ROG Ally X z systemem Armored Core VI.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Już od kilku tygodni wiemy, co zapewnia ROG Ally X. Wykorzystuje ten sam układ Ryzen Z1 Extreme pod maską, ten sam 7-calowy wyświetlacz 1080p z przodu i ogólną konstrukcję podobną do oryginalnego modelu. Ma pewne zmiany w specyfikacji, ale jest to odświeżenie, a nie nowa generacja. Po użyciu ROG Ally X w Computex 2024jednak nie mogę się doczekać, aż sam wezmę urządzenie podręczne.

W ten sam sposób, w jaki pokład parowy OLED to ostateczna edycja Steam Deck, ROG Ally X to ostateczna edycja Sojusznik ROG. Ale Asus idzie dalej. Nastąpił ogromny wzrost czasu pracy baterii, który może sprawić, że będzie to najtrwalszy komputer kieszonkowy na rynku, z pakietem poprawek oprogramowania, a nawet z nieco większą wydajnością.

Tak, skok wydajności

Procesor Z1 dla Asusa ROG Ally.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Porozmawiajmy o tej dodatkowej wydajności, ponieważ jest to aspekt ROG Ally X, któremu nie poświęcono zbyt wiele uwagi. Otrzymujesz układ Ryzen Z1 Extreme taki sam jak oryginalny model, to się nie zmienia, ale nadal istnieje tutaj dodatkowy potencjał wydajności. To zależy od pamięci RAM. Otrzymujesz teraz 24 GB pamięci LPDDR5x, która jest szybsza przy 7500 MT/s. Ma to pewne duże implikacje.

Otrzymuj cotygodniowy przegląd technologii stojących za grami na PC

Ryzen Z1 Extreme to układ typu system-on-a-chip (SoC), w którym zarówno procesor, jak i procesor graficzny korzystają z wspólnej puli pamięci. W oryginalnym modelu poświęcenie większej ilości pamięci procesorowi graficznemu mogło poprawić wydajność w niektórych tytułach, zwłaszcza tych, które obciążają VRAM. Dzięki większej i szybszej pamięci RAM ROG Ally X ma znacznie więcej miejsca. Możesz teraz przydzielić pełne 8 GB procesorowi graficznemu, zachowując jednocześnie 16 GB zarezerwowane dla systemu.

Asus nie twierdzi, że ROG Ally X zapewnia lepszą wydajność, ale nie zdziwiłbym się, gdyby właśnie to widzieliśmy w grach takich jak Forza Horizon 5, Dziedzictwo Hogwartu, I Resident Evil 4. Nie byłem w stanie właściwie przetestować tych gier podczas mojej praktycznej pracy z tym urządzeniem, ale nie powinno minąć dużo czasu, zanim będę miał urządzenie w rękach do prawidłowego przetestowania.

Więcej niż czarne wykończenie

D-Pad na Asusie ROG Ally X.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Zewnętrznie ROG Ally X wygląda bardzo podobnie do oryginalnego modelu, ale to nie docenia tego, ile jest nowego. Konstrukcja podwozia jest zupełnie inna, z bardziej zaokrąglonymi narożnikami. Asus ustawił także przyciski i spusty pod kątem, aby zapewnić wygodniejsze czucie w dłoniach, a także zastąpił joysticki i pad kierunkowy, które były dwoma punktami spornymi w oryginalnym modelu.

Czuję się dużo lepiej. W szczególności wyzwalacze czują się lepiej. W oryginalnym Ally spusty są płaskie i wyrównane ze zderzakami, ale teraz mają lekko zakrzywione. Ponadto Asus poprawił kąt, pod jakim joysticki i przyciski są od siebie oddalone, dzięki czemu sprawia wrażenie bardziej przypominającego kontroler. Zdecydowanie największym ulepszeniem jest jednak rozmieszczenie makr. Są całkowicie na uboczu i możesz o nich zapomnieć, jeśli chcesz.

Największy upgrade

Asus ROG Ally X na stojaku.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Chociaż wyczucie dłoni i większa wydajność to zalety, nie ma wątpliwości, że gwiazdą pokazu jest bateria. ROG Ally X jest wyposażony w akumulator o pojemności 80 Wh, czyli dwukrotnie większy od oryginalnego modelu. W rezultacie palmtop jest tylko nieznacznie cięższy — waży 678 gramów zamiast 607 gramów; bez bezpośredniego porównania nie można by tego stwierdzić.

Trudno jest przetestować żywotność baterii w krótkim czasie, ale zauważyłem, że bateria wytrzymuje znacznie dłużej w wymagających grach, niż jestem do tego przyzwyczajony. W Rdzeń Pancerny VI, W ciągu 20 minut rozgrywki straciłem około 10% baterii – i to w trybie Turbo, który pobiera 25 watów. Jeśli to ekstrapolujesz, otrzymasz nieco ponad trzy godziny w wymagającej grze AAA w trybie najwyższej mocy. To około dwukrotnie więcej niż potrafi podstawowy ROG Ally, więc nie byłoby to zaskakujące.

Żywotność baterii jest niezwykle istotnym elementem urządzenia przenośnego i wykracza poza samą pojemność (patrzę na ciebie, Pazur MSI). Podstawę mamy już jednak z ROG Ally X. Dodatkowa pamięć RAM pochłonie nieco więcej prądu, ale począwszy od ekranu aż po układ Ryzen Z1 Extreme wiemy, ile mocy potrzebuje handheld. Nie zdziwiłbym się, gdybyśmy zaobserwowali ponad 40% wzrost żywotności baterii w rzeczywistym użytkowaniu, co jest ogromnym osiągnięciem.

Na razie jednak wystarczy nam mocy i krótkiego czasu, aby kontynuować pracę. Gdy ROG Ally X będzie już dostępny, będziemy mogli przetestować go w naszych testach porównawczych baterii, aby sprawdzić, ile naprawdę daje ta dodatkowa pojemność.

Ostateczna wersja ROG Ally

Asus ROG Ally X na stojaku.
Jacob Roach / Trendy cyfrowe

Przeprojektowana obudowa, dodatkowa pamięć RAM i większa bateria zajmują centralne miejsce, ale Asus wprowadził także inne ulepszenia. Kupujesz na przykład dysk SSD o pojemności 1 TB i jest to dysk SSD M.2 2280, więc aktualizacja powinna być łatwiejsza i tańsza. Asusa również zastąpił zastrzeżone połączenie XG Mobile z dwoma portami USB-C, z których jeden obsługuje USB 4 dla zewnętrznych procesorów graficznych.

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że jeśli szukasz ROG Ally, warto poczekać na ROG Ally X. Otrzymujesz duże ulepszenie i nie potrzebuję zestawu testów porównawczych, aby ci to powiedzieć . Bardziej interesującym pytaniem, na którym się skupię, gdy już będę mieć urządzenie w rękach, jest to, czy warto przejść na inny palmtop. Steam Deck OLED nadal zapewnia silną konkurencję po niższej cenie, a jeśli cena oryginalnego ROG Ally spadnie, może to być lepszy zakup. Jednak na pierwszy rzut oka widać, że te urządzenia przenośne stoczą ciężką bitwę z ROG Ally X.

Zalecenia redaktorów


Source link