TechCrunch dowiedział się, że LoanSnap, startup zajmujący się sztuczną inteligencją zajmujący się kredytami hipotecznymi, stoi w obliczu lawiny pozwów ze strony wierzycieli i został eksmitowany ze swojej siedziby w południowej Kalifornii, przez co pracownicy martwią się o przyszłość firmy.

LoanSnap, założona przez seryjnych przedsiębiorców Karol Jakub I Allana CarrollaWedług PitchBook od rundy zalążkowej w 2017 r. zebrała około 100 mln dolarów, z czego 90 mln dolarów zebrano w latach 2021–2023. Wśród inwestorów znajdują się Virgin Group Richarda Bransona, Mantis Ventures należące do Chainsmokers, Baseline Ventures i Reid Hoffman, twierdzi LoanSnap. PitchBook szacuje, że startup zaciągnął także około 12 milionów dolarów długu.

Pomimo pozyskanego kapitału, od grudnia 2022 r. LoanSnap jest pozwany przez co najmniej siedmiu wierzycieli, w tym Wells Fargo, którzy łącznie zarzucili, że startup jest im winien ponad 2 miliony dolarów. Jak wynika z dokumentów prawnych uzyskanych przez TechCrunch, LoanSnap został również ukarany grzywną nałożoną przez agencje stanowe i federalne oraz prawie utracił licencję na prowadzenie działalności w Connecticut.

Według dwóch pracowników LoanSnap jeszcze nie został zamknięty, ale atmosfera wewnątrz firmy jest wstrząsająca, gdy pracownicy czekają na jasność co do przyszłości firmy. Między grudniem 2023 r. a co najmniej styczniem 2024 r. firma nie uwzględniła wynagrodzeń, a liczba pracowników spadła. W szczytowym okresie LoanSnap zatrudniał ponad 100 pracowników. Według źródła, po zwolnieniach i osłabieniu liczba ta spadła do mniej niż 50 osób.

„Obecny stan jest wynikiem okropnego przywództwa, nadmiernych wydatków na daremność i inwestorów instytucjonalnych dających się nabrać na uroczą fasadę, jaką może pokazać Karl” – powiedział TechCrunch jeden z byłych pracowników, który poprosił o zachowanie anonimowości ze względu na obawę przed odwetem. Tożsamość tej osoby jest znana TechCrunchowi.

Biorąc pod uwagę skalę problemów spółki rozpoczynających się w 2021 r., nasuwa się pytanie, dlaczego inwestorzy wpompowali w spółkę pieniądze dopiero w 2023 r. i co będzie dalej.

Reida Hoffmana nie udało się skomentować, a jego biuro odmówiło komentarza. (LoanSnap nie jest inwestycją Greylock Partners, potwierdziła firma VC). Virgin Group, Mantis VC i Baseline Ventures również nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Jacob i Carroll, odpowiednio dyrektor generalny i dyrektor ds. technicznych LoanSnap, nie odpowiedzieli na wielokrotne prośby o komentarze w ciągu kilku dni za pośrednictwem poczty elektronicznej i SMS-ów. Linię prasową LoanSnap przekazano w tej sprawie dyrektorowi generalnemu i odmówił komentarza.

Wierzyciele pozywają, agencje nakładają kary na LoanSnap

Według danych LoanSnap w 2021 r. udzielił prawie 1300 pożyczek na łączną kwotę prawie 500 mln dolarów dane złożone do federalnych organów regulacyjnych – oba dokumenty dotyczące startupu. Do 2023 r. LoanSnap zgłosił Biuru Ochrony Finansów Konsumentów (CFPB), że udzielił jedynie 122 pożyczek w ciągu roku (choć dane mogą nie być ostateczne).

Pomimo rekordowej liczby pożyczek kłopoty narastały już w 2021 r. Z dokumentów prawnych wynika, że ​​w maju 2021 r., w tym samym miesiącu LoanSnap ogłosił jego 30-milionowa seria B z inwestorami takimi jak Hoffman, Komisja Rewizyjna ds. Kredytów Hipotecznych Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Stanów Zjednoczonych zawarła umowę ugoda Z firmą. Chociaż LoanSnap nie przyznał się do błędu, agencja zarzuciła, że ​​naruszyła wymogi Federalnej Administracji Mieszkaniowej (FHA) w związku z niepowiadomieniem FHA o stracie operacyjnej, która przekroczyła 20% jej wartości netto na koniec kwartału fiskalnego 2019. Zgodził się zapłacić karę w wysokości 25 000 dolarów.

