USA widzą izraelską „gotowość” do zawarcia porozumienia w Strefie Gazy

USA stwierdziły, że plan pokojowy dla Gazy został opracowany przez Izrael, a nie przez Waszyngton.

Waszyngton:

Izrael wykazał chęć wyrażenia zgody na zawieszenie broni i uwolnienie zakładników zawarte przez prezydenta USA Joe Bidena i do Hamasu należy podjęcie działań, powiedział w poniedziałek czołowy urzędnik Białego Domu.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przedstawił swoje uwagi pomimo rosnących wątpliwości co do planu, który Biden określił jako izraelską inicjatywę, ale spotkał się z mieszanymi reakcjami ze strony rządu premiera Benjamina Netanjahu.

„W weekend ponownie zaobserwowaliśmy chęć wystąpienia ze strony Izraela i zawarcia porozumienia” – Sullivan powiedział na Global Impact Forum w Waszyngtonie.

„Wszyscy ludzie, którzy przez cały ten czas nawoływali do zawieszenia broni, powinni w tym tygodniu zwrócić uwagę na Hamas i powiedzieć: «Czas zasiąść do stołu i zawrzeć tę umowę»”.

Sullivan, który odbył serię wizyt na Bliskim Wschodzie od czasu, gdy ataki Hamasu na Izrael z 7 października wywołały wojnę, powiedział, że porozumienie będzie „najlepszą rzeczą” dla mieszkańców Gazy, Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że propozycja jest „prawie identyczna” z tą przedstawioną kilka tygodni temu przez Hamas i wezwał przywódcę grupy bojowników, Yahyę Sinwara, aby „nie przesuwał słupków bramki”.

„Jeśli Sinwar zdecyduje, że jest bezpieczny w tunelu, a ta propozycja nie leży w jego interesie, ponieważ czuje się bezpieczny, to jest to ocena, którą może dokonać. Jednak myślę, że jest to bardzo wyraźne w interesie narodu palestyńskiego” – powiedział Miller. reporterzy.

Biden przedstawił w piątek, jak to określił, izraelski trójfazowy plan, który zakończy konflikt, uwolni wszystkich zakładników i doprowadzi do odbudowy zdewastowanego terytorium palestyńskiego bez Hamasu u władzy.

Jednak biuro Netanjahu szybko podkreśliło, że Izrael będzie kontynuował wojnę, aż wszystkie swoje cele, w tym położenie kresu Hamasowi jako sile militarnej i politycznej, zostaną osiągnięte.

Zapytany o izraelskie sprzeciwy wobec porozumienia Miller powiedział, że „niekończący się konflikt w Gazie w dążeniu do idei całkowitego zwycięstwa nie sprawi, że Izrael będzie bezpieczniejszy”.

Powiedział, że Hamas „niewiarygodnie osłabł” w ciągu ośmiu miesięcy wojny, w wyniku czego zginęło wielu jego bojowników, a broń i podziemne fabryki broni zostały zniszczone.

„Nie wierzymy, że uda mu się przeprowadzić atak na taką skalę i zasięg, jak 7 października” – powiedział Miller.

W piątek Hamas oświadczył, że „pozytywnie” ocenia zarys Bidena, ale od tego czasu nie wydał żadnego oficjalnego komentarza.

Biały Dom upierał się w poniedziałek, że plan pokojowy jest planem Izraela i nie został opracowany przez Waszyngton w celu wywarcia presji na jego kluczowego sojusznika.

„To propozycja izraelska. Zarówno my, jak i oni, pracowaliśmy nad nią w ramach intensywnej dyplomacji” – powiedział reporterom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Biden poinformował Izrael z wyprzedzeniem, że ogłosi tę decyzję – dodał.

„Prezydent uznał, że ważne jest, aby ogłosić to publicznie, aby cały świat mógł zobaczyć, co się tutaj kryje” – dodał Kirby.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Source link