Amazon/MGM Ruth Wilson i Michael Sheen w filmie Bardzo królewski skandalAmazonka/MGM

Bardzo królewski skandal pokazuje wściekłego i przeklinającego księcia Andrzeja

Kiedy Michael Sheen próbował znaleźć sposób na sportretowanie księcia Yorku, natknął się na zdjęcie księcia Andrzeja jako bohatera powracającego z wojny o Falklandy – z różą w zębach.

Uśmiechnięty, zadowolony z siebie, oczko w głowie matki, nieco śmieszny królewski Romeo, taki był punkt wyjścia aktora, który chciał przedstawić księcia w wywiadzie dla programu Newsnight stacji BBC Two – i wyobrazić sobie ogromną skalę jego upadku.

Niesamowita gra aktorska Sheena dominuje w tym wciągającym, trzyczęściowym filmie produkcji Amazon, A Very Royal Scandal, ukazując księcia wściekłego i niedowierzającego swojemu upadkowi.

„Jestem synem władcy – jeśli będę chciał wystąpić w telewizji i się bronić, to to zrobię” – krzyczy, ale używa przy tym wielu mocnych przekleństw, w sposób, w jaki przedstawiono wcześniej niewielu członków rodziny królewskiej.

Getty Images Książę Andrzej w 1981 r. powracający z wojny o Falklandy z różą w zębachZdjęcia Getty’ego

Aktor mówi, że punktem wyjścia był dla niego obraz księcia Andrzeja po wojnie o Falklandy

To opowieść bez żadnych ograniczeń, w porównaniu z którą The Crown od Netflixa jawi się jako raczej nieśmiały dramat kostiumowy.

Czy kiedykolwiek przedstawiono członka rodziny królewskiej jako osobę przeklinającą tak dużo – a życie pałacowe jako tak trujące?

Sheen słynie ze sposobu, w jaki wciela się w swoje postacie – a jego wersja księcia Andrzeja to nieprzewidywalna mieszanka próżności, wrażliwości i autodestrukcyjnego braku samoświadomości, a jego pozłacane królewskie życie rozpada się po katastrofalnym wywiadzie.

Jest on postacią przeklinającą, zarozumiałą i potrzebującą pomocy, nieświadomą tego, jak wiele ujawnia przesłuchująca go telewizyjna Emily Maitlis (grana przez Ruth Wilson).

Sam wywiad często opisywany jest jako „wypadek samochodowy” – ale w tej wersji reputacja księcia przypomina raczej potrąconego przez samochód zwierzę.

Amazon/MGM Michael Sheen jako książę Andrzej na wydarzeniu w Pałacu Buckingham w filmie Amazon A Very Royal ScandalAmazonka/MGM

Michael Sheen przedstawia księcia Andrzeja na wydarzeniu w Pałacu Buckingham

Nieuchronnie pojawią się porównania z najnowszy film Netflixa Scoopo tym samym wywiadzie z 2019 roku.

Rufus Sewell stwierdził, że jego interpretacja księcia nawiązuje do Davida Brenta, oszukanego menedżera z sitcomu The Office, emitowanego na kanale BBC Two.

W tej wersji Amazon Prime Video książę Andrzej grany przez Sheena jest postacią bardziej złożoną – samolubną, głuchą na emocje, ambitną, lojalną wobec swojej najbliższej rodziny, nieufną wobec urzędników pałacowych i rozpaczliwie potrzebującą aprobaty.

To przedstawienie, w którym Ryszard III spotyka Alana Partridge’a.

Kiedy dowiaduje się, że przestępca seksualny Jeffrey Epstein zmarł w więzieniu, książę pyta: „Czy to dla mnie dobre, czy złe?”

Między nim a jego bratem, ówczesnym księciem Walii, panuje nieustające napięcie.

„Nazywa mnie maminsynkiem, to nim jest” – krzyczy książę Andrzej, przeklinając głośno po pełnej złości rozmowie telefonicznej.

Getty Images Michael Sheen i Ruth Wilson na premierze filmu A Very Royal ScandalZdjęcia Getty’ego

Michael Sheen i Ruth Wilson na imprezie z okazji premiery filmu w Londynie

Nie jest to wcale pochlebne dla monarchii.

Książę Andrzej jest przedstawiany jako osoba nonszalancko wobec służby, a urzędnicy pałacowi rozpamiętują brak empatii ze strony rodziny królewskiej: „Nigdy nie spóźnili się na pociąg, bo pociąg na nich czeka”.

Chociaż odtworzony wywiad z Newsnight stanowi centralny punkt filmu, być może najważniejszym momentem jest scena z pierwszego odcinka, w której książę spotyka Epsteina w Nowym Jorku.

To kolejny wyczerpujący wywiad z zawstydzonym księciem Andrzejem, który potrzebuje pieniędzy, i twardym, wyzyskującym Epsteinem, granym przez Johna Hopkinsa, który zmusza go do wykręcania się od finansowego haczyka.

