Licząca mniej niż 400 000 mieszkańców Islandia otrzymuje więcej niż sprawiedliwą część turystów – i kapitału wysokiego ryzyka. Obydwa są dobrymi powodami, aby zwracać uwagę na to, co dzieje się i co dzieje się w tym wyjątkowym wyspiarskim kraju.

„Potrzebujemy więcej filarów naszej gospodarki” Áslaug Arna Sigurbjörnsdóttirislandzki Minister Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji, powiedział niedawno TechCrunch pod adresem Tydzień Innowacji na Islandii w Reykjaviku.

Pewna dywersyfikacja już trwa, a przychody kraju z eksportu z branż opartych na własności intelektualnej stale rosną. Jednak islandzkie innowacje nie tylko stanowią własny filar, ale łączą się z tym, co już istnieje: start-upy tworzą technologie, które pomogą krajowi w maksymalnym wykorzystaniu zasobów i działalności gospodarczej – na szczycie tej listy znajduje się rybołówstwo i przemysł ciężki, ale promują także lokalne produkty talentu i kultury.

Trudno jednak wnioskować o tendencjach na podstawie skąpych danych na temat kilku transakcji startupów zawieranych każdego roku na Islandii. Oto, co musisz wiedzieć o rodzajach startupów, które zakorzeniły się i kwitną w tym kraju wyspiarskim:

To mówi tej firmie z branży technologii medycznych Keresaktóra wykorzystuje rybie skóry do nowatorskich opatrunków, pochodzi z Islandii: innowacja często szuka inspiracji w nieoczekiwanych miejscach.

Produkty z oceanu przekształciły się w wysokiej klasy kosmetyki, podobnie jak technologie spożywcze, nowe materiały i nie tylko. Chociaż nawet dla Islandczyków nie było oczywiste, że skóry ryb lub glony można wykorzystać na tak wiele sposobów, rosnące wsparcie dla gospodarki o obiegu zamkniętym ponownie skupiło się na zrównoważonym rozwoju. To właśnie jeden akcelerator startupów napędzany przez KLAK – islandzkie startupy jest ukierunkowany.

Jednym z dużych źródeł inspiracji dla firm w kraju jest przeszłość. Zwłaszcza jeśli chodzi o fintech — sektor ten ma niewiele wspólnego z zasobami naturalnymi kraju, a więcej z jego historią. „Myślę, że siła stojąca za takimi firmami jak (neobank) indo to wnioski wyciągnięte z (2008) kryzys bankowy. I to samo z Pieniądze”- powiedział Gunnlaugur Jónsson, dyrektor generalny Klaster Fintech w Reykjavikustowarzyszenie, którego celem jest wspieranie krajowych firm fintech.

Zdaniem Bjarniego Gaukura Sigurdssona jest jeszcze wiele lekcji do wyciągnięcia. Jego nowa firma, Zerknąć, pracuje nad platformą płatności między kontami, będącą alternatywą dla kart kredytowych, aby pomóc obniżyć koszty przetwarzania płatności. Ma także aspekt bezpieczeństwa, ponieważ pomaga klientom przestać być nadmiernie polegani na platformach, które mogą zostać naruszone.

Jednak bez wsparcia cała ta innowacja poszłaby na marne. Na szczęście tutejsi przedsiębiorcy mają dobry ekosystem, z którego mogą wnosić swój wkład i uczyć się podczas tworzenia.

Oprócz kapitału wysokiego ryzyka i akceleratorów, krajowe start-upy mogą uzyskać finansowanie w ramach programów takich jak Horyzont Europamiły dodatek do krajowych grantów dystrybuowanych również przez RannisIslandzkie Centrum Badań.

DTEna przykład, jest beneficjent grantu Europejskiej Rady ds. Innowacji wprowadzenie bardziej wydajnych procesów do ogromnego przemysłu aluminiowego w kraju.

Jednak finansowanie nie jest jedyną rzeczą, jakiej potrzebuje startup, aby się rozwijać. Talent tworzy firmy, dlatego tak wiele startupów przybywa do centrum Reykjavíku, centrum islandzkiej działalności kulturalnej, gospodarczej i zarządczej. W okolicy znajdują się przestrzenie coworkingowe i centra przedsiębiorczości, takie jak Hafnar.hausktóra zapewnia przestrzeń coworkingową oraz studia do wynajęcia dla osób z zacięciem kreatywnym.

Islandia znana jest ze swojego talentu w dziedzinach kreatywnych, a ta skłonność przeniosła się również na jej scenę technologiczną. Firmy takie jak Genki, Dostrojenie I Potroić stworzyliśmy technologię do produkcji muzyki, komponowania, a nawet symulacji akustyki. Gaming też jest duży, a Islandia jest domem dla popularnej firmy zajmującej się grami, Gry CCPstudio stojące za popularną grą MMORPG EWA w Internecie.

Obecność CCP Games była inspiracją dla wielu Islandczyków do rozpoczęcia tworzenia gier, Twierdza Porcelanowa Dyrektor generalny Ingolfur Aevarsson powiedział TechCrunch.

„Posiadanie w sąsiedztwie starszego brata, takiego jak CCP, naprawdę otworzyło ludziom oczy (na fakt), że faktycznie możemy tworzyć gry” – powiedział Aevarsson. „Ale Islandia ma bardzo silne korzenie w pisaniu naszych sag i wszelkiego rodzaju budowaniu historii”.

Twierdza Porcelanowa opiera się na Dom Innowacjiprzestrzeń coworkingowa utworzona przez Operę i Vivaldiego założyciel Jon Stephenson z Tetzchnera. Jest także domem dla Domplatforma pomagająca rodzinom zarządzać obowiązkami domowymi i dzielić się nimi, Analityka płatnościdostawca analiz dotyczących równości wynagrodzeń i siły roboczej oraz wiele innych start-upów.

Kiedy jednak startupy staną się większe i lepiej finansowane, niektórzy przejdą dalej Dorastać (słowo „wzrost” po islandzkim), nowoczesna przestrzeń pośrodku Miasto Nauki Reykjavík. W tej nowej dzielnicy znajduje się także m.in Park Naukowy Uniwersytetu Islandzkiego.

Mimo to istnieją ograniczenia nieodłącznie związane z krajem o małej populacji: po osiągnięciu określonej wielkości islandzkie start-upy często muszą szukać talentów w zakresie sztucznej inteligencji lub kadry kierowniczej z doświadczeniem w skalowaniu za granicą.

Startupy z Islandii, które wyszły za granicę, to m.in Notowana na giełdzie Nasdaq firma zajmująca się pielęgnacją oczu Oko; Przepisaćniedawno utworzonej firmy zajmującej się zapobieganiem uzależnieniom od opioidów 2 miliony euro rozszerzyć działalność w Kanadzie i wejść do Stanów Zjednoczonych; Zdrowie pomocnikaktórego cyfrowa platforma opieki zyskała przyczepność w Europie i USA; I Unikajktóry jako pierwszy islandzki startup dołączył do Y Combinator w 2019 r.

Niektóre firmy od razu wchodzą na rynek globalny, inne zaś wolą najpierw zaostrzyć swoją działalność lokalnie. Wspólniczka założycielka Crowberry Capital, Jenny Ruth Hrafnsdottir, ma dla tej ostatniej jedno ostrzeżenie: Ponieważ Islandia to kraj, w którym większość ludzi dzieli tylko rozmowa telefoniczna lub przedstawienie, może to sprawić, że start-upy będą zbyt pewne siebie co do strategii wejścia na rynek, która nie będzie latać na większych rynkach.

Mimo to łatwość, z jaką niektóre rzeczy można załatwić na Islandii, sprawia, że ​​jest to dobry poligon doświadczalny dla zagranicznych firm, zwłaszcza gdy mogą one również wykorzystać jej zasoby naturalne. Pomaga również to, że walidacja w Islandii może często mieć zastosowanie do Europy: Islandia nie jest częścią UE, ale należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w którym ustawodawstwa w dużym stopniu pokrywają się.

Islandia od dawna posiada strategiczne miejsce geograficzne, które warto zabezpieczyć, ale w przypadku startupów temat ten na nowo przeżywa trudności – program nagród za błędy Broń Islandii otrzymane w ubiegłym roku dotację w wysokości 2,6 mln dolarów od Komisji Europejskiej w ramach planu Cyfrowa Europa.

A fakt, że Fundusz Innowacji NATO (NIF) był także współgospodarzem wydarzenia podczas Tygodnia Innowacji w Islandii, podkreśla, jak wiele uwagi poświęca się Islandii.

Islandia rzadko znajduje się na liście krajów z czołówką pod względem globalnych inwestycji, ale dzieje się tak głównie dlatego, że scena startupowa dopiero raczkuje. Podczas panelu zorganizowanego podczas wydarzenia partner NIF, Chris O’Connor, zauważył, że islandzki ekosystem kapitału wysokiego ryzyka jest całkiem nowy i większość firm wdraża jedynie swoje pierwsze lub drugie fundusze.

Ma rację: z wyjątkiem państwowych Fundusz nowych przedsięwzięć biznesowychfundusze takie jak Crowberry, Cóż, przedsięwzięcia, Zarządzanie przedsięwzięciem Eyrir I Przedsięwzięcia Frumtak urodzili się w tym stuleciu, jeśli nie w tej dekadzie (Zajętość).

Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, które firmy lub fundusze skorzystają Fundusz NIF o wartości 1 miliarda euroale Islandia znajduje się na liście potencjalnych odbiorców jako jeden z jej odbiorców 24 płyty LP. Jedna firma technologiczna, producent turbin wiatrowych Lodowy wiatrjest już część pierwszej kohorty akceleratora wspieranego przez NATO DIANA. Trend będzie wart śledzenia.

Strategicznie, ale także gospodarczo i kulturowo, niegdyś odizolowana Islandia jest teraz raczej skrzyżowaniem.

Jako kraj nordycki ma wiele wspólnego ze Skandynawią (oba mają silny przemysł gier) i krajami bałtyckimi (fintech i technologie dla rządów). Naturalne jest również, że spółki technologiczne już na wczesnym etapie patrzą na większe rynki. To prawdopodobnie dobra wiadomość dla startupów i wschodzącej sceny kapitału wysokiego ryzyka. Dla reszty z nas oznacza to, że możemy przyzwyczaić się do słuchania o Islandii i jej talencie.

Ujawnienie: Anna Heim udała się do Islandii na zaproszenie Biznesowa Islandia w imieniu Miasto Nauki Reykjavík.

Source link