TEL AVIV, Izrael – Rodziny izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas wezwały wszystkie strony do natychmiastowego przyjęcia propozycji szczegółowej przedstawionej przez prezydenta USA Joe Bidena, aby zakończyć prawie 8-miesięczną wojnę i sprowadzić ich krewnych do domu, ale rząd Izraela przedstawił warunki nadal należy przestrzegać zawieszenia broni.

Biden nakreślił w piątek trzyetapowe porozumienie zaproponowane przez Izrael Hamasowi, stwierdzając, że grupa bojowników „nie jest już zdolna” do przeprowadzenia kolejnego ataku na Izrael na dużą skalę. Nalegał, aby Izraelczycy i Hamas osiągnęli porozumienie w sprawie uwolnienia około 100 pozostałych zakładników wraz z ciałami około 30 kolejnych w celu przedłużenia zawieszenia broni w Gazie.

Rozmowy o zawieszeniu broni zostały wstrzymane w zeszłym miesiącu po zdecydowanych naciskach USA i innych mediatorów mających na celu zawarcie porozumienia w nadziei zapobiegnięcia pełnej izraelskiej inwazji na miasto Rafah na południu Gazy. Izrael twierdzi, że operacja w Rafah ma kluczowe znaczenie dla wykorzenienia bojowników Hamasu odpowiedzialnych za atak na południowy Izrael z 7 października, który wywołał wojnę.

W piątek Izrael potwierdził, że jego wojska działają w centralnych częściach miasta. Atak naziemny doprowadził do exodusu około 1 miliona Palestyńczyków z miasta i wywołał zamieszanie w operacjach humanitarnych ONZ prowadzonych na tym obszarze.

Po przemówieniu Bidena rodziny zakładników stwierdziły, że sobotni czas dobiega końca, a zarówno Izrael, jak i Hamas mają obowiązek zaakceptować porozumienie.

„Chcemy, aby ludzie wrócili żywi i wkrótce” – Gili Roman powiedział The Associated Press. Jego siostra, Yarden Roman-Gat, została wzięta jako zakładniczka i uwolniona podczas tygodniowego zawieszenia broni w listopadzie, ale szwagierka Yardena Carmel, jest nadal przetrzymywany.

„To może być ostatnia szansa na uratowanie życia. Dlatego należy zmienić obecny stan i oczekujemy, że wszyscy natychmiast zastosują się do wezwania Bidena do zaakceptowania przedstawionego porozumienia. Nie ma innej drogi do lepszej sytuacji dla wszystkich. Nasze przywództwo nie może nas zawieść. Ale przede wszystkim oczy wszystkich powinny być zwrócone na Hamas” – powiedział.

Propozycja pojawiła się po czwartkowym, zdaniem rodzin zakładników, agresywnym spotkaniu z doradcą Izraela ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachi Hanegbi, który powiedział im, że rząd nie jest gotowy do podpisania umowy o sprowadzeniu wszystkich zakładników do domu i że nie ma planu B. .

Hanegbi powiedział w tym tygodniu, że spodziewa się, że wojna będzie się przeciągać przez kolejne siedem miesięcy, a jej celem będzie zniszczenie potencjału militarnego i rządzenia Hamasu oraz mniejszej grupy bojowników Islamskiego Dżihadu.

Netanjahu obiecał „całkowite zwycięstwo”, które odsunie Hamas od władzy, zdemontuje jego strukturę wojskową i zwróci zakładników, a w sobotę rząd oświadczył, że warunki zakończenia wojny nie uległy zmianie. Stwierdzono, że wprowadzenie trwałego zawieszenia broni przed spełnieniem warunków to „nierozpoczęcie”.

Wiele rodzin zakładników obwinia brak woli rządu do zawarcia porozumienia za śmierć wielu zakładników w niewoli.

„Wiemy, że rząd Izraela zrobił strasznie wiele, aby opóźnić osiągnięcie porozumienia, co kosztowało życie wielu ludzi, którzy przeżyli w niewoli tygodnie, tygodnie, miesiące i miesiące. Nasze serca są złamane, ile osób już nie żyje, jakie otrzymamy” – powiedziała AP Sharone Lifschitz. Jej matka Yocheved została uwolniona po listopadowym zawieszeniu broni, a jej ojciec Oded nadal przebywa w niewoli.

