Co musisz wiedzieć:

LignoSat to pierwszy drewniany satelita, który Japonia wyniesie w przestrzeń kosmiczną we wrześniu. Tutaj mówimy o nim więcej.

28 maja Uniwersytet w Kioto i Sumitomo Forestry ogłosiły, że ukończyły projekt LignoSat, pierwszy sztuczny satelita stworzony z drewna i że za kilka miesięcy dotrze w przestrzeń kosmiczną. Ale dlaczego to urządzenie jest tak ważne?

Nikogo to nie dziwi Naukowcy wysyłają satelity w przestrzeń kosmiczną w różnych celach (komunikacja, badanie, nawigacja we wspomnianym miejscu itp.). Jednak ich wytworzenie nie jest tanie, dlatego zawsze powstają jako przedmioty, które nie wymagają napraw lub są minimalne.

LignoSat: Znaczenie pierwszego drewnianego satelity, którego Japonia wystrzeli w przestrzeń kosmiczną
Sztuczne satelity są ważne, aby dowiedzieć się więcej o kosmosie. Zdjęcie: Getty Images

Uniwersytet w Kioto wystrzeli pierwszego satelitę wykonanego z drewna

Rzecz w tym, że nic nie trwa wiecznie, a kiedy satelity przestaną działać, Przepisy międzynarodowe wymagają, aby urządzenia te zaprzestały świadczenia usług i ponownie dostały się do atmosfery.. Coś, co przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Przechodząc przez tę warstwę otaczającą Ziemię, Satelity uwalniają kilka metalicznych cząstek, które pozostają zawieszone w powietrzu i stanowią zagrożenie dla ludzi. Coś, czego Uniwersytet w Kioto i leśnictwo Sumitomo starają się unikać.

Choć i one przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, gdy przestają działać. Zdjęcie: Getty Images

To projekt LignoSat, którego celem jest ograniczenie wpływu satelitów na środowisko

I myśląc o tym problemie, uniwersytet i japońska firma postanowiły stworzyć projekt LignoSat, satelita wykonany z drewna i którego celem jest zamiana go w popiół, gdy przejdzie przez atmosferę.

LignoSat to satelita wykonany z drewna magnoliiktóre oprócz tego, że jest materiałem łatwym w obróbce, okazało się również materiałem bardziej odpornym w porównaniu do innych gatunków drewna, takich jak wiśnia i brzoza.

LignoSat: Znaczenie pierwszego drewnianego satelity, którego Japonia wystrzeli w przestrzeń kosmiczną
Drewno magnolii okazuje się bardzo odporne na zmiany przestrzeni. Zdjęcie: Getty Images

Przebadano trzy próbki drewna, które nie wykazały żadnych odkształceń po wystawieniu na działanie przestrzeni kosmicznej”powiedział zespół odpowiedzialny za LignoSat w maju 2023 r., gdzie szczegółowo opisali, że pomimo ekstremalnego środowiska panującego w przestrzeni, drewno magnolii nie zostało naruszone.

„Badania potwierdziły, że nie dochodzi do rozkładu ani deformacji” w postaci pęknięć, łuszczenia się czy uszkodzeń powierzchni.naukowcy powiedzieli o LignoSat, satelicie, który również ma unikalną konstrukcję.

LignoSat: Znaczenie pierwszego drewnianego satelity, którego Japonia wystrzeli w przestrzeń kosmiczną
LignoSat zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną we wrześniu. Foto: Wiadomości MBS (Youtube)

Dowiedz się także więcej o właściwościach drewna i jego zastosowaniu w misjach kosmicznych.

Projekt LignoSat Wykonany jest tradycyjną japońską techniką, która nie wymaga śrub ani specjalnego kleju.. Dodatkowo posiada zewnętrzne panele słoneczne i już za kilka miesięcy poleci w kosmos za pomocą rakiety Space X, firmy Elona Muska.

Zwiększanie potencjału drewna jako zrównoważonego zasobu jest znaczące.” – powiedział astronauta i profesor Uniwersytetu w Kioto Takao Doi, według „The Japan Times”. „Naszym celem jest budowanie siedlisk ludzkich przy użyciu drewna w przestrzeni kosmicznejjak na Księżycu i Marsie, w przyszłości.”

Astronauta Takao Doi. Zdjęcie: Getty Images

LignoSat zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną we wrześniu przyszłego roku

Misja LignoSat w ciągu 6 miesięcy od dotarcia w przestrzeń kosmicznąma na celu przekazanie informacji o drewnie: jego odkształceniu, temperaturze, geomagnetyzmie oraz o tym, jak wpływa lub wspomaga działanie sprzętu elektronicznego.

Z danymi, które przesyłasz, Uniwersytet w Kioto będzie w stanie opracować drugiego satelitę, LignoSat-2, natomiast firma Sumitomo Forestry będzie mogła zrozumieć, w jaki sposób rozpada się drewno, i w ten sposób wypracować rozwiązanie, które sprawi, że materiał ten będzie trwały pod względem konstrukcyjnym. Jak się masz?

Wszystko, czego nie wiedziałeś, a co powinieneś wiedzieć, znajdziesz na Sopitas.com

Source link