Asus ROG Ally X na stojaku.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Asus zawojował rynek przenośnych komputerów do gier dzięki Sojusznik ROG. Choć nie pozbawiona wad, konsola stanowiła alternatywę dla Steam Deck firmy Valve dla tych, którzy chcieli czegoś potężniejszego i nie przeszkadzali im dodatkowe wydatki. Nic dziwnego, że zaledwie rok później Asus zdecydował się kontynuować swój sukces, wprowadzając ROG Ally X na Computex 2024.

Asus ROG Ally X to mocny rywal w starciu z niektórymi… najlepsze palmtopy do gier, w tym własna wersja Asusa ostatniej generacji z chipem Z1 Extreme. Wprowadza pewne ulepszenia, ale nie jest to pełne przeprojektowanie — pomyśl o tym jak o ROG Ally 1.5. Ale czy jest to warte dodatkowych wydatków i czy warto dokonać aktualizacji? Przeprowadzimy Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru.

Okular

Asus ROG Ally Z1 Extreme Asus ROG Ally X
APU AMD Ryzen Z1 Extreme AMD Ryzen Z1 Extreme
Pamięć 16 GB LPDDR5-6400 24 GB LPDDR5-7500
Składowanie Dysk SSD 512 GB Gen 4×4 NVMe, gniazdo micro SD UHS-II do 1 TB dysku SSD M.2 2280 NVMe PCIe Gen 4
Ekran 7 cali, 1920 x 1080, 120 Hz, 500 nitów, IPS, 7 ms, 10-punktowy dotyk Bez zmian
Głośniki Głośniki 2x 1 W, Dolby Atmos i obsługa dźwięku Hi-Res Bez zmian
Porty 1x ROG XG Mobile, 1x USB-C (obsługa USB 3.2 i DP 1.4), 1x audio 3,5 mm, 1x gniazdo micro SD 1x USB-C (USB 3.2 Gen 2 i DP 1.4), 1x USB 4, 1x audio 3,5 mm, 1x gniazdo micro SD
Pojemność baterii 40Wh 80 Wh
Wymiary (DxSxW) 11,04 x 4,38 x 0,84 cala 11,02 x 4,37 x 0,97 cala
Waga 1,34 funta (608 gramów) 1,49 funta (675 gramów)
Cena 700 dolarów 800 dolarów

Chociaż specyfikacja ROG Ally X zawiera pewne zmiany, serce konsoli pozostaje takie samo – czego można się spodziewać po czymś, co sam Asus określa jako „nie przeprojektowanie”. Procesor APU AMD Ryzen Z1 Extreme z ośmioma rdzeniami, 16 wątkami, 24 MB pamięci podręcznej i 12 rdzeniami RDNA 3 wielokrotnie udowodnił, że jest z siłą, z którą należy się liczyć. Oczywiście, jeśli porównamy to do Asus ROG Ally Z1 (nie Extreme), to zupełnie inna historia; ale teraz, gdy na zdjęciu jest ROG Ally X, zakup tego modelu staje się jeszcze mniej opłacalny. Mówi się także, że Asus zmienił płytę główną w nowym modelu.

Główne zmiany specyfikacji obejmują zwiększenie pamięci. ROG Ally X obsługuje teraz 24 GB pamięci RAM zamiast 16 GB, a ponieważ układ APU wykorzystuje ją zarówno w przypadku pamięci systemowej, jak i VRAM, może to okazać się znaczną poprawą. Wzrosła także maksymalna częstotliwość pamięci RAM, z 6400MT/s do 7500MT/s.

Nowy ROG Ally X podwaja także pojemność baterii i rozszerza pojemność dysku SSD, nie tylko do 1 TB, ale także do wariantu M.2 2280, co oznacza, że ​​rozbudowa pamięci masowej powinna być znacznie łatwiejsza, a sam komputer przenośny może obsłużyć do 8 TB pamięci masowej . Wreszcie Asus usłyszał krzyk swoich klientów i zamiast tego zastąpił port mobilny ROG XG portem USB 4. Ta zmiana umożliwia korzystanie z zewnętrznego procesora graficznego, jeśli chcesz, a to przenosi ROG Ally X do zupełnie innej kategorii.

