Było to społeczeństwo rolnicze sięgające tysięcy lat wstecz odkryto w Maroku, na stanowisku archeologicznym, które przez wiele lat pozostawało niezbadane.

Jak wynika z badań opublikowanych 31 lipca 2024 r. w czasopiśmie „Antiquity”, stanowisko archeologiczne Oued Beht w Maroku odkryto po raz pierwszy w latach trzydziestych XX wieku.

Po pierwszym odkryciu miejsce to pozostało przez wiele lat w większości nietknięte.

Rabat, Maroko

Stanowisko Oued Beht w pobliżu Rabatu zostało zbadane przez archeologów, którzy znaleźli wiele dowodów wskazujących, że obszar ten był starożytnym społeczeństwem rolniczym. (Arterra/Marica van der Meer/Universal Images Group za pośrednictwem Getty Images)

MAMO, SYN, WYKOPUJCIE STAROŻYTNY PRZEDMIOT, CZĘSTO ZNAJDOWANY W POBLIŻU Cmentarzy podczas prac ogrodowych

W 2021 r. rozpoczęły się nowe prace terenowe prowadzone w ramach brytyjsko-włosko-marokańskiego projektu archeologicznego Oued Beht (OBAP). Ustalenia dostarczyły mocnych dowodów na to, że obszar ten był kiedyś wykorzystywany do celów rolniczych.

Jak wynika z badania, datowanie metodą węglową węgla drzewnego i nasion usuniętych podczas wykopalisk, głównie z głębokich dołów, pozwoliło datować to miejsce na okres od 3400 do 2900 p.n.e.

Strona jest „obecnie najwcześniejszą i największy kompleks rolniczy w Afryce poza korytarzem Nilu” – zauważono w badaniu.

Archeolog na miejscu

Z Oued Beht wyszło wiele artefaktów, w tym kamienne narzędzia, siekiery i ceramika. (iStock)

ARCHEOLOGI ODNAJDUJĄ KILKA RYŻEK W SKANIE STAROŻYTNEJ GRY PLANSZOWEJ datowanej na 4000 lat wstecz

Przed rozpoczęciem badań terenowych niewiele było wiadomo o ludziach, którzy żyli na tym obszarze w tamtym okresie.

„Przez ponad 30 lat byłem przekonany, że archeologii śródziemnomorskiej przeoczono coś fundamentalnego w późniejszej prehistorycznej Afryce Północnej” – powiedział dla Maroko World News Cyprian Broodbank z Uniwersytetu w Cambridge i lider badań. „Teraz w końcu wiemy, że było to słuszne i możemy zacząć myśleć w nowy sposób, który doceni dynamiczny wkład Afrykanów w powstanie i interakcje wczesnych społeczeństw śródziemnomorskich”.

Z na stanowisko archeologiczne przybyła ceramika, Jak wynika z opublikowanych badań, odłamki kamienne, siekiery i mikrolity (narzędzia kamienne). Dodatkowo w wykopaliskach odkryto kilka jam w kształcie dzwonów oraz szczątki owiec, bydła i świń.

Zdjęcie stockowe przedstawiające afrykę

Obszar badany przez archeologów nie był wcześniej badanym. (iStock)

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Istnieją silne podobieństwa między tym konkretnym miejscem a miejscami starzonymi w podobny sposób na Półwyspie Iberyjskim, przy czym jak wynika z badań, odkryto liczne znaleziska kości słoniowej i skorupek strusich jaj, co wskazuje na powiązania Iberyjczyków z Afryką.

„Przez ponad sto lat ostatnią wielką niewiadomą późniejszej prehistorii Morza Śródziemnego była rola, jaką odegrały społeczeństwa zamieszkujące wybrzeża południowej Afryki na zachód od Egiptu” – napisali autorzy o swoich najnowszych odkryciach, jak podano w komunikacie prasowym opublikowanym przez „Newsweek”. „Nasze odkrycia dowodzą, że ta luka nie wynikała z braku większej aktywności prehistorycznej, ale ze względnego braku badań i publikacji. Oued Beht potwierdza obecnie centralną rolę Maghrebu w powstaniu zarówno społeczeństw śródziemnomorskich, jak i szerzej afrykańskich. ”



Source link