Oszustka Anna Delvey, której historia stała się inspiracją dla serialu Netflixa „Inventing Anna”, zgłosiła się do udziału w programie Dancing With The Stars, amerykańskiej wersji programu „Strictly Come Dancing”.
W ciągu ostatnich kilku lat Delvey, której prawdziwe nazwisko brzmi Anna Sorokin, zyskała złą sławę ze względu na swoje przestępstwa, gdyż udawała bogatą nowojorską towarzyszkę życia towarzyskiego.
W tegorocznej obsadzie Dancing With The Stars znaleźli się również dwaj olimpijczycy z drużyny USA: rugbystka Ilona Maher i zdobywca brązowego medalu w gimnastyce Stephen Nedoroscik, a także aktorka Tori Spelling, znana z serialu Beverly Hills, 90210.
Na parkiecie pojawią się także nominowany do Oscara Eric Roberts i gwiazda serialu Real Housewives of Atlanta, Phaedra Parks.
Sorokin będzie sparowana w programie z profesjonalnym tancerzem Ezrą Sosą – i będzie nosić monitor na kostce podczas zawodów. Nosi monitor na kostce od 2022 roku, kiedy rozpoczęła areszt domowy, podała agencja AP. Walczy z nakazem deportacji.
Jej rzecznik Juda Engelmayer powiedział agencji AP, że mogła ona poruszać się w promieniu 70 mil (110 km) od domu i w dowolne miejsce w Nowym Jorku na podstawie wcześniejszego aresztu domowego, ale nie mógł skomentować żadnych zmian w tych przepisach.
Ale rozmawiając z Entertainment Tonight podczas premiery programu Delvey powiedziała, że musi uzyskać pozwolenie na wyjazd poza stan, aby nakręcić program. Powiedziała również, że będzie „ozdobić” swoją bransoletkę na kostce.
Zapytana, czy odczuwała jakieś nerwy przed występem, odpowiedziała: „Co najgorszego może się stać? Nie mogą mnie aresztować za złe tańczenie”.
W 2019 r. oszust został uznany za winnego kradzieży usług i kradzieży na dużą skalę. Zarzucił bankom i luksusowym hotelom wyłudzenie ponad 200 tys. dolarów (145 tys. funtów).
Mówiła ludziom, że ma fundusz powierniczy w wysokości 60 milionów dolarów (46 milionów funtów) i ambitny projekt utworzenia fundacji artystycznej o tej samej nazwie.
W rzeczywistości była ona niedawną stażystką w magazynie, pochodziła ze zwykłej rodziny rosyjskich imigrantów mieszkających w Niemczech.
Dzięki temu, że zatrzymywała się w drogich hotelach i prezentowała na Instagramie życie w luksusie, udało jej się oszukać innych, zmuszając ich do uwierzenia w jej fantazje i płacenia za siebie rachunków.
Jej historia zyskała rozgłos na arenie międzynarodowej w 2018 r. po artykule w magazynie „New York Magazine” autorstwa Jessiki Pressler.
Następnie Shondę Rhimes, twórczynię Grey’s Anatomy, Bridgertonów i Skandalu, zaadaptowała na potrzeby serialu Netflixa, w którym rolę Sorokina zagrała Julia Garner.
Sorokin otrzymała od Netflixa 320 tys. dolarów (230 tys. funtów) za film Inventing Anna, ale nie mogła zatrzymać całej kwoty od Netflixa ze względu na obowiązujące w Nowym Jorku prawo, które uniemożliwia przestępcom czerpanie zysków ze swojej złej sławy.
„Nigdy nie prosiłam Netflixa, żeby kupił moją historię, po prostu tak się stało” – powiedziała Sorokin BBC w 2021 r. po wyjściu z więzienia. „A wszystko inne po prostu wymknęło mi się spod kontroli”.
Seria podcastów BBC Fałszywa dziedziczka jest w BBC Sounds