Cena i dostępność

Handheldy Asus ROG Ally obok siebie.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Kiedy Asus ROG Ally (Z1 Extreme) trafił na półki sklepowe 13 czerwca 2023 r., jego początkowo cena wynosiła 700 dolarów. Wersja niezbyt ekstremalna pojawiła się 18 września 2023 roku i kosztowała 600 dolarów. Od tego czasu oba modele wielokrotnie trafiały do ​​sprzedaży. Chociaż początkowa cena była wysoka, wyprzedaże te stanowią najlepszą okazję dla tych, którzy chcą kupić komputer przenośny ROG Ally.

Tymczasem ROG Ally X był tematem rozmów przez kilka miesięcy, zanim w końcu pojawił się na targach Computex 2024 2 czerwca, a zamówienia w przedsprzedaży rozpoczęły się tego samego dnia. Konsola pojawi się w lipcu w zalecanej cenie katalogowej (sugerowanej cenie detalicznej) wynoszącej 800 dolarów.

Konstrukcja i bateria

D-Pad na Asusie ROG Ally X.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Projekt pokazuje nam, że Asus rzeczywiście zrobił coś więcej niż tylko lekkie odświeżenie na wzór standardu pokład parowy OLED. Różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka, ponieważ przeprojektowane podwozie jest teraz dostępne w kolorze czarnym; pozostałe regulacje są bardziej subtelne. W nowym Asusie ROG Ally X znajdziesz nieco głębsze uchwyty, bardziej zaokrąglony ogólny kształt oraz niewielką zmianę w rozmieszczeniu przycisków i drążków, dodając nachylenie spustów, aby ułatwić ich użycie. Przyciski makro z tyłu uległy zmniejszeniu, co – jak twierdzi Asus – powinno pomóc uniknąć przypadkowych naciśnięć.

Asus wymienił także joysticki w ROG Ally X na coś, co charakteryzuje się znacznie wyższą niezawodnością; Asus obiecuje tutaj żywotność 5 milionów cykli. Ulepszono także pad kierunkowy, dodając bardziej precyzyjne wprowadzanie w ośmiu kierunkach. Nastąpiła również zmiana w rozmieszczeniu silników dudniących i chociaż głośniki pozostały takie same, komora dźwiękowa powiększyła się.

Być może największa różnica między starym modelem a zaktualizowaną wersją polega na żywotności baterii. Asus skutecznie podwoił pojemność baterii, podnosząc ją do 80 watogodzin, cały czas ledwo zmniejszając wagę urządzenia, która wzrosła do nieco poniżej 1,5 funta. Chociaż firma nie podzieliła się żadnymi twierdzeniami na temat wpływu na żywotność baterii, spodziewamy się, że będzie ona znacznie lepsza.

Dodanie takich elementów jak pojemność baterii, większy dysk SSD i więcej pamięci oznaczałoby, że palmtop powinien być większy – ale tak nie jest. Jasne, waga nieznacznie wzrosła, ale Asus twierdzi, że rozłożyła ją dokładnie tam, gdzie trzymasz konsolę, aby wpływ był znikomy.

Aby utrzymać wagę na podobnym poziomie, Asus musiał wymienić wentylatory na nowe, które są o 23% mniejsze niż te w ROG Ally Z1 Extreme. Jednak dzięki zastosowaniu o 50% cieńszych łopatek wentylatora Asus nadal obiecuje zapewnić lepszy przepływ powietrza. Kolejna zmiana konstrukcyjna polega na zastosowaniu nowych tuneli, które kierują powietrze w górę i na zewnątrz w stronę dodatkowego otworu wentylacyjnego, który według Asusa powinien zapewnić o 24% większą objętość powietrza zarówno do elementów wewnętrznych, jak i do ekranu dotykowego, obniżając temperaturę nawet o 6 stopnie Celsjusza.

