Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tej treści

Dodatkowo otrzymasz specjalny dostęp do wybranych artykułów i innych treści premium po założeniu konta — bezpłatnie.

Podając swój adres e-mail i klikając przycisk Kontynuuj, wyrażasz zgodę na warunki korzystania z serwisu Fox News. Warunki korzystania I Polityka prywatnościw tym nasz Zawiadomienie o zachętach finansowych.

Proszę wpisać aktualny adres e-mail.

Sierżant Mordechai Shenvald, 34 lata, z Sił Obronnych Izraela (IDF), był jednym z wykonawców koncertu w Teatrze Jerozolimskim 7 lipca 2024 r. — i zagrał „Temat z Listy Schindlera” na odrestaurowanych skrzypcach chłopca, który był zabity w Holokauściez towarzyszeniem Jerozolimskiej Orkiestry Symfonicznej.

Poruszający występ miał miejsce w izraelskim Centrum Pamięci o Holokauście Yad Vashem, gdzie niedawno odbyły się dwudniowe wydarzenia inauguracyjne Moshal Shoah Legacy Campus i David and Feli Shapell Family Collections Center.

Przewodniczący Yad Vashem, Dani Dayan, który był obecny na wydarzeniu, powiedział Fox News Digital: „Muzyka ma moc przezwyciężania cierpienia, oferując nadzieję i godność jednostkom nawet w najciemniejszych czasach”.

BOHATER URATOWAŁ RODZINĘ KOBIETY PRZED HOLOKAUSTEM: HISTORIA JEST „PRZERAŻAJĄCO AKTUALNA” DZIŚ, MÓWI AUTOR

Dodał: „Jesteśmy zobowiązani do zachowania historii i wspomnień ofiary Holokaustu i jego ocaleni aby przyszłe pokolenia zrozumiały głęboki wpływ Holokaustu”.

W centrum znajduje się największa na świecie kolekcja dokumentów, dzieł sztuki i fotografii z czasów Holokaustu.

Yad Vashem gra na skrzypcach

Sierżant Mordechai Shenvald, 34 lata, z Sił Obronnych Izraela (IDF), gra na skrzypcach. (Jad Waszem)

W otwarciu centrum uczestniczyli również prezydent Izraela Isaac Herzog i jego żona Michal Herzog, a także przewodniczący rady Yad Vashem i ocalały z Holokaustu rabin Israel Meir Lau.

Sierżant Shenvald powiedział Fox News Digital, że o 8:07 rano 7 października 2023 r. został powołany do wojska — wkrótce po członkach Hamasu, w atak terrorystyczny na południowy Izraelzabił około 1200 osób i porwał 251 innych, według wielu źródeł.

Shenvald powiedział, że był częścią Jednostki 401, czołowej jednostki, która jako pierwsza wkroczyła do Gazy. Po obronie kibuców, które zostały brutalnie zaatakowane, walczył w Gazie przez kilka tygodni, powiedział.

Gdy odzyskał przytomność, Shenvald wspomina, że ​​powiedział do siebie: „Dzięki Bogu żyję”.

2 listopada 2023 r. opisał, co się wydarzyło, gdy naprawiał silnik swojego czołgu. Pociski uderzyły w czołg, powodując eksplozję — uderzenie spowodowało, że Shenvald wyleciał w powietrze na około pięć metrów, powiedział.

ŻYDOWSKI OCALEŃCA ATAKU TERROROWEGO HAMASU „NADAL NIE MOŻE SIĘ Otrząsnąć”, PROSI O POKÓJ W IZRAELU

„Poczułem się jak Superman” – powiedział.

W wyniku wybuchu doznał wstrząsu mózgu. Po odzyskaniu przytomności, przypomniał sobie, że powiedział do siebie: „Dzięki Bogu Żyję.”

Jego towarzysze broni zabrali go do najbliższego szpitala, Centrum Medycznego Barzilai w Izraelu, oddalonego o 12 mil od Gazy.

Osiem operacji i ciągle ich przybywa

Shenvald opowiedział, jak lekarze powiedzieli mu, że cudem było to, że przeżył. Doznał 11 złamanych żeber, co spowodowało eksplozję płuc (phemothorax). Złamał również prawe biodro i uszkodził sobie plecy, powiedział.

Od tego czasu przeszedł około ośmiu operacji — i oszacowano, że całkowity powrót do zdrowia zajmie mu co najmniej rok.

