TSąd Konstytucyjny w Aiwanie uznał karę śmierci za legalną, ale wniósł o ograniczenie jej stosowania. Decyzja ta stanowi kompromis między zachowaniem odstraszającego efektu kary a zapobieganiem jej nadużyciom.

Sąd w piątek potwierdził konstytucyjność kary śmierci, ale ograniczył jej stosowanie tylko do najpoważniejszych przestępstw, podkreślając jednocześnie potrzebę lepszych zabezpieczeń. Orzeczenie odzwierciedla kompromis między międzynarodową presją na zniesienie kary śmierci a krajowym poparciem dla surowych kar odstraszających przestępców.

Ogłoszenie nastąpiło po wyzwanie prawne przez około trzy tuziny petentów w celi śmierci, którzy twierdzą, że kara ta narusza konstytucję Tajwanu. Egzekucje są wykonywane przez strzelaniechoć prawo dopuszcza zastrzyki śmiercionośne.

Choć nie jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, demokratycznie rządzona wyspa dobrowolnie stosuje się do norm międzynarodowych. W 2009 r. ustawodawcy ratyfikowali dwa pakty ONZ dotyczące praw człowieka, z których jeden wzywa do zniesienia kary śmierci.

Przeczytaj więcej: Wyroki śmierci w USA są wydawane na podstawie wyglądu

Premier Wielkiej Brytanii Keira Starmera odwiedził Tajwan dopiero w 2018 roku, aby lobby przeciwko karze śmierci. Od czasu objęcia władzy przez rządzącą Demokratyczną Partię Postępową w 2016 r. wykonano tylko dwie egzekucje, a od kwietnia 2020 r. nie wykonano żadnej.

Trybunał Konstytucyjny podtrzymał karę śmierci za poważne sprawy narkotykowe w 1999 r., ale w ostatnich latach jego orzeczenia doprowadziły do ​​znaczących zmian na Tajwanie. Decyzja z 2017 r. doprowadziła do tego, że Tajwan stał się pierwszym miejscem w Azji, które zezwala na małżeństwa osób tej samej płci.

Sondaż przeprowadzony w maju przez Tajwańską Fundację Opinii Publicznej znaleziono prawie 85% respondentów opowiada się za utrzymaniem kary śmierci. Opozycyjny Kuomintang zdecydowanie popiera karę, podczas gdy rządzący DPP mówi problem należy traktować z ostrożnością, co skłania do apeli o zajęcie przez nią wyraźniejszego stanowiska.

„Rząd nigdy nie przedstawił jasno swojego stanowiska, ale DPP stosunkowo chętnie opowiada się za zniesieniem kary śmierci” – powiedział Lin Hsinyi, dyrektor wykonawczy Tajwańskiego Sojuszu na rzecz Zakończenia Kary Śmierci.

Przeczytaj więcej: Te 3 kraje odpowiadają za 90% egzekucji na świecie

DPP utrzymała prezydenturę, ale straciła większość parlamentarną w Wybory styczniowei musi stawiać czoła coraz większym wyzwaniom prawnym ze strony Kuomintangu i jego sojuszników.

Według amerykańskiego Centrum Informacji o Karze Śmierci, które monitoruje stosowanie tej kary, ponad 70% państw na świecie zniosło karę śmierci w prawie lub praktyce.

Według Amnesty International w niektórych krajach Azji nadal obowiązuje kara śmierci, jednak w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonano na nich żadnej egzekucji. Dotyczy to m.in. Korei Południowej i Sri Lanki.

Według organizacji broniącej praw człowieka kraje azjatyckie, w których kara śmierci jest nadal stosowana wobec zwykłych obywateli, to m.in. Bangladesz, Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Malezja, Korea Północna, Pakistan, Singapur, Tajlandia i Wietnam.

Przeczytaj więcej: W obliczu rosnącej liczby przestępców narkotykowych w Singapurze, niektóre sprawy budzące obawy nie zawsze są jednoznaczne

Iran wykonał najwięcej egzekucje spośród wszystkich krajów na świecie w zeszłym roku, z ponad 850 osobami straconymi, twierdzi Amnesty. Dwoma krajami w Azji, w których wykonano najwięcej egzekucji w zeszłym roku, były Bangladesz i Singapur, z pięcioma w każdym, jak podaje Amnesty, dodając, że nie ma danych z tajnej Korei Północnej, która jest podejrzewana o przeprowadzenie kilku egzekucji.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj