycję jeśli chodzi o przeciwstawienie się Putinowi, pomimo wielokrotnych nalegań ze strony Ukrainy i innych państw NATO.

Szpital dziecięcy na Ukrainie

Ludzie stoją w pobliżu budynku jednego z największych szpitali dziecięcych na Ukrainie, „Ochmatdyt”, częściowo zniszczonego w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego 8 lipca 2024 r. w Kijowie na Ukrainie. (Zdjęcie: Oleksandr Gusev/Global Images Ukraine via Getty Images)

„To z pewnością może być okazja do odparcia ataku, jeśli USA pozwolą na atakowanie kolejnych celów w Rosji. Ale jak dotąd nie widzę żadnych oznak jakiegokolwiek ruchu w tym kierunku” – potwierdziło źródło we wtorek. „Najprawdopodobniej po prostu zjemy wszystko, co zaserwuje Rosja”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Odmowa Waszyngtonu zaostrzenia reakcji na agresję Putina oznacza również, że Ukraina raczej nie zobaczy konkretnej ścieżki do członkostwa, pomimo doniesień, że komunikat NATO będzie zawierał sformułowania takie jak „nieodwracalność”, mające na celu opisanie zdolności Kijowa do przystąpienia.

„Stany Zjednoczone w stu procentach rozumieją, że jakiekolwiek realne zbliżenie Ukrainy z NATO oznacza eskalację” – potwierdziło źródło zaangażowane w rozmowy NATO.Source link