Leonardo DiCaprio stoi na krawędzi balustrady i podnosi ręce do góry.
Najważniejsze zdjęcia

Chaos i katastrofy często były tematem najbardziej ekscytujących filmów, jakie kiedykolwiek powstały, a podgatunek katastroficzny stworzył kultowe hity kinowe pełne zagorzałych fanów. Filmy katastroficzne, często prezentujące zapierające dech w piersiach spektakle przetrwania i bohaterstwa, mogą urzekać widzów, przypominając im, jak przerażająco mała może być ludzkość w porównaniu z masowymi klęskami żywiołowymi, a nawet zniszczeniami spowodowanymi przez człowieka.

Od niepokojąco proroczego Zakażenie do apokaliptycznego i porywającego Pojutrze, najlepsze filmy katastroficzne, jakie kiedykolwiek powstały, przedstawiają trzymające w napięciu i trzymające w napięciu historie, w których bohaterowie znajdują się w tragicznych sytuacjach. Filmy te mogą być jednocześnie przerażające, podniecające i oczyszczające, zwłaszcza gdy pokazują, jak łatwo można unicestwić ogromne systemy, struktury i społeczeństwa.

10. Głębokie uderzenie (1998)

Mężczyzna i kobieta na rowerze z kometą w tle w Deep Impact.
Najważniejsze zdjęcia

W 1998 roku nakręcono dwa filmy katastroficzne, w których przedstawiono scenariusz zagłady komety pędzącej w stronę Ziemi, grożącej zniszczeniem życia ludzkiego. Żaden z nich nie był szczególnie wybitny ani przełomowy, ale pomiędzy Głęboki wpływ I Armagedonto pierwsze niewątpliwie jest „Film z lat 90-tych, który warto obejrzeć. Film wyreżyserowany przez Mimi Leder przedstawia różnorodne historie, w których bohaterowie reagują na zbliżającą się apokalipsę, w tym historie odważnego dziennikarza i bohaterskiego astronauty.

W przeciwieństwie do bardziej bombastycznego i pełnego akcji podejścia reżysera Michaela Baya, Głęboki wpływ zdecydował się na bardziej zniuansowany dramat ludzki. Oferował kolejkę górską emocji przez cały czas trwania, pomimo nieco nierównego tempa. Choć filmowi daleko do ideału, w dużym stopniu korzysta z imponującej obsady, w której występują takie gwiazdy jak Morgan Freeman w roli Prezydenta Stanów Zjednoczonych i Elijah Wood w roli młodego astronoma-amatora. Jak na hit kinowy, nie bał się też udać do mrocznych miejsc, szczególnie w stronę nieuniknionego końca.

9. San Francisco (1936)

Clark Gable, Ted Healy i Jeanette MacDonald w San Francisco (1936).
Loew’s Inc.

Reżyser WS Van Dyke’s San Francisco to jedyny w swoim rodzaju film ze Złotego Wieku Hollywood. W filmie występuje najsłynniejszy czołowy aktor tamtego okresu, Clark Gable, w roli charyzmatycznego właściciela salonu Blackie Norton. Film przedstawia jego rozwijający się romans z początkującą piosenkarką Mary Blake (Jeanette MacDonald). Mary jest rozdarta między miłością do Blackiego a rosnącym pociągiem do Jacka Burleya (Jack Holt), bogatego osobistości z towarzystwa mającego własne ambicje. Napięcie rośnie, aż w miasto nawiedzi potężne trzęsienie ziemi, zmuszając wszystkich do zjednoczenia.

Film z 1936 roku oparty jest na jednej z najbardziej śmiercionośnych klęsk żywiołowych w kraju Trzęsienie ziemi w San Francisco w 1906 roku, w którym zginęło ponad 3000 osób i spowodowały niszczycielskie pożary, które trwały przez wiele dni. Jej przedstawienie w tym charakterystycznym dramacie muzyczno-dramatycznym stanowi wstrząsające przypomnienie, że w każdej chwili mogą nastąpić nieszczęścia, przyćmiewając wszelkie osobiste dramaty. Pomimo pewnych przestarzałych tropów, San Francisconieco optymistyczny wniosek pozostaje aktualny, ponieważ pokazuje, jak nieznajomi, przyjaciele i wrogowie mogą odłożyć na bok dzielące ich różnice, aby pomóc sobie nawzajem w tak ponurych czasach.

8. Wysokie piekło (1974)

Dwie postacie skulone razem w The Towering Inferno.
20th Century Fox

Wysokie piekło to klasyka gatunku, która uwypukliła potencjał filmów katastroficznych do tego, by stać się dziełami nagradzanymi. The Film nagrodzony Oscarem Akcja rozgrywa się w najwyższym drapaczu chmur na świecie, Szklanej Wieży, gdzie właśnie rozpoczyna się ekstrawaganckie przyjęcie inauguracyjne. Sprawy przybierają niebezpieczny obrót, gdy na 81. piętrze wybucha pożar instalacji elektrycznej, który szybko wymyka się spod kontroli i więzi setki gości i pracowników powyżej.

