W wieku 84 lat zmarł rosyjski polarnik, weteran parlamentu Artur Chilingarow

Od początku lat 70. Artur Chilingarov był czołowym osiągnięciem rosyjskiej nauki. (Plik)

W sobotę zmarł Artur Chilingarow, rosyjski polarnik i badacz, weteran parlamentu – poinformował przewodniczący izby niższej Dumy Państwowej. Miał 84 lata.

Artur Chilingarov urodził się w mieście znanym wówczas jako Leningrad, którego rodzice byli Rosjanami i Ormianami, a większość swojego dzieciństwa spędził na rosyjskim Północnym Kaukazie.

Od początku lat 70. stał w czołówce rosyjskich osiągnięć naukowych w Arktyce i Antarktyce, uczestnik misji do obu biegunów i zwolennik zdecydowanego postawienia roszczeń Rosji do Arktyki.

Spiker Dumy Wiaczesław Wołodin powiedział, że osiągnięcia Czilingarowa są „przykładem dla nas wszystkich”. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin przyjaźni się z naukowcem od lat i złożył kondolencje.

W 1999 r. Chilingarov był odpowiedzialny za przedłużony lot helikopterem w Arktyce, aby udowodnić, że jest to opłacalny środek transportu. W 2007 r. poprowadził wyprawę arktyczną łodzią podwodną na głębokość 4261 metrów (13979 stóp), umieszczając rosyjską trójkolorową tytanową flagę na dnie morskim w pobliżu bieguna północnego.

Okrzyknięty Bohaterem Związku Radzieckiego i Rosji, co jest najwyższym odznaczeniem kraju, po raz pierwszy został wybrany do Dumy w 1993 roku.

Jako starszy członek partii Putina Jedna Rosja i członek-korespondent Akademii Nauk, przez kilka kadencji sprawował funkcję w obu izbach parlamentu, pozostając członkiem Dumy aż do śmierci.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Source link