Sierżant Mordechaj Shenvald gra na skrzypcach

Sierżant Shenvald, siedzący, pochodzi z rodziny muzycznej i zaczął grać na skrzypcach w wieku sześciu lat. Muzyka „może cię podnieść”, powiedział. (Sierż. Mordechaj Shenvald)

Shenvald opisał siebie jako religijnego i powiedział: „Wierzę, że Bóg ma plan… Modlę się każdego dnia. Ćwiczę swój mózg, ćwiczę swojego ducha, aby zmienić swoje zachowanie, aby zrozumieć, jak mogę najlepiej wykorzystać tę sytuację — dla świata, jak uczynić go lepszym”.

On jest z rodzina muzycznapowiedział. Jego matka jest pianistką, a ojciec skrzypkiem — i wszyscy razem grają w święta i szabat.

Opisał szczególną więź łączącą go ze swoim „zabawnym wujkiem”, Meilem, który był również skrzypkiem i żołnierzem. Shenvald powiedział, że jego wujek zginął w 1995 r. podczas stacjonowania w Strefie Gazy, zaledwie kilka minut od miejsca, w którym on sam został ranny w listopadzie 2023 r.

IZRAELSKI ŻOŁNIERZ CIĘŻKO RANNY W ATAKU TERRORYCZNYM 7 PAŹDZIERNIKA ODNAWIAJĄCY NOWĄ WIARĘ I DAJĄCY NADZIEJĘ INNYM

Shenvald opowiedział, jak zaczął grać na skrzypcach w wieku sześciu lat, po tym, jak usłyszał piosenkę, którą uwielbiał, na mszy żałobnej ku czci swojego wujka rok po jego śmierci.

Gdy miał 26 lat, dziadek dał mu skrzypce wujka, na których gra do dziś – jak sam twierdzi.

Gra na skrzypcach pomogła mu uzdrowić się emocjonalnie, mimo że ten rodzaj wysiłku sprawia mu ból.

„Wierzę, że Bóg ma plan… Modlę się każdego dnia”.

„Fizycznie było to bolesne, ale dzięki muzyce przeniosłem się w inne miejsce” – powiedział.

„Oni dał mi ketaminę i dużo ciężkich rzeczy, ale to nie pomogło mi polubić muzyki. Kiedy grałem, zapominałem o bólu, zapominałem o wszystkim.” Powiedział, że muzyka „może cię podnieść”.

Wideo, które pojawia się w sieci, pokazuje Shenvalda grającego na skrzypcach w szpitalnej koszuli, wyraźnie wzruszonego, a ludzie zgromadzeni wokół niego śpiewają razem z nim. Shenvald zaczął również grać na saksofonie od czasu swoich obrażeń, powiedział, ponieważ, jak powiedział, chciał znaleźć kreatywny sposób na ćwiczenie oddechu.

Od końca lutego Shenvald powiedział, że występował w Los Angeles, Nowym Jorku, Bostonie, New Jersey i Miami. Występ 7 lipca był jego trzecim tego typu wydarzeniem w Yad Vashem, w tym jednym, w którym opisał, że czuje się zaszczycony, mogąc zagrać przed Herzogiem, prezydentem Izraela, 17 kwietnia 2024 r.

Mordechaj z prezydentem Herzogiem i żoną Michal i Dani Dayan

Sierżant Shenvald, drugi od prawej, wraz z prezydentem Izraela Herzogiem, jego żoną Michal Herzog i Danim Dayanem, skrajnie po prawej, 17 kwietnia 2024 r. (Jad Waszem)

Simmy Allen, szef międzynarodowych mediów w Yad Vashem, powiedział Fox News Digital, że Yad Vashem skontaktował się z Mordechajem Shenvaldem w sprawie specjalnych skrzypiec, na których miał zagrać 7 lipca. Skrzypce te należały do ​​Mordechaja „Motale” Shlaina, młodego partyzanta, który walczył z nazistami.

Mimo że noszą to samo imię, obaj panowie są utalentowanymi skrzypkami.

Ponadto Allen powiedział, że „obie osoby są bohaterkami same w sobie, walczącymi o chronić naród żydowski przed niebezpieczeństwem.”

Żyć wiecznie

Wieczorem podczas występu Allen powiedział, że Mordechaj Shenvald wypełni Stronę Świadectwa w Yad Vashem historią życia Mordechaja „Motale” Shlaina, „aby jego imię i pamięć o nim żyły wiecznie”.

Shenvald powiedział, że podczas prób do występu ze zdumieniem zauważył, że na skrzypcach Shlaina wybita jest data 1895.

Pies zgubiony 40 dni po ataku terrorystycznym na Izrael teraz pociesza członków rodziny zakładników

„To bardzo wyjątkowe trzymać coś z Holokaustu lub sprzed lat” – powiedział. „Każde skrzypce (ma) duszę… Naprawdę czujesz tę osobę”.

Powiedział, że dźwięk skrzypiec Shlaina był „bardzo ciepły, piękny, potężny i młody”.

