Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tej treści

Dodatkowo otrzymasz specjalny dostęp do wybranych artykułów i innych treści premium po założeniu konta — bezpłatnie.

Podając swój adres e-mail i klikając przycisk Kontynuuj, wyrażasz zgodę na warunki korzystania z serwisu Fox News. Warunki korzystania I Polityka prywatnościw tym nasz Zawiadomienie o zachętach finansowych.

Proszę wpisać aktualny adres e-mail.

Premier Węgier Viktor Orban opuścił Szczyt NATO w Waszyngtonie, w czwartek na Florydzie, aby spotkać się z Donaldem Trumpem, poinformowało Fox News Digital źródło zaznajomione ze spotkaniem.

New York Times pierwszy ujawnił tę historię, powołując się na urzędnika kampanii Trumpa i osobę bliską byłemu prezydentowi. Raport nie wskazał, co para miałaby omówić na tym spontanicznym spotkaniu, ale Orban przemierzył cały glob w ciągu ostatniego tygodnia po objęciu stanowiska przewodniczącego Unii Europejskiej.

Orbán przybył w tym tygodniu do USA, aby wziąć udział w trwającym kilka dni szczycie NATO, który odbywa się w czasie, gdy członkowie NATO wciąż niepokoją się trwającą inwazją Rosji na Ukrainę i zastanawiają się, jaka przyszłość czeka całą Unię Europejską.

Węgierska prezydentura potrwa sześć miesięcy w ramach rotacyjnego systemu przywództwa w bloku i nie daje realnej władzy, ale Orbán nie tracił czasu i wykorzystał ten urząd, aby rozpocząć rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prezydentem Chin Xi Jinpingiem przed spotkaniem z Trumpem.

SZCZYT NATO W WASZYNGTONIE, DC CHRONI ŚWIATOWYCH LIDERÓW PRZED ZAGROŻENIAMI PRZESTĘPCZOŚCI W STOLICY NARODU

Węgry Kijów Ukraina

Premier Węgier Viktor Orban (po lewej) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (po prawej) ściskają sobie dłonie podczas konferencji prasowej 2 lipca 2024 r. w Kijowie na Ukrainie. Orban odwiedził Ukrainę po raz pierwszy od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej. (Viktor Kovalchuk/Global Images Ukraina za pośrednictwem Getty Images)

Orbán od dawna podziwiał Trumpa, posuwając się nawet do tego, że przywołał byłego prezydenta, mówiąc żartem, że Węgry „ponownie uczynią Europę wielką” i Trump spotkał się z Orbanem w Mar-a-Lago w marcu próbując zabiegać o politykę zagraniczną w USA

W wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikarzowi i pisarzowi Paulowi Ronzheimerowi Orban stwierdził, że „istnieje bardzo, bardzo duże prawdopodobieństwo, że następny prezydent Stanów Zjednoczonych nie będzie tym samym prezydentem, którym jest dzisiaj” i odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące przydatności prezydenta Bidena do pełnienia urzędu.

Ten reszta Europy pozostał mniej niż zauroczony Orbanem, zwłaszcza w świetle jego błyskawicznej wizyty zagranicznej w ciągu ostatnich 10 dni. Dyplomata UE potwierdził Fox News Digital, że większość państw członkowskich już znacznie obniżyła poziom uczestnictwa w nieformalnych posiedzeniach rady, które odbędą się na Węgrzech w okresie prezydencji.

URZĘDNIK BIAŁEGO DOMU MA NADZIEJĘ, ŻE BIDEN WPROWADZI SIĘ W ZAKŁOPOTANIE NA SZCZYCIE NATO, ŻEBY BYĆ MOŻNA GO WYPUKLIĆ: RAPORT

Węgry polityka zagraniczna

Prezydent USA Donald Trump (po lewej) i premier Węgier Viktor Orban wchodzą do Skrzydła Zachodniego Białego Domu w Waszyngtonie, w poniedziałek 13 maja 2019 r. (Andrew Harrer/Bloomberg przez Getty Images)

W niektórych stolicach urzędnicy dyskutowali również, jak wykorzystać traktaty UE, aby ograniczyć wpływ Orbana. Dyplomata argumentował, że „instytucje UE nie powinny były wpaść w pułapkę Orbana na samym początku, a Węgry nie powinny były zostać dopuszczone do objęcia funkcji prezydenta”.

„Ustawodawstwo UE powinno służyć ochronie Unii i jedności, a nie wyimaginowanej idei wyobrażonej jedności” – powiedział dyplomata.

Wizyta Orbana w Rosji zszokowało wielu jego kolegów, co skłoniło szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella do wydania oświadczenia, w którym podkreślił, że Orbán nie ma żadnego mandatu ze strony Unii w dyskusjach z zagranicznymi przywódcami i że „w żadnej formie nie reprezentuje UE” podczas wizyt.

ZELENSKYY MÓWI, ŻE PUTIN „NIENAWIDZI” BIDENA I TRUMPA, CZAS NA „MOCNE DECYZJE”

Ukraina Inwazja Moskwa

Na tym zdjęciu opublikowanym przez rosyjską agencję państwową Sputnik prezydent Rosji Władimir Putin spotyka się z premierem Węgier Viktorem Orbanem na Kremlu w Moskwie 5 lipca 2024 r. (Walery Szariful/POOL/AFP przez Getty Images)

Premier Finlandii Petteri Orpo opisał wizytę Orbana u Putina jako „niepokojące” wiadomościpisząc na platformie społecznościowej X, że wizyta ta świadczy o „lekceważeniu obowiązków prezydencji UE i podważa interesy Unii Europejskiej”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis napisał na platformie społecznościowej X, że „Pan Orban może nadużywać pozycji prezydencji UE, ale z pewnością nie reprezentuje ani NATO, ani UE”.

„On nie przemawia w imieniu mojego kraju ani żadnego innego kraju poza swoim własnym” – podkreślił Landsbergis.

Rzecznik kampanii Trumpa nie odpowiedział na prośbę Fox News Digital o komentarz do chwili publikacji.Source link