Przynajmniej od 2021 roku trzy skargi zostały złożone przeciwko LoanSnap w Better Business Bureau, a firma posiada obecnie ocenę F. Skargi te dotyczą tego, że startup pobierał bezzwrotne opłaty, a następnie nie spłacał pożyczek w terminie lub nie płacił podatków z rachunku powierniczego. Ponadto w czterech skargach złożonych do Biura Ochrony Finansów Konsumentów i rozpatrzonych przez TechCrunch konsumenci oskarżyli LoanSnap o sprzedaż wpłaconej w całości pożyczki innemu pożyczkodawcy zamiast prawidłowego jej zamknięcia, wprowadzając konsumentów w błąd co do zatwierdzeń kredytów hipotecznych i zwarcia rachunków depozytowych.

Według źródła między grudniem 2022 r. a majem 2024 r. co najmniej siedmiu wierzycieli pozwało LoanSnap, a firma miała co najmniej trzech dyrektorów finansowych. Według osoby zaznajomionej ze sprawą pod koniec 2022 r. Steve Anderson z Baseline Ventures ustąpił ze stanowiska w zarządzie.

Cztery z pozwów pochodziły od dostawców, którzy utrzymywali, że startup popadł w zaległości lub całkowicie zaprzestał dokonywania umownych płatności za usługi. Z publicznych rejestrów wynika, że ​​LoanSnap nie złożył jeszcze formalnej odpowiedzi w sądzie na żaden z tych pozwów.

Na przykład Wells Fargo złożył wniosek pozew sądowy w sierpniu 2023 r. za 431 000 dolarów, zarzucając, że pożyczka kupiona od LoanSnap narusza zasady banku dotyczące stosunku dochodów do zadłużenia. Ponieważ LoanSnap nie wywiązał się z pozwu (co oznacza, że ​​nie odpowiedział w odpowiednim czasie), sędzia nakazał LoanSnap zapłatę.

Z danych udostępnionych przez TechCrunch wynika, że ​​w połowie 2023 r. wobec LoanSnap toczyło się wobec kalifornijskiego Departamentu Ochrony Finansowej i Innowacji dochodzenie wynikające ze złożonej przeciwko niej skargi, a firma odpierała groźby sporu sądowego ze strony co najmniej jednego inwestora. (Rzecznik Kalifornijskiego Departamentu Ochrony Finansowej powiedział, że „nie komentuje on dochodzeń nawet w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia ich istnieniu”).

Następnie rok 2024 przyniósł kolejne kłopoty prawne. W styczniu Departament Bankowości Connecticut rzekomy spółka prowadziła działalność w zakresie „systemowych nielicencjonowanych kredytów hipotecznych”, zatrudniając osoby bez uprawnień. Jeden z pracowników powiedział TechCrunch, że firma chętnie zatrudni osoby bez dużego doświadczenia w zakresie kredytów hipotecznych, mając pomysł przeszkolenia ich, aby pewnego dnia mogli zdobyć licencje.

Connecticut stwierdziło również, że LoanSnap naruszył między innymi ustawy o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej, ustawę SAFE i ustawę o uczciwych pożyczkach oraz zagroził cofnięciem swojej licencji. Ostatecznie LoanSnap zapłacił karę w wysokości 75 000 dolarów bez przyznania się do winy i obiecał, że nie będzie wykorzystywał osób nie posiadających licencji do pracy urzędnika ds. kredytów hipotecznych w stanie.

„To dla nich naprawdę wielka sprawa grozić im” – powiedział Andrew Narod, partner w Grupie Praktyki Bankowości i Usług Finansowych w kancelarii prawnej Bradley. Narod zauważył jednak, że ugoda nie była „szczególnie uciążliwa” i dodał: „Zapłać 75 000 dolarów i przestań robić nielegalne rzeczy, co, szczerze mówiąc, naprawdę powinno być modelem biznesowym od początku”.

W lutym LoanSnap był pozwany przez właściciela Costa Mesa, który zarzucił, że firma przestała płacić czynsz i jest winna prawie 405 000 dolarów. Kiedy LoanSnap nie odpowiedział na pozew, sędzia orzekł, że LoanSnap nie uwzględnił skargi, a wynajmujący otrzymał zgodę na eksmisję LoanSnap w połowie maja, zgodnie do wniosków sądowych. (LoanSnap miał drugie biuro w San Francisco, chociaż nie jest jasne, czy biuro to jest nadal w użyciu.)

W maju wpłynął nowy pozew. Firma podatkowa, która pożyczyła LoanSnap 5 milionów dolarów twierdzi że LoanSnap przestał dokonywać płatności i jest winien ponad 900 000 dolarów.

