Znaleziono w Anglii olbrzymią skamielinę dinozaura roślinożernego sprzed 125 milionów lat

Dinozaur, składający się ze 149 kości, został znaleziony w klifach Zatoki Compton na wyspie Wight.

Londyn:

Skamieniałe szczątki roślinożernego dinozaura, który według szacunków żył na Ziemi około 125 milionów lat temu, odkryto na wyspie Wight w Anglii. Naukowcy uważają, że jest to najbardziej kompletny okaz znaleziony w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniego stulecia.

Ważący mniej więcej tyle samo, co duży samiec bizona amerykańskiego, czyli około 900 kilogramów (1990 funtów), roślinożerny gatunek prawdopodobnie był zwierzęciem stadnym, powiedział w oświadczeniu Jeremy Lockwood, doktorant z University of Portsmouth, który pomagał w wykopaliskach.

Dinozaur, składający się ze 149 kości, został znaleziony w 2013 roku w klifach Zatoki Compton na wyspie Wight, u południowego wybrzeża Anglii, przez nieżyjącego już kolekcjonera skamieniałości Nicka Chase’a.

Gatunkowi nadano nazwę „Comptonatus chasei” na cześć Chase’a.

„Nick miał fenomenalny nos do znajdowania kości dinozaurów… To naprawdę niezwykłe znalezisko” – powiedział Lockwood.

„Pomaga nam to lepiej zrozumieć różne rodzaje dinozaurów, które żyły w Anglii we wczesnej kredzie” – powiedział Lockwood, a także główny autor nowego artykułu opisującego gatunek, opublikowanego w czasopiśmie Journal of Systematic Palaeontology.

W 2022 roku na wyspie odkryto szczątki mięsożernego dinozaura, należącego do starożytnego drapieżnika większego od wszystkiego, co kiedykolwiek żyło w Europie. Pochodził on również z okresu kredowego.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)Source link