TTysiące ludzi tłoczyło się w sobotę na ulicach stolicy Tajlandii, Bangkoku, z okazji Miesiąca Dumy, który był pierwszym miesiącem upamiętniającym wprowadzenie w kraju legalnej równości małżeństw dla par tej samej płci, w miarę jak prawodawcy zbliżają się do oczekiwanego momentu. Ustawa, która skodyfikowałaby małżeństwo między dwiema osobami zamiast jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Parada pod hasłem „Święto miłości” objęła długość około 1,5 km ulicami handlowej dzielnicy miasta. Wśród uczestników byli gubernator Bangkoku, międzynarodowe firmy i grupy wsparcia, choć wiec uświetniły koncerty ciężarówek, dumnie prezentujące się drag queens i okazjonalny występ zespołu perkusyjnego. Niektórzy maszerujący nieśli plakat z aktem małżeństwa, na którym widniał napis: „Ten akt małżeństwa pokazuje, że każda płeć może zawrzeć związek małżeński”. Inni wywiesili gigantyczną tęczową flagę, przechodząc przez ruchliwe ulice Bangkoku.

Mieszkanka Bangkoku i uczestniczka parady Karin Chai (47 l.) stwierdziła, że ​​tegoroczne wydarzenie wydawało się poważniejsze niż poprzednie. „Współpracujemy ze społecznością Bangkoku” – powiedziała Karin „Sektor publiczny zdał sobie sprawę, że społeczność LGBT to także społeczność, którą powinniśmy zrozumieć”.

Naruemit Pride, która organizuje obchody od 2022 r., powiedziała wcześniej TIME, że głównym celem wydarzenia było propagowanie równości małżeństw, ponieważ ruch ten trwa w Tajlandii od ponad dekady.

Ludzie niosą dużą tęczową flagę, biorąc udział w paradzie LGBTQ+ z okazji Miesiąca Dumy 1 czerwca 2024 r. w Bangkoku w Tajlandii. Anusak Laovilas – Getty Images

Waddao Ann Chumaporn, prezes i założycielka Naruemit Pride, powiedziała w komunikacie prasowym udostępnionym przed wydarzeniem, że ten rok jest szczególnie ważny dla społeczności LGBTQ+ ze względu na przyjęcie ustawy. „Dlatego Naruemit Pride zorganizowało Bangkok Pride Festival 2024 jako wydarzenie mające na celu uczczenie tego sukcesu oraz jako odliczanie do oficjalnego wdrożenia ustawy o równych małżeństwach” – powiedział.

Premier Sretha Thavisin przewodziła procesji ubrana w tęczową koszulę. Uff, dołączył do niego lider Partii Tajskiej Petangturn Shinawatra. Sala Sretha Pierwszy tajski premier, który dołączył Parada Równości w Bangkoku. Od objęcia urzędu w sierpniu 2023 r. Sretha uczyniła równość małżeńską kwestią priorytetową dla administracji.

„Tajlandia będzie nadal wspierać różnorodność płci po pomyślnym przyjęciu ustawy o równości małżeństw” – powiedziała Sretha Na początku parady. „Nie możemy się doczekać, aby nalegać na uznanie płci i ustawodawstwo dotyczące osób świadczących usługi seksualne”.

Wydarzenie Bangkok Pride 2024
Premier Sretha Thavisin uczestniczy w ceremonii otwarcia Bangkok Pride 2024.Obrazy Matta Hunta-Getty’ego

23-letni bankier inwestycyjny, który chciał być identyfikowany jako „Mau Chol”, powiedział, że jest podekscytowany oczekiwanym przyjęciem ustawy o równości małżeństw. „Teraz oficjalnie ogłoszono, że Tajlandia, Tajowie i tajska legitymizacja wspierają prawdziwą miłość” – Mau powiedziała TIME.

Parada Równości w Bangkoku odbyła się kilka miesięcy po tym, jak izba niższa parlamentu Tajlandii większością głosów głosowała za zmianą kodeksu cywilnego i handlowego i faktycznym zezwoleniem na małżeństwa osób tej samej płci. Senat debatuje obecnie nad projektem nowelizacji i jeśli go zatwierdzi, projekt ustawy zostanie przesłany królowi do uzyskania zgody królewskiej.

Choć otwarcie nowej sesji parlamentu miało nastąpić w lipcu, grupa rzeczników Fortify Rights ogłoszenie Na początku tygodnia 18 czerwca Senat zbierze się na posiedzeniu ad hoc, na którym będzie głosowany projekt ustawy.

Jeśli zostanie przyjęta, Tajlandia będzie trzecim krajem w Azji – i pierwszym w Azji Południowo-Wschodniej – z równością małżeństw, po Tajwanie w 2019 r. i Nepalu w 2023 r. Prawo uznawałoby rejestrację małżeństw partnerów tej samej płci w wieku 18 lat i więcej, a także ich dziedziczenie, ulgi podatkowe i prawa do adopcji dzieci.

Pomimo swojej reputacji tętniącego życiem azjatyckiego centrum społeczności LGBT, Tajlandii nadal brakuje wielu zabezpieczeń prawnych dla osób o różnych orientacjach seksualnych, tożsamościach i sposobach wyrażania płci. Parlament kraju w marcu odrzucony Projekt ustawy o uznawaniu płci, która umożliwiłaby transpłciowym i niebinarnym Tajom zmianę legalnych oznaczeń płci.

Mayew uważa jednak, że przyjęcie ustawy o równości małżeństw stanowi znaczącą zmianę w Tajlandii: „Idziemy do przodu. To ogromny krok.”

Source link