Strona internetowa Bitwarden na laptopie.
Trendy cyfrowe

Czy ktoś polecił Ci Bitwarden lub widziałeś go podczas wyszukiwania hasła najlepszy menedżer haseł? Jeśli tak, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak bezpieczne jest korzystanie z niego, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest powszechnie dostępny za darmo.

Przeprowadzimy Cię przez funkcje bezpieczeństwa, zgodności i zabezpieczeń, z których korzysta Bitwarden, wraz z obawami, które powinieneś wziąć pod uwagę. Następnie do Ciebie należy decyzja, czy Bitwarden jest dla Ciebie bezpieczną opcją.

Co to jest Bitwarden?

Główna strona internetowa Bitwarden.
Trendy cyfrowe

Bitwarden jest niedrogi menedżer haseł dostępne na komputery stacjonarne, urządzenia mobilne oraz jako rozszerzenia przeglądarek internetowych. Zapewnia takie funkcje, jak nieograniczona liczba haseł i urządzeń, automatyczne uzupełnianie, zarządzanie kluczami, generator haseł, synchronizacja urządzeń, przechowywanie w skarbcu i udostępnianie danych jeden do jednego.

Firmy mogą również uzyskać możliwość jednokrotnego logowania (SSO) i integracji API, zarządzania kontami użytkowników, raportów stanu, odzyskiwania konta i udostępniania haseł.

Teraz najważniejsze pytanie brzmi: czy Bitwarden jest bezpieczny w użyciu? Przyjrzyjmy się funkcjom bezpieczeństwa.

Funkcje bezpieczeństwa Bitwardena

Strona internetowa poświęcona bezpieczeństwu i zgodności Bitwarden.
Trendy cyfrowe

Znany ze swojego modelu open source z bazą kodu na GitHub, Bitwarden nie był zaangażowany w naruszenia bezpieczeństwa, jak podobne narzędzia. Dzieje się tak ze względu na zaangażowanie firmy w bezpieczeństwo i następujące środki bezpieczeństwa:

Szyfrowanie z wiedzą zerową: Bitwarden wykorzystuje 256-bitowe szyfrowanie typu end-to-end AES w swoim systemie opartym na wiedzy zerowej. Firma nie tylko stosuje branżowe standardy szyfrowania, ale też nie widzi Twoich haseł.

Hash hasła głównego: Bitwarden soli i miesza Twoje hasło główne przed przesłaniem go na serwery i użyciem PBKDF2 SHA-256 lub Argon2 po klucz szyfrujący dane Vault. Liczba iteracji po stronie klienta została zwiększona do 600 001 w 2023 r., a przy ustawieniu liczby iteracji na serwerze na 100 000, co daje w sumie domyślnie 700 001 iteracji. Ponadto są to skróty jednokierunkowe, więc nie można ich odwrócić, aby odsłonić hasło główne.

Bezpieczeństwo skarbca: Bitwarden zapewnia nie tylko kompleksowe szyfrowanie skarbca, ale także dwuetapowe logowanie, funkcję Vault Timeout, odblokowywanie za pomocą kodu PIN lub danych biometrycznych oraz czyszczenie schowka, które można ustawić od 10 sekund do pięciu minut.

Audyty bezpieczeństwa stron trzecich: Bitwarden przeprowadza coroczne audyty z firmami zajmującymi się bezpieczeństwem, takimi jak Cure53 i Insight Risk Consulting, wraz z oceną kodu źródłowego i testami penetracyjnymi dla swoich serwerów i aplikacji. Możesz przejrzeć zarówno audyt bezpieczeństwa, jak i SOC 3 raporty na stronie internetowej Bitwardeni jeśli jesteś zainteresowany, poproś o raporty SOC 2.

Program nagród za błędy: Bitwarden współpracuje z HackerOne i programem, w którym hakerzy wyszukują i zgłaszają słabe punkty i luki w jego systemie.

Zgodność: Bitwarden jest zgodny z RODO, zasadami Tarczy Prywatności, HIPAA i CCPA oraz jest członkiem FIDO Alliance.

Obawy dotyczące bezpieczeństwa Bitwarden

Chociaż Bitwarden jest ogólnie uważany za bezpieczny menedżer haseł, istnieje jeden aspekt bezpieczeństwa, który stał się problemem w 2023 r., a który dotyczył rozszerzenia przeglądarki internetowej.

Istnieje potencjalne ryzyko związane z funkcją ładowania strony w celu automatycznego wypełniania. Stwierdzono, że ramki iframe (ramki wbudowane) mogą uzyskać dostęp do danych logowania, ponieważ narzędzie wypełnia je zarówno na stronie internetowej, jak i w ramce iframe. Może to otworzyć drzwi hakerom kradnącym hasła.

Należy pamiętać, że funkcja autouzupełniania podczas ładowania strony jest domyślnie wyłączona i ostrzega użytkowników o potencjalnych zagrożeniach po jej włączeniu.

Rozszerzenie przeglądarki Bitwarden Autouzupełnianie i ostrzeżenie.
Trendy cyfrowe

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego konkretnego problemu, zapoznaj się z naszym artykułem na temat Ryzyko automatycznego uzupełniania Bitwardena.

Plany Bitwardena

Bitwarden to darmowy menedżer haseł z płatnymi opcjami zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.

Dla użytek własnymożesz uaktualnić plan bezpłatny za 10 USD rocznie i korzystać z takich funkcji, jak załączniki plików, dostęp awaryjny i zintegrowany moduł uwierzytelniający.

Dla biznes, możesz wybrać plan Teams w cenie 4 USD miesięcznie na użytkownika, który zapewnia bezpieczne udostępnianie danych, monitorowanie dziennika zdarzeń i integrację katalogów. Plan Enterprise kosztuje 4 USD miesięcznie na użytkownika i obejmuje funkcje planu Teams, a także logowanie jednokrotne bez hasła, odzyskiwanie konta i zasady korporacyjne.

Czy warto stosować Bitwarden?

Ponieważ Bitwarden jest darmowym menedżerem haseł z rozbudowanym zestawem funkcji, jest on atrakcyjny dla osób poszukujących takiego narzędzia. Dzięki dostępności na wielu platformach, nieograniczonej liczbie haseł i urządzeń, logowaniu biometrycznemu i chronionemu skarbcowi możesz łatwo uzyskać dostęp do swoich loginów i zarządzać bezpiecznymi danymi z dowolnego miejsca.

Bitwarden spełnia, a nawet przewyższa standardy branżowe dzięki swoim funkcjom bezpieczeństwa i zgodności. Biorąc pod uwagę środki bezpieczeństwa stosowane przez Bitwarden, być może uda Ci się pominąć potencjalne ryzyko związane z rozszerzeniem przeglądarki — lub po prostu w ogóle nie używać tej funkcji lub rozszerzenia.

Wymieniony jako jeden najlepsze alternatywy LastPass a także jeden z najlepsi menedżerowie haseł ogólnie rzecz biorąc, powinieneś rozważyć Bitwarden, jeśli szukasz bezpiecznego, niezawodnego narzędzia.

Z osobistego punktu widzenia jestem użytkownikiem Bitwarden od wielu lat i uważam, że jest to doskonały menedżer haseł i czuję się całkowicie bezpiecznie, używając go.

Zalecenia redaktorów


Source link