Sheen pokazuje, że książę nie radzi sobie w obliczu tak złej woli.

I to straszne powiązanie z Epsteinem jest widoczne w całym filmie, kiedy książę Andrzej zapewnia o swojej niewinności, gdy wokół niego krążą pytania i oskarżenia, aż do momentu, gdy ukrywa się przed prawnikami próbującymi doręczyć mu dokumenty sądowe.

Amazon/MGM W filmie A Very Royal Scandal ekipa Newsnight spotyka się z księciem Yorku przed wywiadem.Amazonka/MGM

Zespół Newsnight spotkał się z księciem przed wywiadem

Jest to o wiele bardziej głęboka i wciągająca relacja z wydarzeń niż film Netflixa.

Pokazuje wpływ, jaki miało to na otoczenie księcia Andrzeja, w tym na jego byłą żonę, księżną Yorku, i ich córki, księżniczkę Beatrycze i księżniczkę Eugenię.

Ich lojalność wobec niego przedstawiana jest jako pochodząca od prawdziwej rodziny, a nie od rodziny królewskiej.

Prywatna sekretarka księcia Andrzeja, Amanda Thirsk, znakomicie zagrana przez Joannę Scanlan, nadal go broni, mimo że straciła pracę po wywiadzie dla Newsnight.

Ich relacja, będąca mieszanką współuzależnienia i szukania kozła ofiarnego, przypomina relację Alana Partridge’a i jego asystentki Lynn.

Amazon/MGM Michael Sheen w roli księcia Andrzeja rozmawiającego przez telefon w filmie „A Very Royal Scandal”Amazonka/MGM

Książę Andrzej jest przedstawiany jako osoba stopniowo przytłoczona coraz większą liczbą pytań

Upadek księcia nastąpił po jego tragicznym wywiadzie telewizyjnym.

A ten film przywołuje niektóre z najsłynniejszych momentów – takie jak kwestie o tym, że nie może się pocić i o tym, że poszedł do Pizza Express w Woking w hrabstwie Surrey, które niemal zostały wycięte podczas montażu.

Jednak mimo nagród i pochwał, które następują po tym wydarzeniu, Maitlis ma swoje własne wątpliwości.

Podnosi kwestię tego, co stało się z ofiarami Epsteina i wskazuje na brak rozwiązania w jakimkolwiek postępowaniu prawnym.

Ugoda pozasądowa

Sednem tego dramatu jest niejednoznaczność.

Sprawa cywilna w USA pomiędzy księciem Andrzejem a Virginią Giuffre zakończyła się ugodą pozasądową, przy czym książę stanowczo odrzucił wszelkie oskarżenia o popełnienie przestępstwa.

Jednak żadna ze stron nie miała swojego dnia w sądzie.

W filmie widać, jak książę Andrzej chce udzielić wywiadu dla programu Newsnight, ponieważ uważa, że ​​może to oznaczać zweryfikowanie jego twierdzeń, jakoby zdjęcie przedstawiające go i panią Giuffre mogło być sfałszowane.

Drugą wielką niewiadomą dla widza jest to, ile w tym prawdy, a ile fikcji.

Czy książę Andrzej naprawdę nazwał swoją prywatną sekretarkę „Grubaską” i ścigał się z nią po ogrodzie?

Czy prywatny sekretarz Elżbiety II, wytworny Sir Edward Young, naprawdę powiedział coś takiego: „Będziemy przerzucać więcej gówna niż Dyno-Rod”?

Film zawiera zastrzeżenie: „Ten dramat jest oparty na prawdziwych wydarzeniach i osobach. Niektóre sceny zostały sfabularyzowane i zaadaptowane do celów dramatycznych”.

Publicznie brutalny

To nie jest dokument, a sposób opowiadania historii i tempo dramatu oznaczają zmiany w kolejności zdarzeń.

Przykładowo w filmie księciu Andrzejowi powiedziano, że COVID-19 ma być dla niego pretekstem, by nie pojawił się na Platynowym Jubileuszu zmarłej królowej.

W rzeczywistości COVID-19 rzeczywiście został podany jako powód, dla którego opuścił nabożeństwo jubileuszowe.

Jednak miesiąc wcześniej Pałac otwarcie poinformował na konferencji prasowej, że książę nie pojawi się na balkonie Pałacu Buckingham, ponieważ nie jest już czynnym członkiem rodziny królewskiej.

Sugestia działania potajemnie działa jak dramat, ale w rzeczywistości jego wykluczenie było jeszcze bardziej brutalne dla opinii publicznej.

Jednak takie pełne napięcia dramaty mają tendencję do zapisywania historii w złym świetle, a występ Sheena może na zawsze zmienić sposób, w jaki zapamiętany zostanie książę Andrzej.

A Very Royal Scandal, Prime Video, emitowany w trzech odcinkach od 19 września



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj