Im bardziej ktoś jest związany ze swoją siecią mediów społecznościowych, tym większe prawdopodobieństwo, że nowe słowa, których używa, zostaną przyjęte do języka powszechnego, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w tym tygodniu w PLOS Systemy złożone przez Louise Tarrade z École Normale Supérieure we Francji i współpracowników.

Język ewoluuje w kontekście społecznym, a odmiany języka zawsze ze sobą konkurują. W języku codziennym słowa są stale tworzone, ale nie wszystkie z nich trwają.

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali ponad 650 milionów tweetów napisanych po francusku w latach 2012–2014, aby zidentyfikować 400 słów, które pojawiły się jako nowe w sieci społecznościowej X (wówczas nazywanej Twitterem) w tym czasie. Następnie śledzili rozprzestrzenianie się tych słów w ciągu kolejnych pięciu lat i przyjrzeli się pozycji i łączności użytkowników, którzy przyjęli te słowa.

Zespół odkrył, że pierwsi użytkownicy nowych słów, czyli „innowacje leksykalne”, są do siebie podobni, niezależnie od tego, czy innowacje te później odnoszą sukces (w miarę zmian języka), czy zanikają (jako tymczasowe szumy). Jednak w późniejszej fazie propagacji innowacji leksykalnych istniały statystycznie istotne różnice między zmianami a szumami. Średnio słowa, które ostatecznie przetrwały, były używane przez osoby, które były bardziej centralne dla swojej społeczności i pozostawały w obiegu na niskim poziomie przez dłuższy okres, zanim weszły w fazę wzrostu (18,5 miesiąca w obiegu w porównaniu do 6,5 miesiąca w przypadku szumów). Słowa, które stały się jedynie tymczasowymi szumami, były używane przez osoby o mniej centralnych pozycjach w sieci społecznościowej i miały szybszy wzrost użycia — po którym nastąpił szybki spadek.

„Nasze badania badają innowacje leksykalne na skalę milionów użytkowników mediów społecznościowych” — mówią autorzy. „Pokazujemy, że słowa przyjęte przez użytkowników, którzy są bardziej centralni w swojej społeczności i łatwo nawiązują kontakt z innymi społecznościami, zostają utrwalone w języku i odwrotnie. Zatem pozycja w sieci użytkowników, którzy przyjmują te słowa, wystarczy, aby przewidzieć ich los”.

Autorzy dodają: „Prowadzenie socjolingwistyki z wykorzystaniem danych cyfrowych i metod obliczeniowych daje możliwość skalowania i ujawniania dynamiki społecznej na poziomie populacji”.



Source link