Młode Muzeum V&A, które uważa się za najradośniejsze muzeum na świecie, zdobyło nagrodę Muzeum Roku 2024.

Miejsce we wschodnim Londynie, przeznaczone dla dzieci i młodzieży, otrzyma nagrodę w wysokości 120 000 funtów.

Zwycięzcę ogłosiła organizacja charytatywna Art Fund podczas ceremonii, która odbyła się we wtorek w stolicy.

Young V&A, oddział Victoria and Albert Museum, został ponownie otwarty w lipcu 2023 r. po zamknięciu na trzyletnią przebudowę za 13 mln funtów. Wcześniej nazywał się V&A Museum of Childhood.

Sekretarz ds. kultury Lisa Nandy powiedziała, że ​​Young V&A stworzyło „wyjątkową przestrzeń poświęconą młodym ludziom”.

Jenny Waldman, dyrektor Art Fund i przewodnicząca jury, zgodziła się z tą opinią i nazwała muzeum „naprawdę inspirującym”.

„To radykalne przeobrażenie muzeum z udziałem młodych ludzi i dla młodych ludzi, stworzenie muzeum, które jest aktywne, inspirujące i dynamiczne, skoncentrowane na nauce poprzez zabawę” – powiedziała.

„Jesteście naprawdę najradośniejszym muzeum na świecie i będziecie inspiracją dla młodych ludzi teraz i dla przyszłych pokoleń”.

Muzeum, znajdujące się w Bethnal Green, gromadzi ponad 2000 eksponatów pochodzących z okresu od 2300 p.n.e. do czasów współczesnych, zgromadzonych w trzech nowych galeriach zatytułowanych: Zabawa, Wyobraźnia i Projektowanie.

Strefy obejmują otwarte studio projektowe, przestrzeń do projektowania gier dla nastolatków oraz interaktywną instalację Minecraft.

Jest też miejsce na wystawy czasowe. Pierwsza, Japan: Myths to Manga, trwa od października i zabiera widzów w podróż przez historię Japonii, aby zbadać, jak krajobraz i folklor wpłynęły na kulturę popularną, technologię i design.

Niedawno odwiedził ją cesarz Japonii.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy od ponownego otwarcia muzeum odwiedziło ponad 590 000 gości.

Young V&A było jednym z pięciu finalistów nagrody Museum of the Year. Pozostali to:

  • Muzeum Cravena w Skipton, North Yorkshire
  • Sztuka współczesna w Dundee
  • Muzeum w Manchesterze
  • National Portrait Gallery w Londynie

Każdy finalista otrzyma 15 000 funtów.

Organizatorzy twierdzą, że nagroda kładzie szczególny nacisk na zaangażowanie społeczności, zrównoważone metody pracy i ponowne odkrywanie siebie.Source link