Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 w Japonii, bez ostrzeżenia przed tsunami

Co roku na archipelagu dochodzi do około 1500 wstrząsów. (Reprezentacyjny)

Tokio:

Silne trzęsienie ziemi o sile 5,9 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek środkową Japonię, ale nie było ostrzeżenia o tsunami – podała Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA).

Płytki wstrząs, który miał miejsce o godzinie 6:31 (21:31 GMT), miał miejsce na półwyspie Noto, gdzie 1 stycznia w niszczycielskim trzęsieniu zginęło ponad 230 osób.

Lokalni urzędnicy powiedzieli, że nie ma bezpośrednich doniesień o szkodach, ale nadal zbierają informacje – podał nadawca publiczny NHK.

JMA podała, że ​​po trzęsieniu ziemi w poniedziałkowy poranek około 10 minut później nastąpiło drugie trzęsienie o sile 4,8 w skali Richtera w tym samym obszarze.

Według NHK operator elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa w regionie powiedział, że zawiesił działalność w celu sprawdzenia, czy nie doszło do uszkodzeń.

Nadawca ostrzegł, że wiele budynków w przybrzeżnym regionie Morza Japońskiego mogło zostać wcześniej uszkodzonych w wyniku potężnego styczniowego trzęsienia ziemi i jego wstrząsów wtórnych.

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce 1 stycznia, zniszczyło i przewróciło budynki, spowodowało pożary i uszkodziło infrastrukturę na półwyspie Noto, gdy rodziny świętowały Nowy Rok.

Japonia, położona na szczycie czterech głównych płyt tektonicznych wzdłuż zachodniego krańca „Pierścienia Ognia” Pacyfiku, jest jednym z najbardziej aktywnych tektonicznie krajów na świecie.

Archipelag, zamieszkiwany przez około 125 milionów ludzi, co roku doświadcza około 1500 wstrząsów i jest odpowiedzialny za około 18 procent światowych trzęsień ziemi.

Zdecydowana większość ma charakter łagodny, chociaż powodowane przez nie szkody różnią się w zależności od ich lokalizacji i głębokości pod powierzchnią Ziemi, na którą uderzają.

Mimo to nawet duże trzęsienia zwykle powodują niewielkie szkody dzięki specjalnym technikom budowlanym i rygorystycznym przepisom budowlanym w czwartej gospodarce świata.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Source link