Starliner na szczycie rakiety Atlas V w Kennedy Space Center na Florydzie.
Starliner na szczycie rakiety Atlas V w Kennedy Space Center na Florydzie. NASA/Joela Kowsky’ego

Po odwołaniu w sobotę startu statku kosmicznego Starliner Boeinga już tylko kilka minutNASA twierdzi, że obecnie zamierza wysłać pojazd na swoją pierwszą misję załogową o godzinie 10:52 czasu wschodniego w środę, 5 czerwca.

Rakieta Atlas 5 należąca do United Launch Alliance (ULA) wyniesie astronautów NASA Butcha Wilmore’a i Suni Williams na pokład Starlinera z Space Launch Complex-41 ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie.

W wiadomość wysłana w niedzielęNASA podała, że ​​technicy i inżynierowie z ULA spędzili weekend na ocenie sprzętu wsparcia naziemnego wyrzutni, który napotkał problemy podczas sobotniego odliczania, co spowodowało przełożenie misji.

„Zespół ULA zidentyfikował problem z pojedynczym uziemionym zasilaczem w jednej z trzech redundantnych obudów, który zapewnia zasilanie podzbioru kart komputerowych sterujących różnymi funkcjami systemu, w tym karty odpowiedzialnej za stabilne zawory uzupełniania górnego stopnia Centaur, – stwierdziła NASA. „Wszystkie trzy podwozia muszą wejść w końcową fazę odliczania do startu, aby zapewnić załodze bezpieczeństwo”.

W ramach prac nad rozwiązaniem problemu usunięto podwozie zawierające wadliwy naziemny zespół napędowy, dokonano przeglądu wzrokowego i zastąpiono podwoziem zapasowym – podała NASA, dodając, że nie było żadnych oznak jakichkolwiek uszkodzeń fizycznych. Agencja kosmiczna podała, że ​​przeprowadzona zostanie pełna analiza awarii jednostki napędowej, aby lepiej zrozumieć pierwotną przyczynę incydentu. Po sprawdzeniu funkcjonalności nowej obudowy i kart stwierdzono również, że cały sprzęt działa zgodnie z oczekiwaniami.

45. Eskadra Pogodowa Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych przewiduje 90% szans na wystąpienie sprzyjających warunków pogodowych podczas środowego startu. Jeśli z jakiegokolwiek powodu lot tego dnia nie wystartuje, szansa na start będzie miała miejsce następnego dnia.

Plan jest taki, aby Starliner poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wilmore i Williams pozostaną tam przez tydzień, po czym wrócą do domu statkiem kosmicznym i wylądują ze spadochronem.

Starliner borykał się z wieloletnimi opóźnieniami, głównie z powodu problemów technicznych, a wcześniej dwukrotnie latał bez załogi. Pierwszy test, przeprowadzony w 2019 r., nie dotarł do ISS, natomiast druga misja, przeprowadzona w 2022 r., pomyślnie zadokowała do laboratorium orbitalnego.

Pierwszy załogowy lot miał wystartować 6 maja, ale zaledwie kilka godzin od startuinżynierowie napotkali problem z rakietą Atlas V. W następnych dniach na Starlinerze wykryto wyciek helu, co spowodowało dalsze opóźnienie. Kilka innych celów startowych już było i zniknęło. NASA i Boeing Space, a także Wilmore i Williams będą miały nadzieję, że długo oczekiwana misja wreszcie rozpocznie się w środę.

Sprawdź artykuł Digital Trends na temat jak oglądać transmisję na żywo startu.

Zalecenia redaktorów


Source link