Wykres wzrostów i spadków LoanSnap

Kolejny VC zainwestuje miliony w 2023 roku

Wiele z tych pozwów wniesiono pod koniec 2023 r. Jednak nawet wcześniej problemy wewnętrzne były jasne: zgodnie z ugodą FHA finanse LoanSnap borykały się z problemami; przeszedł zwolnienia; złożono skargi do BBB i CFPB; a znany Silicon VC, jak podają źródła wewnętrzne, zrezygnował z członkostwa w zarządzie.

Mimo to w lipcu 2023 r. LoanSnap zebrał kolejne 19 mln dolarów w ramach finansowania typu venture od nowego inwestora Forté Ventures. (Forté Ventures nie odpowiedziało na prośbę o komentarz).

Jeden z pracowników przypisuje sukces firmy w zakresie pozyskiwania funduszy na przedsięwzięcie dyrektorowi generalnemu Jacobowi.

Jacob ma życiorys, który przyciąga VC z Valley, ponieważ założył i opuścił wiele start-upów od 1997 r., kiedy sprzedał firmę Dimension X firmie Microsoft. Jego biografia LoanSnap z dumą stwierdza, że ​​„zebrał 23 rundy finansowania” i „wygenerował zwroty dla inwestorów warte setki milionów dolarów”. Jego współzałożyciel Carroll również odnosił wielokrotne sukcesy. To były inżynier badawczy Microsoftu, który uruchomił trzy poprzednie start-upy i sprzedał dwa z nich.

Pozostaje jednak wiele pytań, na przykład na co poszły wszystkie miliony zebrane przez LoanSnap. Pracownicy, z którymi rozmawialiśmy, nie mają odpowiedzi. Kiedy w 2021 r. czasy były dobre, a zatrudnienie było najwyższe, Jacob zaangażował się w wydatki, takie jak zezwolenie na drogie przyjęcie świąteczne dla pracowników z otwartym barem w 2021 r. w nadmorskim kurorcie. Któregoś roku podarował pracownikom Meta Portale i zorganizował w Denver przyjęcie z okazji wydarzenia Web3 ETH.

Firma prowadziła również dwa biura, oba w drogich dzielnicach do wynajęcia. Z dokumentów sądowych uzyskanych przez TechCrunch wynika, że ​​czynsz w Costa Mesa (z którego została eksmitowana) wynosił około 55 000 dolarów miesięcznie, a biuro w San Francisco pobierało co najmniej 30 000 dolarów miesięcznego czynszu.

Pracownikom powiedziano, że wielomilionowa kamienica w Newport Beach, w której Jacob i Carroll zatrzymali się podczas wizyty w biurze w Costa Mesa, również jest własnością firmy. LoanSnap zorganizował tam przyjęcie świąteczne w 2022 roku.

Pomimo wszystkich teraz oczywistych problemów LoanSnap nadal cieszy się uznaniem inwestorów, mediów i graczy z branży.

W połowie maja Newsweek umieścił LoanSnap na swojej liście najlepszych amerykańskich pożyczkodawców internetowych i jednego ze swoich VC, True Ventures, pochwalił startup na LinkedIn za włączenie. W tym samym miesiącu LoanSnap i Visa ogłosił, że LoanSnap dołączył Program fintech firmy Visa, który pomaga startupom korzystać z jej programów płatniczych.

I właśnie w zeszłym miesiącu LoanSnap ogłosił, że wszedł do Darmowy program Inception firmy Nvidia, co daje korzyści start-upom AI. Jeden z byłych pracowników nazwał te ostatnie ogłoszenia dziwnymi, ponieważ wydaje się, że firma albo próbuje się zmienić, albo pójść dalej, jakby wszystko było w porządku.

„Naprawdę nie jest trudno znaleźć liczne pozwy i skargi, niektóre z nich pochodziły od agencji rządowych, za pomocą szybkiej wyszukiwarki Google” – powiedział pracownik, zastanawiając się, w jaki sposób Nvidia i Visa wpuściły LoanSnap do programów.

True Ventures i Visa nie odpowiedziały na naszą prośbę o komentarz. Nvidia odmówiła komentarza.

Tymczasem pracownicy, którzy jeszcze nie odeszli, czują się zablokowani, niepewni, czy z popiołów powstanie jakaś wersja firmy.

„Brak komunikacji i odpowiedzialności” – stwierdził pracownik. „To powoduje, że ludzie stają się nerwowi”.

Source link