COlej kokosowy produkowany przez dużą chińską państwową firmę spożywczą został wycofany ze sprzedaży w głównych sklepach internetowych po tym, jak obawy dotyczące skażenia ożywiły obawy konsumentów o bezpieczeństwo żywności w kraju naznaczonym traumą z przeszłości.

Olej do gotowania marki „Jinding” — produkowany przez konglomerat China Grain Reserves Corp. — został wycofany z platform, w tym Taobao i JD.com. Nastąpiło to po raport w stanie Wiadomości z Pekinu w zeszłym tygodniu, w którym opisano napełnianie cystern olejem sojowym w zakładach tłoczenia należących do firm, w tym do Sinograin, natychmiast po rozładowaniu niejadalnego oleju węglowego i bez sprawdzenia czystości.

Nie było od razu jasne, dlaczego produkty zostały usunięte z wirtualnych półek, ale szybkość reakcji i oburzenie w sieci przypominają, że obawy o jakość żywności nadal niepokoją zarówno chińskich konsumentów, jak i urzędników. Skandal pojawia się w trudnym momencie dla przywództwa Pekinu, gdy najwyżsi rangą urzędnicy partii przygotowują się do spotkania w stolicy, a zaufanie kupujących jest już słabe.

Czytaj więcej: Chiny zmierzają w kierunku rewolucji fast food

Sinograin rozpoczął sonda wewnętrzna w tę sprawę i obiecał ukarać pracowników, którzy naruszyli przepisy. Organy regulacyjne również zaostrzają kontrolę, a Państwowa Administracja Regulacji Rynku powołała wspólny zespół dochodzeniowy, który zbada domniemane wykorzystanie cystern paliwowych do transportu oleju spożywczego.

Kierowana przez Partię Komunistyczną Dziennik Ludowy określił incydent z cysterną jako praktykę będącą w istocie „tajemnicą poliszynela”.

„To poważnie szkodzi zdrowiu publicznemu” – napisała gazeta na początku tego tygodnia. „Nie powinno być żadnej tolerancji dla jakichkolwiek problemów z bezpieczeństwem żywności” w Chinach.

Przez lata Chinami wstrząsały liczne skandale związane z bezpieczeństwem żywności które wciąż wywołują echa, w tym incydent z zafałszowanym mlekiem w 2008 r. który zabił sześcioro dzieci i zatruł około 300 000 kolejnych. Wiodący przetwórca wieprzowiny przeprosił za uchybienia sanitarne w 2022 r. po raporcie pokazującym mięso spadające na podłogę i pracowników w brudnych mundurach. Inne podobne przypadki nie są rzadkością.

„Nie ma bezpieczeństwa żywności” – napisał jeden z użytkowników Weibo napisał w komentarzu do doniesień prasowych o zanieczyszczonych tankowcach. „Musimy tylko upewnić się, że jedzenie nie doprowadzi do śmierci po zjedzeniu”.Source link