Pierwsza faza porozumienia ogłoszona przez Bidena miała trwać sześć tygodni i obejmować „pełne i całkowite zawieszenie broni”, wycofanie sił izraelskich ze wszystkich gęsto zaludnionych obszarów Gazy oraz uwolnienie pewnej liczby zakładników, w tym kobiet , osób starszych i rannych, w zamian za uwolnienie setek więźniów palestyńskich.

Druga faza obejmowałaby uwolnienie wszystkich pozostałych żyjących zakładników, w tym żołnierzy płci męskiej, a siły izraelskie wycofałyby się z Gazy. Trzeci etap wymaga rozpoczęcia gruntownej odbudowy Gazy, której odbudowa trwa dziesięciolecia po zniszczeniach spowodowanych wojną.

Biden przyznał, że utrzymanie izraelskiej propozycji będzie trudne, mówiąc, że istnieje wiele „szczegółów do wynegocjowania”, aby przejść z pierwszego etapu do drugiego. Biden powiedział, że jeśli Hamas nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wynikających z porozumienia, Izrael może wznowić operacje wojskowe.

W piątkowym oświadczeniu Hamas stwierdził, że „pozytywnie” ocenia propozycję przedstawioną przez Bidena i wezwał Izraelczyków do zadeklarowania wyraźnego zaangażowania na rzecz porozumienia obejmującego trwałe zawieszenie broni, całkowite wycofanie wojsk izraelskich z Gazy, wymianę jeńców i inne warunki.

Choć propozycja jest podobna do poprzednich, główną różnicą jest – zdaniem analityków – gotowość do przerwania wojny na czas nieokreślony. Nadal pozostawia Izraelowi opcję wznowienia wojny i zmniejszenia zdolności Hamasu do rządzenia, ale z biegiem czasu, powiedział Michael Milshtein, szef Forum Studiów Palestyńskich w Dayan Center na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Eksperci twierdzą jednak, że przemówienie Bidena było jednym z pierwszych w czasie wojny, które dało nadzieję na jej zakończenie i sprowadzenie zakładników do domu.

„To było bardzo dobre przemówienie… wygląda na to, że Biden próbuje narzucić je izraelskiemu rządowi, wyraźnie zwracał się bezpośrednio do narodu izraelskiego” – powiedział Gershon Baskin, dyrektor ds. Bliskiego Wschodu w Organizacji Wspólnot Międzynarodowych. Izraelczycy muszą wyjść na ulice i zażądać, aby rząd Izraela to zaakceptował, powiedział.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock nazwała to „pilną nadzieją” na trwały pokój. Powiedziała, że ​​w sobotę do Hamasu należy pokazanie, że chce zakończyć konflikt.

Tymczasem walki w Gazie trwały nadal.

W sobotę armia izraelska oświadczyła, że ​​zabiła bojownika Hamasu odpowiedzialnego za kierowanie atakami w Izraelu i na Zachodnim Brzegu, a na początku tego tygodnia poinformowała, że ​​jej samolot zabił bojownika Hamasu w środkowej Gazie, który był szefem wydziału technologii sił bezpieczeństwa wewnętrznego.

Również w sobotę państwowa egipska gazeta Al-Kahera News poinformowała, że ​​urzędnicy z Egiptu, Stanów Zjednoczonych i Izraela spotkają się w weekend w Kairze, aby porozmawiać na temat przejścia granicznego w Rafah, które zostało zamknięte od czasu przejęcia przez Izrael jego palestyńskiej strony w wczesny maj. Do spotkania doszło tydzień po tym, jak Biden podczas rozmowy telefonicznej omówił kwestię zamknięcia przejścia granicznego z prezydentem Egiptu Abdelem-Fattahem el-Sissi.

Przejście jest jednym z głównych sposobów przedostania się pomocy do Gazy. Egipt odmówił otwarcia swojej strony granicy, obawiając się, że izraelskie wpływy pozostaną trwałe. Egipt zażądał, aby Palestyńczycy przywrócili władzę nad obiektem. Biały Dom naciska na Egipt, aby wznowił napływ ciężarówek.

Izrael rozpoczął wojnę w Gazie po ataku Hamasu 7 października, podczas którego bojownicy wdarli się do południowego Izraela, zabili około 1200 osób – głównie cywilów – i uprowadzili około 250. Ponad 36 170 Palestyńczyków zostało zabitych w Gazie w wyniku izraelskiej kampanii bombardowań i ofensyw według Ministerstwa Zdrowia Gazy. Jego liczba nie rozróżnia cywilów i kombatantów.

Source link