Skrzypce Motale Yad Vashem

„To bardzo wyjątkowe trzymać coś z Holokaustu lub sprzed lat” – powiedział Shenvald o skrzypcach Motale Shlain, pokazanych tutaj. „Każde skrzypce (ma) duszę… Naprawdę czujesz tę osobę”. (Jad Waszem)

Na nagraniu wideo przygotowanym przez Yad Vashem opisano, jak Shlain urodził się w rodzinie biednych rolników Krasnówka, Polskai adoptowany przez rodzinę żydowską, która podarowała mu skrzypce i nauczyła go grać.

W 1941 roku, gdy Shlain miała 11 lat, wojska niemieckie dokonały inwazji — a Shlain zobaczyła Naziści zabijają jego rodzinę ze strychu, gdzie się ukrywał.

Shlain, ukrywając się na strychu, widział, jak naziści zabijają jego rodzinę.

Według doniesień „The Times of Israel” Shlain uciekł do lasu ze swoimi skrzypcami i przyłączył się do grupy żydowskich partyzantów.

Seffi Hanegbi opowiedział stacji Fox News Digital, jak jego dziadek, Moshe Gildenman, znany jako „wujek Misza”, i jego ojciec, Simcha, należeli do oddziału partyzanckiego, do którego dołączył Shlain — w którym byli zarówno Żydzi, jak i Chrześcijańscy wojownicy.

Hanegbi powiedział, że jego ojciec, Simcha, był dobrym przyjacielem Shlaina, walczył u jego boku, zbierał informacje wywiadowcze i grał z nim muzykę.

Mordechaj 2023 Yad Vashem

Od końca lutego sierż. Shenvald występował w Los Angeles, Nowym Jorku, Bostonie, New Jersey i Miami. Występ 7 lipca 2024 r. był jego trzecim tego typu wydarzeniem w Yad Vashem w Jerozolimie. (Jad Waszem)

Hanegbi opisał Shlaina jako „bardzo utalentowane dziecko. Był naprawdę fantastycznym graczem”.

Nie wiedziałem, że jest Żydem

Gdy Shlain miał 13 lat, zaczął grać pieśni ludowe na skrzypcach przed ukraińskim kościołem, donosi aish.com. Przyciągnął tłum ludzi, w tym oficera nazistowskiego — który poprosił go, aby wystąpił w restauracji dla swoich towarzyszy broni.

Nie wiedzieli, że jest Żydem.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

Restauracja zaoferował mu pracę, którą potraktował jako okazję do szpiegowania nazistów.

Kiedy ponad 200 wyższych rangą oficerów nazistowskich jadło posiłek w restauracji, Shlain zszedł do piwnicy i podpalił knot bomby.

Shlain zauważył głębokie pęknięcia w piwnicy restauracji i wspólnie z dziadkiem Hanegbiego, „wujkiem Mishą”, dowódcą jednostki, opracował plan, aby przemycić dynamit w futerale na skrzypce i wypełnić nim pęknięcia.

Jak podaje aish.com, w czasie gdy odbył sześć z tych „śmiertelnie niebezpiecznych podróży”, Shlain przemycił prawie 40 funtów materiałów wybuchowych.

Sierżant Mordechaj Shenvald gra na skrzypcach

Sierżant Shenvald, po lewej, gra na skrzypcach w swoim pokoju szpitalnym. (Sierż. Mordechaj Shenvald)

Pewnej nocy, gdy w restauracji jadło posiłek ponad 200 wyższych rangą oficerów nazistowskich, Shlain zszedł do piwnicy i podpalił knot bomby.

Henegbi powiedział, że jego dziadek nauczył Shlaina, jak sprawić, by trotyl eksplodował, i że czekał na niego na zewnątrz, gdy restauracja eksplodowała.

Henegbi powiedział Fox News Digital: „Mój ojciec pomachał do niego, przyjechał na koniu i odjechali. Nic się nie stało – ani mojemu ojcu, ani Motale” – powiedział.

Według wielu źródeł Shlain miał zaledwie 14 lat, gdy zginął w zasadzce nazistów w 1944 roku.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Henegbi stwierdził, że Shlain zginął „bohaterską śmiercią”, ponieważ stracił życie próbując chronić grupę partyzancką przed siłami nazistowskimi.

Ojciec Henegbiego bardzo dbał o skrzypce Shlaina, aby móc trzymać przyjaciela blisko siebie, poinformował Yad Vashem.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle

Na początku 2000 roku Henegbi podarował te cenne skrzypce Instytutowi Yad Vashem Muzeum Historii Holokaustu.

Warunkiem darowizny było, że „będzie ona nadal grała na całym świecie… odtwarzając ducha Motale”.Source link