Leć nad Nili Fossae Mars Express.
Film symuluje wiadukt nad okopami Nili Fossae na Marsie. KREDYT ESA/DLR/FU Berlin & NASA/JPL-Caltech/MSSS PODZIĘKOWANIA Dane: ESA/DLR/FU Berlin/NASA/MSSS; Przetwarzanie danych i animacja: Björn Schreiner, Greg Michael, Image Processing Group (FU Berlin) ; Muzyka: Björn Schreiner; Stworzone przez Freie Universität Berlin Planetary Sciences and Remote Sensing 2024 (CC BY-SA 3.0 IGO)

Nowy film Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pokazuje: oszałamiający wiadukt marsjańskich okopów Nili Fossae, które zbudowano na podstawie danych z misji Mars Express. Do dramatycznych krajobrazów Marsa zaliczają się ogromne góry, takie jak Olympus Mons, największa góra w Układzie Słonecznym, oraz głębokie kaniony.

Rowy tworzące Nili Fossae mają setki metrów głębokości i wiele kilometrów długości, a zestaw równoległych rowów tworzy strukturę zwaną grabenem. Rowy powstały, gdy na Marsa uderzył ogromny meteoryt, który uderzył w powierzchnię miliardy lat temu i utworzył krater uderzeniowy zwany Isidis Planitia. Basen uderzeniowy ma średnicę 2500 km, co czyni go jednym z największych na całym Marsie. Cokolwiek uderzyło w powierzchnię, musiało być niezwykle potężne, ponieważ oprócz krateru utworzyło również okopy Nili Fossae.

Dane użyte do stworzenia tego filmu pochodzą z instrumentu Mars Express High Definition Stereo Camera (HRSC), który wykonuje szczegółowe zdjęcia powierzchni Marsa. Naukowcy wykorzystali te obrazy wraz z cyfrowymi modelami terenu Marsa do stworzenia trójwymiarowego renderowania krajobrazu, który można następnie przekształcić w film z estakady. Film najpierw ukazuje rowy Nili Fossae, a następnie się rozszerza, ukazując widok z góry na większy obszar, w tym na słynny krater Jezero, który obecnie bada łazik Perseverance.

NASA rozważała wysłanie w ten region wcześniejszego łazika Curiosity, ponieważ znajdują się tam różnorodne minerały, które tworzą się w obecności wody – co sugeruje, że w pewnym miejscu Marsa prawdopodobnie znajdowała się tu rzeka, jezioro lub inny zbiornik wodny historia. Ostatecznie jednak zdecydowano się zamiast tego wysłać łazik Curiosity do krateru Gale.

Nili Fossae była w przeszłości celem innych wizualizacji, na przykład uderzenia mapa minerałów na Marsie. „W ostatnich latach naukowcy skupili się na Nili Fossae ze względu na imponującą ilość i różnorodność minerałów występujących na tym obszarze, w tym krzemianów, węglanów i glinek (z których wiele zostało odkrytych za pomocą instrumentu OMEGA należącego do Mars Express)” – ESA wyjaśnia.

Zalecenia redaktorów


Source link