Z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z UCL i Uniwersytetu w Exeter wynika, że w Londynie można było uratować aż 249 istnień ludzkich podczas rekordowo gorącego lata 2018 r., gdyby miasto powszechnie wprowadziło chłodne dachy.
Artykuł opublikowany w Miasta naturyprzeanalizowali wpływ chłodzenia, jaki dachy pomalowane na biało lub w inny odblaskowy kolor będą miały na temperaturę otoczenia w Londynie w okresie od czerwca do sierpnia 2018 r., czyli najgorętszego lata w mieście. Od czerwca do sierpnia średnia temperatura w okolicach Londynu wynosiła 19,2 stopnia C, czyli około 1,6 stopnia więcej niż średnia dla tej pory roku.
Środowiska miejskie mają tendencję do pochłaniania dużej ilości ciepła i są zwykle o kilka stopni cieplejsze niż otaczające je regiony, co jest zjawiskiem znanym jako „miejska wyspa ciepła”. Malowanie dachów na biało lub w kolorach odblaskowych pochłonęłoby mniej energii promieniowania słonecznego niż tradycyjne ciemne dachy, skutecznie chłodząc miasto.
Naukowcy odkryli, że gdyby w całym Londynie powszechnie zainstalowano chłodne, jasne dachy, mogłyby one ochłodzić miasto średnio o około 0,8 stopnia C, zapobiegając śmierci spowodowanej upałem około 249 osób – co stanowi około 32% wszystkich w tym okresie 786 zgonów spowodowanych upałem.
W tym samym artykule naukowcy odkryli również, że gdyby dachowe panele fotowoltaiczne były podobnie powszechnie stosowane, ochłodziłyby one miasto o około 0,3 stopnia C. Zapobiegłoby to śmierci około 96 osób w całym mieście, czyli 12 % zgonów związanych z upałem tego lata.
Naukowcy wykorzystali złożony model komputerowy 3D do symulacji efektów działania różnych środowisk miejskich. Obliczyli, jakie były średnie temperatury w miastach podczas gorącego lata 2018 r. (porównując to z rzeczywistymi pomiarami z tamtego czasu), a następnie porównali różnice temperatur, gdyby wszystkie dachy w Londynie zostały pokryte powłoką odblaskową, gdyby wszystkie dachy były pokryte panelami fotowoltaicznymi. paneli i jaka byłaby temperatura hipotetycznego niezurbanizowanego Londynu.
Zespół oszacował także wpływ ekonomiczny zwiększonych wskaźników śmiertelności w obu scenariuszach. 96 istnień ludzkich uratowanych dzięki zastosowaniu dachowych paneli słonecznych zmniejszyłoby obciążenie ekonomiczne miasta o około 237 milionów funtów, podczas gdy 249 istnień ludzkich uratowanych dzięki zastosowaniu chłodnych dachów zmniejszyłoby obciążenie ekonomiczne miasta o około 615 milionów funtów.
Ponadto naukowcy szacują, że gdyby na dachach powszechnie zainstalowano panele słoneczne, całkowita energia elektryczna, jaką można by wyprodukować w ciągu tych trzech miesięcy, wyniosłaby aż 20 terawatogodzin (TWh), co stanowi ponad połowę zużycia energii w Londyn przez cały rok 2018.
Główny autor, dr Charles Simpson (UCL Bartlett School Environment, Energy & Resources) powiedział: „Jeśli chłodne dachy zostaną powszechnie przyjęte, mogą znacznie obniżyć temperaturę powietrza przy gruncie w mieście. Powstały efekt chłodzenia w całym mieście uratowałby życie i poprawił jakość życia mieszkańców całego obszaru miejskiego Panele słoneczne jako źródło energii odnawialnej przynoszą ogromne korzyści, więc dobrze jest widzieć, że nie spowodują, że w mieście będzie cieplej.
Walka z ciepłem w miastach nabiera coraz większego znaczenia w miarę, jak świat ociepla się z powodu zmian klimatycznych. Choć w tamtym czasie było to niezwykłe, przewiduje się, że gorące lata, takie jak to w 2018 r., będą występować częściej ze względu na ocieplający się klimat. Ponadto Wielka Brytania jest szczególnie narażona na skutki tego zjawiska, ponieważ szacuje się, że 83% populacji kraju mieszka na obszarach miejskich.
Dr Simpson dodała: „W miarę jak skutki zmiany klimatu stają się coraz bardziej widoczne, ludzie mieszkający w miastach będą musieli znaleźć nowe sposoby adaptacji. Nasze badania pokazują, że chłodne dachy mogą być skutecznym sposobem na łagodzenie skutków zatrzymywania ciepła w środowiskach miejskich .”
Współautor, profesor Tim Taylor z Uniwersytetu w Exeter, powiedział: „Konieczność przystosowania się naszych miast do zmiany klimatu jest oczywista. Zmiana powierzchni dachowych oferuje jedno potencjalne rozwiązanie. Musimy zachęcać do takich działań, aby zmniejszyć obciążenie wynikające z nadmiaru ciepło na ludzi mieszkających na obszarach miejskich i wychwytywanie potencjalnych dodatkowych korzyści, w tym wytwarzania energii”.
Niedawne wstępne badania przeprowadzone przez członków zespołu wykazały, że w ciągu trzech najgorętszych dni 2018 r. powszechne zastosowanie chłodnych dachów obniżyłoby średnią temperaturę w mieście o około 1,2 stopnia C, podczas gdy montowane na dachach panele słoneczne obniżyłyby średnią temperaturę o około 0,3 stopnia C. To nowe badanie rozszerza wysiłki modelowania na całe lato 2018 r., najgorętsze w historii Londynu.
Badania opracowane w ramach projektu HEROIC: Health and Economic Impacts of Reducing Overheating in Cities z siedzibą na UCL i Exeter i przy wsparciu Wellcome Trust i NERC.