Przywrócenie Świątynia Edfu odkryło starożytne egipskie malowidła sprzed tysięcy lat.

Według Ministerstwa Turystyki i Starożytności świątynia w Edfu jest poświęcona kultowi boga Horusa. Według źródła budowę świątyni na zachodnim brzegu Nilu rozpoczęto za panowania Ptolemeusza III, a ukończono za Ptolemeusza XII. Został zbudowany w latach 237–57 p.n.e

W znacznie późniejszych latach w świątyni trwały prace restauratorskie, prowadzone we współpracy między egipskim Ministerstwem Turystyki i Starożytności a Niemiecki Uniwersytet w Würzburgu.

Sztuka egipska odkryta podczas renowacji

Podczas dokładnego czyszczenia ścian starożytnej świątyni w Egipcie odkryto pozostałości jasnych, kolorowych malowideł. (Martin Stadler / Uniwersytet w Würzburgu)

Irlandzki rolnik znalazł na swojej ziemi prawie 60-funtową płytkę starożytnego masła z bagien, dzięki „czystemu szczęściu”

Od dawna wiadomo, że egipskie świątynie błyszczały kiedyś złotem i żywymi kolorami. Podczas renowacji świątyni w Edfu pozostałości starożytnych dzieł sztuki zostały odkryte.

Jak wynika z komunikatu prasowego z września 2024 r., płaskorzeźby (rodzaj rzeźby występującej w starożytnym Egipcie) i obrazy zostały oczyszczone przez zespół konserwatorów pod przewodnictwem Ahmeda Abdela Naby’ego.

Kurz, ptasie odchody i sadzę dokładnie usunięto z płaskorzeźb z piaskowca, przez które zaczęły prześwitywać pozostałości starożytnych dzieł sztuki.

Trwa renowacja egipskiej świątyni

Jak wynika z komunikatu prasowego Uniwersytetu w Würzburgu, od 2016 r. renowacja świątyni w Edfu jest prowadzona. (Victoria Altmann-Wendling/Uniwersytet w Würzburgu)

MAMO, SYN, WYKOPUJCIE STAROŻYTNY PRZEDMIOT, CZĘSTO ZNAJDOWANY W POBLIŻU Cmentarzy podczas prac ogrodowych

Odkrycie tych pozostałości jest rzadkim znaleziskiem, ponieważ według komunikatu prasowego Uniwersytetu w Würzburgu w większości starożytnych egipskich świątyń malowidła zachowały się w bardzo minimalnym stopniu lub wcale.

W świątyni odnaleziono także złote dekoracje w postaci liści, kolejne rzadkie znalezisko w egipskich świątyniach, Jak czytamy w komunikacie prasowym, „ze względu na ich kruchość”. W świątyni w Edfu większość złotych ozdób odkryto w wyższych ścianach świątyni.

„Złocenie postaci prawdopodobnie nie tylko symbolicznie je unieśmiertelniło i ubóstwiło, ale także przyczyniło się do powstania mistycznej aury pomieszczenia” – stwierdziła w komunikacie Victoria Altmann-Wendling, kierownik projektu. „To musiało robić ogromne wrażenie, zwłaszcza gdy świeciło słońce”.

Złoto pozostaje na sztuce starożytnego Egiptu

Na malowidłach w starożytnej świątyni odkryto rzadkie ślady złota. (Victoria Altmann-Wendling/Uniwersytet w Würzburgu)

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Szczególnie interesujący jest fakt, że bogowie byli całkowicie złoceni. Znajdujemy to w źródłach tekstowych, które opisują ciało bogów jako składające się ze złota” – stwierdziła Altmann-Wendling w komunikacie prasowym.

Ponadto, jak wynika z komunikatu prasowego, w świątyni znaleziono także dipinti, czyli graffiti namalowane tuszem. Został napisany pismem demotycznym i służy jako „bezpośrednie świadectwo wejścia kapłana do świątyni”.



Source link