Zespół badawczy pod kierownictwem naukowców z University of California w Riverside opracował obliczeniowy proces analizy dużych zbiorów danych z dziedziny metabolomiki, czyli nauki badającej małe cząsteczki występujące w komórkach, płynach ustrojowych, tkankach i całych ekosystemach.

Ostatnio zespół zastosował to nowe narzędzie obliczeniowe do analizy zanieczyszczeń w wodzie morskiej w południowej Kalifornii. Zespół szybko uchwycił profile chemiczne środowisk przybrzeżnych i wskazał potencjalne źródła zanieczyszczeń.

„Jesteśmy zainteresowani zrozumieniem, w jaki sposób takie zanieczyszczenia są wprowadzane do ekosystemu” — powiedział Daniel Petras, adiunkt biochemii na UC Riverside, który kierował zespołem badawczym. „Rozpoznanie, które cząsteczki w oceanie są ważne dla zdrowia środowiska, nie jest proste ze względu na ogromną różnorodność chemiczną oceanu. Opracowany przez nas protokół znacznie przyspiesza ten proces. Bardziej wydajne sortowanie danych oznacza, że ​​możemy szybciej zrozumieć problemy związane z zanieczyszczeniem oceanu”.

Petras i jego współpracownicy piszą w czasopiśmie Protokóły natury że ich protokół jest przeznaczony nie tylko dla doświadczonych badaczy, ale także do celów edukacyjnych, co czyni go idealnym zasobem dla studentów i naukowców na wczesnym etapie kariery. Ten obliczeniowy przepływ pracy jest uzupełniony dostępną aplikacją internetową z graficznym interfejsem użytkownika, która sprawia, że ​​analiza danych metabolomicznych jest dostępna dla osób niebędących ekspertami i umożliwia im uzyskanie wglądu statystycznego w swoje dane w ciągu kilku minut.

„To narzędzie jest dostępne dla szerokiego grona badaczy, od zupełnych nowicjuszy po ekspertów, i jest dostosowane do użytku w połączeniu z oprogramowaniem do tworzenia sieci molekularnych, które rozwija moja grupa” — powiedział współautor Mingxun Wang, adiunkt informatyki i inżynierii na UCR. „Początkującym wytyczne i kod, które udostępniamy, ułatwiają zrozumienie typowych kroków przetwarzania i analizy danych. Ekspertom przyspiesza to powtarzalną analizę danych, umożliwiając im dzielenie się swoimi przepływami pracy i wynikami statystycznej analizy danych”.

Petras wyjaśnił, że praca badawcza jest wyjątkowa, ponieważ służy jako duży zasób edukacyjny zorganizowany przez wirtualną grupę badawczą o nazwie Virtual Multiomics Lab, lub VMOL. Z ponad 50 naukowcami z całego świata uczestniczącymi w VMOL jest społecznością opartą na społeczności i o otwartym dostępie. Jej celem jest uproszczenie i demokratyzacja procesu analizy chemicznej, czyniąc go dostępnym dla badaczy na całym świecie, niezależnie od ich pochodzenia lub zasobów.

„Jestem niesamowicie dumny, widząc, jak ten projekt ewoluował w coś znaczącego, angażując ekspertów i studentów z całego świata” — powiedział Abzer Pakkir Shah, doktorant w grupie Petrasa i pierwszy autor artykułu. „Usuwając bariery fizyczne i ekonomiczne, VMOL zapewnia szkolenia w zakresie obliczeniowej spektrometrii masowej i nauki o danych oraz ma na celu uruchomienie wirtualnych projektów badawczych jako nowej formy współpracy naukowej”.

Całe oprogramowanie opracowane przez zespół jest bezpłatne i publicznie dostępne. Rozwój oprogramowania został zainicjowany podczas letniej szkoły metabolomiki nieukierunkowanej w 2022 r. na Uniwersytecie w Tybindze, gdzie zespół uruchomił również VMOL.

Petras spodziewa się, że protokół będzie szczególnie przydatny dla badaczy środowiska, naukowców pracujących w dziedzinie biomedycyny, a także badaczy prowadzących badania kliniczne w dziedzinie nauki o mikrobiomie.

„Wszechstronność naszego protokołu rozciąga się na szeroki zakres dziedzin i typów próbek, w tym chemię kombinatoryczną, analizę domieszek oraz śladowe zanieczyszczenia żywności, produktów farmaceutycznych i innych produktów przemysłowych” – powiedział.

Petras uzyskał tytuł magistra biotechnologii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Darmstadt oraz doktorat z biochemii na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie. Prowadził badania podoktoranckie na UC San Diego, gdzie skupiał się na opracowywaniu metod metabolomiki środowiskowej na dużą skalę. W 2021 r. uruchomił Functional Metabolomics Lab na Uniwersytecie w Tybindze. W styczniu 2024 r. dołączył do UCR, gdzie jego laboratorium koncentruje się na opracowywaniu i stosowaniu metod opartych na spektrometrii masowej w celu wizualizacji i oceny wymiany chemicznej w obrębie społeczności mikrobiologicznych.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj