Grupa gwiazd reality show, a obecnie influencerów w mediach społecznościowych, stanęła przed sądem i nie przyznała się do zarzutów związanych ze schematami inwestycyjnymi online.

Gwiazdy, w tym Lauren Goodger z The Only Way is Essex, Biggs Chris z Love Island i Scott Timlin z Geordie Shore, zostały oskarżone o promowanie nieautoryzowanego schematu inwestycyjnego wśród swoich obserwatorów na Instagramie.

W przypadku skazania grozi im kara do dwóch lat więzienia.

Rozprawa została zaplanowana na 2027 rok, co jest najwcześniejszą datą, kiedy Sąd Koronny w Southwark mógłby zająć się sprawą.

Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) postawił gwiazdom zarzuty, twierdząc, że w latach 2018–2021 otrzymywały one wynagrodzenie za promowanie w mediach społecznościowych ryzykownego systemu handlowego.

Obok gwiazd w sądzie pojawili się Emmanuel Nwanze i Holly Thompson, oskarżani o kierowanie intrygą.

FCA twierdzi, że pan Nwanze i pani Thompson prowadzili konto na Instagramie, na którym zamieszczali porady dotyczące kupna i sprzedaży kontraktów na różnice kursowe (CFD) bez wymaganego zezwolenia.

Jak podał regulator, były to inwestycje wysokiego ryzyka, polegające na obstawianiu kursu walut obcych.

Stwierdzono, że 80% klientów, którzy skorzystali z programu promowanego za pomocą konta @holly_fxtrends, straciło pieniądze.

Łącznie osoby oskarżone mają 4,5 miliona obserwujących na Instagramie.

Wśród osób odpowiedzialnych za promocję programu znalazły się również Jamie Clayton, Rebecca Gormley i Eva Zapico z Love Island oraz Yazmin Oukhellou z The Only Way is Essex.

Pan Nwanze, pani Thompson i rzekomo opłacani przez nich influencerzy zostali oskarżeni o nieautoryzowaną komunikację mającą na celu promocję finansów.

Osiem z dziewięciu oskarżonych nie przyznało się do winy. Pani Zapico, która nie pojawiła się na rozprawie, ma kolejną rozprawę w sprawie przyznania się do winy wyznaczoną na wrzesień.

Panu Nwanze postawiono również jeden zarzut złamania ogólnego zakazu wynikającego z Ustawy o usługach finansowych i rynkach z 2000 r., która zabrania osobom prowadzenia regulowanej działalności w Wielkiej Brytanii bez uzyskania zezwolenia.Source link