Będzie to trzeci lot kosmiczny Sunity Williams. (plik)

Nowe Delhi:

Urodzona w Indiach astronautka NASA Sunita Williams, dziewczyna z plakatów kobiet aspirujących do lotów w kosmos, miała dzisiaj ponownie wznieść się w niebo nowym statkiem kosmicznym, ale wszystko nie poszło zgodnie z planem.

Wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną Boeinga Starlinera zostało „wyszorowane” lub przerwane zaledwie trzy minuty i pięćdziesiąt jeden sekund przed startem. Teraz zostało ono przełożone na inny dzień. Obydwaj astronauci – pani Williams i Butch Wilmore – byli na pokładzie nowego statku kosmicznego Boeing Starliner, który wykonywał swoją pierwszą misję. Miał wystartować z Florydy w USA za pomocą rakiety Atlas V o 22:00, ale został zawieszony na kilka minut przed startem.

To drugi peeling statku kosmicznego Boeing Starliner. Obaj astronauci są bezpieczni. Rakieta Atlas V jest również bezpieczna. Jak dotąd NASA szacuje, że ponowna próba zajmie co najmniej 24 godziny, ale nie ogłoszono żadnej nowej godziny startu.

Sekwenser startu naziemnego, komputer monitorujący stan rakiety, wykrył błąd techniczny. Astronauci opuszczą teraz kapsułę Starliner i powrócą do kwater załogi w Kennedy Space Center.

Wcześniejsza próba przeprowadzona 7 maja została przerwana na kilka godzin przed startem z powodu usterek technicznych. W oświadczeniu NASA napisano: „Boeing, United Launch Alliance i NASA zmarnowały poprzednią możliwość wystrzelenia w dniu 7 maja (czasu indyjskiego) ze względu na podejrzenie zaworu nadmiarowego tlenu w drugim stopniu Centaur rakiety Atlas V. Od tego czasu zespoły usunęły i wymienił zawór i zakończył ocenę wydajności i redundancji Starlinera po wykryciu małego wycieku helu w module serwisowym statku kosmicznego.”

Będzie to trzeci spacer kosmiczny astronautki pochodzenia indyjskiego, która spędziła już w kosmosie 322 dni i jest rekordzistką w zakresie największej liczby godzin spaceru kosmicznego przeprowadzonej przez kobietę, zanim została wyprzedzona przez Peggy Whitson.

Tym razem może przejść do historii jako pierwsza kobieta, która wykonała pierwszą załogową misję nowego promu kosmicznego.

Pani Williams odbyła swój pierwszy spacer kosmiczny 9 grudnia 2006 roku, który trwał do 22 czerwca 2007 roku. Na pokładzie ustanowiła rekord świata kobiet, odbywając cztery spacery kosmiczne, które trwały 29 godzin i 17 minut.

59-latek przyznał, że jest trochę zdenerwowany, ale stwierdził, że nie ma tremy na myśl o lataniu nowym statkiem kosmicznym. Pomógł zaprojektować Starlinera, współpracując z inżynierami z NASA i Boeinga. „Kiedy dotrę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, będzie to dla mnie jak powrót do domu” – powiedział.

Source link