To nie wszystko, ponieważ Asus zmienia także narzędzie, które ROG Ally uruchamia w systemie Windows, ale dotyczy to zarówno Ally, jak i Ally X. W Armoury Crate 1.5 zobaczymy przeprojektowany interfejs, możliwość odinstalowywanie gier bezpośrednio ze skrzynki, a nawet dodanie technologii AMD Fluid Motion Frames.

Wydajność

Wykres porównujący Ayaneo 2S z Asusem ROG Ally.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Asus nie opublikował jeszcze oficjalnych danych dotyczących wydajności ROG Ally X i nie poznamy jego prawdziwej wydajności, dopóki sami jej nie przetestujemy. Jedyne, co możemy teraz zrobić, to wyciągnąć pewne wnioski na podstawie tego, jak ROG Ally Z1 Extreme radzi sobie w przeprowadzonych już testach. Jak widać na powyższym wykresie, w naszych testach Asus ROG Ally Z1 Extreme uzyskał lepsze wyniki niż Ayaneo 2S. Niektóre luki są szersze niż inne, np Powrótchwila Dziwna Brygada to w zasadzie krawat.

Konsola Ayaneo 2S, choć niedoskonała, miała coś, czego nie miał ROG Ally Z1 Extreme: dużą ilość pamięci RAM. A dokładniej aż 64 GB. Może to przyczynić się do wyższej wydajności, ale prawdopodobnie nie doprowadzi jeszcze ROG Ally X do tego samego poziomu. Jednak najprawdopodobniej zaobserwujemy poprawę wydajności dzięki szybszej pamięci i większej pojemności pamięci.

Wydajność dla Asus ROG Ally.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Podobnie jak w przypadku każdego przenośnego urządzenia do gier, ROG Ally i ROG Ally X są ograniczone żywotnością baterii. W tym celu ROG Ally X może zapewnić nieoczekiwany wzrost wydajności, po prostu umożliwiając grę w trybie Turbo przez dłuższy czas. W naszych testach wersja Z1 Extreme uzyskała zupełnie inne wyniki w trybach Turbo, Performance i Silent. Dzięki dwukrotnie większej pojemności baterii nowy ROG Ally X powinien pozwolić Ci grać na wysokich ustawieniach, nie zmuszając Cię do nadmiernego dbania o żywotność baterii.

Więcej informacji na temat dokładnych parametrów wydajności dowiemy się, gdy będziemy mieli okazję sami przetestować nowy ROG Ally X.

Warte czekania

Asus ROG Ally siedzi na stacji dokującej.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Czy warto zaszaleć i kupić nowego Asusa ROG Ally X? Za dodatkowe 100 dolarów zyskujesz dłuższy czas pracy baterii, więcej pamięci, dysk SSD z możliwością rozbudowy o większej pojemności, lepsze porty i pewne zmiany konstrukcyjne, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia. Ogólnie rzecz biorąc, brzmi to całkiem nieźle – ale trudno powiedzieć, jak duże ulepszenia uzyskasz dzięki nowej konsoli.

Na pewno będzie poprawa. Asus wyraźnie wysłuchał opinii i próbował poprawić rzeczy, które w oryginalnym ROG Ally nie były do ​​końca idealne. Miejmy nadzieję, że być może rozwiązało to nawet problem smażenia Karty microSD. Jednak przy wszystkich zmianach ROG Ally X nadal jest podobnym urządzeniem. Nie spowoduje to nagłego podwojenia liczby klatek na sekundę Cyberpunka 2077ale powinno sprawić, że rozgrywka stanie się przyjemniejsza, a co za tym idzie – dłuższa dzięki nowej baterii.

Niezależnie od tego, czy chcesz wydać dodatkowe 100 dolarów – co najprawdopodobniej będzie więcej niż tego warte – czy nie, wstrzymaj się z zakupem do czasu pojawienia się ROG Ally X w sklepach. Jest szansa, że ​​w rezultacie cena modelu Z1 Extreme może spaść, a jeśli ta różnica cenowa się powiększy, to będzie to znacznie lepsza oferta.

Zalecenia redaktorów


Source link