Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tej treści

Dodatkowo otrzymasz specjalny dostęp do wybranych artykułów i innych treści premium po założeniu konta — bezpłatnie.

Podając swój adres e-mail i klikając przycisk Kontynuuj, wyrażasz zgodę na warunki korzystania z serwisu Fox News. Warunki korzystania I Polityka prywatnościw tym nasz Zawiadomienie o zachętach finansowych.

Proszę wpisać aktualny adres e-mail.

Zmiany odkryte w starożytnych czaszkach wskazują, że rak mógł być problemem medycznym na długo przed naszą erą.

Starożytne egipskie czaszki Badania przeprowadzone w Duckworth Laboratory Collection na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii wykazały oznaki różnych zmian, z których niektóre uznawano za pozostałości nowotworów złośliwych.

Opis przypadku opublikowany w czasopiśmie Frontiers in Medicine wykazał, że czaszka oznaczona jako E270, należąca do kobiety w wieku 50 lat, miała wyleczone obrażenia czaszki, prawdopodobnie spowodowane ostrym przedmiotem.

ARCHEOLOGOWIE WYKOPUJĄ NAWIEDZAJĄCE „MIASTO UMARŁYCH” WYPEŁNIONE SETKAMI GROBOWCÓW

Dowody wskazują, że kobieta przeżyła dzięki „pewnemu rodzajowi leczenia i odpowiedniej opiece pourazowej” – piszą badacze.

Czaszka 236, należąca do mężczyzny w wieku 30 lat, miała ślady nacięć na powierzchni kości, które sugerują guz został usunięty.

Czaszka E270 pod mikroskopem.

Czaszka E270 jest pokazana u podstawy mikroskopu. Czaszka miała wyleczone obrażenia czaszki, potencjalnie spowodowane ostrym przedmiotem. (Tatiana Tondini, Albert Isidro, Edgard Camaros, 2024)

Choć odkrycia te wskazują na „eksplorację medyczno-chirurgiczną”, naukowcy nie byli w stanie określić momentu wykonania cięcia – przed czy po śmierci.

„Stosowanie naukowych metodologii w archeologii pozwala nam dokonywać nowych odkryć na temat przeszłości”.

Naukowcy doszli do wniosku, że tego typu zabiegi chirurgiczne mogły być wykonywane w okresie środkowego i górnego paleolitu, a także neolitu.

„W tym kontekście staje się jasne, że troska o innych, w tym leczenie ran„jest kluczowym zachowaniem wśród ludzi, które zaobserwowano również u naczelnych” – napisali.

ARCHEOLOGOWIE ZASKOCZENI „INTRYGUJĄCĄ” SZTUKĄ NARYSOWANĄ PRZEZ CHRZEŚCIJAŃSKICH PIELGRZYMÓW 1500 LAT TEMU

Pierwsza autorka badania, Tatiana Tondini, badaczka z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech, omówiła wyniki z Fox News Digital, zauważając, że „najbardziej niezwykłym odkryciem” było odkrycie śladów nacięć w pobliżu „dwóch wtórnych zmian nowotworowych” na czaszce 236.

„Potwierdzono, że nie są to szkody tafonomiczne (środowiskowe) i istnieją dwa wyjaśnienia ich występowania” – powiedziała.

Zdjęcie czaszki 236.

Czaszka 236, przedstawiona tutaj, miała dwie „wtórne zmiany nowotworowe”. (Tatiana Tondini, Albert Isidro, Edgard Camaros, 2024)

Pierwsze możliwe wyjaśnienie jest takie, że starożytni Egipcjanie próbowali usunąć chirurgicznie guzy wtórne, „co czyniłoby to pierwszym odnotowanym przypadkiem operacja chirurgiczna raka w historii, ale nie możemy tego potwierdzić”, powiedział Tondini.

Druga możliwość jest taka, że ​​starożytni Egipcjanie zrobili te ślady nacięć podczas badania ciała mężczyzny po jego śmierci.

„Opieka nad innymi, w tym opieka nad ranami, jest kluczowym zachowaniem wśród ludzi”.

„Byłoby to również niezwykłe, ponieważ oznaczałoby, że starożytni Egipcjanie badali raka” – powiedział naukowiec.

Kolejnym ważnym odkryciem, według Tondiniego, było skuteczne leczenie czaszki E270, na której znajdowały się ślady uszkodzenia spowodowanego ostrym przedmiotem, np. mieczem lub toporem.

Zdjęcie czaszki E270.

Czaszka E270, przedstawiona na zdjęciu, nosi ślady rany pozostawionej przez ostry przedmiot, np. miecz lub topór. (Tatiana Tondini, Albert Isidro, Edgard Camaros, 2024)

„Jest bardzo mało prawdopodobne, aby dana osoba przeżyła bez odpowiedniego leczenia” – powiedziała.

„Widzimy, że osobnik przeżył, ponieważ złamanie ma wyraźne oznaki gojenia, co oznacza, że ​​starożytni Egipcjanie potrafili leczyć poważne złamania czaszki”.

RZEŹBA GRECKIEGO BOGA ODKRYTA PRZEZ ARCHEOLOGÓW PODCZAS WYKOPALISK STAROŻYTNYCH RZYMSKICH KANAŁÓW W BUŁGARII

Według Tondiniego najbardziej prawdopodobną przyczyną urazu głowy kobiety był wypadek lub akt przemocy domowej, chociaż głębokość rany i oznaki brutalności mogą wskazywać na ranę odniesioną w walce.

„Jeśli tak jest, powinniśmy ponownie rozważyć rolę kobiet w starożytnym Egipcie” – powiedziała. „Wiadomo, że kobiety miały więcej praw w starożytnym Egipcie w porównaniu z Rzymem i Grecją, ale obowiązki wojenne „zawsze były kojarzone z mężczyznami”.

starożytne egipskie malowidło ścienne

Fragment malowidła ściennego przedstawiający transport maści, znalezionego w grobowcu Metchetchiego w Sakkarze w Egipcie. (DEA/G. DAGLI ORTI/De Agostini za pośrednictwem Getty Images)

Tondini powiedział, że ponieważ czaszki były „bardzo stare” i „bardzo delikatne”, trudno było ocenić uszkodzenia gołym okiem.

„Ale używając silnego mikroskopu, udało się scharakteryzować większość zmian” – powiedziała. „W przypadku bardziej złożonych, mikrotomografia komputerowa pozwoliła nam przeanalizować wewnętrzną strukturę zmiany i ustalić jej przyczynę”.

„Kultura raka”

Na podstawie ustaleń z czaszki 236 naukowcy uważają, że rak nie jest wyłącznie współczesną chorobą powodowaną przez niezdrowy styl życia i narażenia na działanie substancji rakotwórczych, ale że choroba ta występowała także w populacjach starożytnych — choć według Tondiniego w mniejszych ilościach.

KOBIETA Z NEW JERSEY ŚPIEWA HITY TAYLOR SWIFT PODCZAS OPERACJI MÓZGU: „ERAS TOUR” W SALI OPERACYJNEJ

Tondini przyznała, że ​​ona i jej koledzy badacze nie spodziewali się takich odkryć przed zbadaniem tych dwóch „bardzo rzadkich” kawałki historii.

„Pamiętam, że analizowałam czaszkę 236 pod mikroskopem, aby scharakteryzować jej zmiany” – powiedziała Fox News Digital. „Kiedy dotarłam do pierwszej zmiany, która miała te ślady nacięć, początkowo nie byłam pewna, na co patrzę”.

Uszkodzenie wewnątrz czaszki 236

Uszkodzenie wewnątrz czaszki 236 wykazuje ślady nacięć zidentyfikowane pod mikroskopem. (Tatiana Tondini, Albert Isidro, Edgard Camaros, 2024)

„Zapytałam mojego kolegę, dr Camaros, który również był bardzo zaskoczony odkryciem” – kontynuowała. „Opisaliśmy ślady nacięć i potwierdziliśmy, że zostały wykonane przez człowieka i pojawiły się przed lub bezpośrednio po śmierci danej osoby”.

W ciągu kilku minut, powiedział Tondini, laboratorium „wypełniło się innymi badaczami, technikami i profesorami, którzy stali wokół mikroskopu, patrzyli na zmiany i nie mogli uwierzyć własnym oczom”.

Opinia neurochirurga

Dr Paul Saphier, lekarz medycyny, neurochirurg i założyciel Coaxial Neurosurgical Specialists w New Jersey, skomentował, że chociaż nowe badania są interesujące, istnieją podobne dowody na zabiegi neurochirurgiczne datowane na okres mezolitu, około 6000 r. p.n.e.

„Te pierwsze zabiegi chirurgiczne (znane jako trepanacja) polegały zazwyczaj na wykonywaniu niewielkich otworów w czaszce o ograniczonym zakresie chirurgicznym” – powiedział Saphier, który nie brał udziału w prowadzonych wówczas badaniach nad czaszką, w wywiadzie dla Fox News Digital.

Średniowieczny chirurg wykonuje trepanację

Średniowieczny chirurg przeprowadza operację trepanacji czaszki pacjenta, około 1350 roku. (Archiwum Hultona/Getty Images)

„Oczywiste jest, że nasza zdolność do wykonywania skomplikowanych procedur neurochirurgicznych była ograniczona przez technologię, głównie radiograficzną (obrazowanie CT/MRI) i bezpośrednią wizualizację chirurgiczną”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER O ZDROWIU

Neurochirurg dodał: „Dzięki tym postępom, a także znieczuleniu i medycyna intensywnej terapiibyliśmy w stanie zająć się bardziej złożonymi przypadkami, o dużym zakresie i zasięgu”.

Więcej artykułów na temat zdrowia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/health

Jak stwierdził, w „ironicznym zwrocie akcji” ostatnio nastąpił „ogromny zwrot w stronę podejścia małoinwazyjnego” w neurochirurgii czaszki.

„Zostało to zapoczątkowane przez nowsze technologie i otwartą grupę zaawansowanych neurochirurgów czaszkowych, którzy opowiadają się za tymi postępami, a ja jestem dumny, że jestem członkiem tej grupy” — dodał Saphier.

podzielony obraz czaszki 236 i E270

Czaszka 236, po lewej, i czaszka E270, po prawej, ujawniły interesujące odkrycia dotyczące starożytnej medycyny. (Tatiana Tondini, Albert Isidro, Edgard Camaros, 2024)

„Więc ironią jest, że to, co stare, może … być znowu nowe”.

Tondini powiedziała, że ​​ma nadzieję, że wyniki badania zainspirują więcej badań na temat „przypadków raka w zabytkach z wykorzystaniem technik nieniszczących”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Zastosowanie naukowych metodologii w archeologii pozwala innym badaczom i społeczeństwu na dokonywanie nowych odkryć na temat przeszłości” – dodała.Source link