Wyreżyserowany przez Johna Guillermina film z 1974 roku zawierał przełomowe jak na tamte czasy efekty praktyczne, dzięki którym każdy trzymający w napięciu i stresujący moment stał się bardziej wiarygodny. Ostatecznie film zgarnął Oscary za najlepszą piosenkę, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż. Wysokie piekło zawiera także gwiazdorską obsadę, w skład której wchodzą Paul Newman, Steve McQueen, Faye Dunaway, Richard Chamberlain i Robert Wagner, którzy dali niesamowite kreacje. McQueen wyróżniał się w roli komendanta Mike’a O’Hallorana, doświadczonego strażaka, który nie cofnie się przed niczym, aby uratować jak najwięcej ludzi z szalejących pożarów.

7. Grawitacja (2013)

Sandra Bullock unosząca się w przestrzeni w grawitacji.
Zdjęcia Warner Bros

Sandra Bullock występuje w roli doktora Ryana Stone’a, genialnej inżynierki medycznej podczas swojej pierwszej misji promu kosmicznego w filmie reżysera Alfonso Cuaróna Powaga. Współpracuje z astronautą-weteranem Mattem Kowalskim (George Clooney), który kieruje tym ostatnim lotem przed przejściem na emeryturę. Jednak podczas rutynowego spaceru kosmicznego pary szczątki zniszczonego satelity niszczą ich wahadłowiec, pozostawiając ich samych i walczących o przetrwanie w kosmosie.

Zajęło to trzy lata doskonały Powagaefekty wizualne, a każda uderzająca klatka ma na celu wzmocnienie przerażenia bohaterów skontrastowanego z ogromną pustką przestrzeni. Wysiłek ten opłacił się i zaowocował siedmioma Oscarami, w tym dla najlepszego reżysera, najlepszych zdjęć i najlepszych efektów wizualnych. Film zapadł także w pamięć dzięki występowi Bullocka w roli przestraszonego, ale odważnego doktora Stone’a, którego walka o przetrwanie staje się źródłem Powaganajbardziej chwytające za serce momenty. Minimalistyczne podejście do fabuły oznacza, że ​​w dużym stopniu polega na aktorach, którzy przekazują wiarygodny strach, co duet z łatwością udaje się zrealizować.

6. 2012 (2009)

Mężczyzna przewozi małą dziewczynkę na barana w 2012 roku.
Wydanie zdjęć Sony

Może nie najlepszy, ale z pewnością jeden z najlepszych najpopularniejsze filmy katastroficzne science fiction z pierwszej dekady XXI wieku, 2012 przedstawia katastrofalny koniec świata przepowiadany przez kalendarz Majów. Wraz ze zbliżaniem się roku film ukazuje polityków i naukowców podejmujących trudne decyzje w obliczu wzrostu aktywności sejsmicznej na całym świecie, co wskazuje na zbliżający się kataklizm. Fabuła wkrótce skupia się na zmagającym się z problemami pisarzu Jacksonie Curtisie (John Cusack), który jest zdeterminowany zabrać swoją rodzinę do tajnych kolosalnych arka, które rząd zbudował, aby ocalić określone osoby.

Film reżysera Rolanda Emmericha od razu stał się hitem, a widzowie tłumnie przybywali do kin, aby zobaczyć apokalipsę rozgrywającą się na dużym ekranie. Jego nijaka fabuła została przyćmiona epickimi scenami mega tsunami, erupcji wulkanów, potężnych trzęsień ziemi i niszczycielskiej globalnej powodzi, która zniszczyła wszystko na swojej drodze. Od jednego motywu napędzanego adrenaliną po drugim, 2012 dał wgląd w koniec, który nigdy nie pojawił się na bezprecedensową skalę, która miałaby wpływ na przyszłe wpisy w gatunku.

5. Pojutrze (2004)

Jake Gyllenhaal w „Pojutrze”.
Pracownie XX wieku

Zanim 2012reżyser Roland Emmerich był odpowiedzialny za kolejny udany film katastroficzny science-fiction oparty na książce Arta Bella i Whitleya Striebera z 1999 r., Nadchodząca globalna superburza. Wydany w 2004 roku, Pojutrze przedstawia mrożącą krew w żyłach przyszłość, w której zmiany klimatyczne sieją spustoszenie na całym świecie, czy to w postaci niebezpiecznych tornad, czy śmiertelnych gwałtownych mrozów. Podczas gdy te dziwaczne zjawiska pogodowe pochłaniają życie niezliczonej liczby osób, klimatolog Jack Hall (Dennis Quaid) ściga się z czasem, aby ocalić swojego syna Sama (Jake Gyllenhaal) i samą ludzkość przed nową epoką lodowcową wywołaną nagłym załamaniem się globalnych wzorców pogodowych.

Emmerich po raz kolejny pokazuje swoje mistrzostwo gatunku Pojutrzeporywające wydarzenia, które nasilają się, by pokazać, że świat balansuje na krawędzi zagłady. Budząca podziw siła natury w całej jej wściekłości została przekonująco ukazana za pomocą najnowocześniejszych efektów specjalnych, które czynią bardziej intymną historię bardziej wiarygodną i wciągającą. Quaid i GyllenhaalaZaskakująca chemia między ojcem i synem to tylko wisienka na szczycie.

4. Zarażenie (2011)

Jude Law w „Zakażeniu”.
Zarażenie / Warner Bros. Pictures

Ktokolwiek kto oglądanie filmów o pandemii kiedy wirus Covid-19 prawdopodobnie jest już zaznajomiony z rokiem 2011 Zakażenie. Wyreżyserowany przez Stevena Soderbergha thriller medyczny śledzi szybkie rozprzestrzenianie się wysoce zaraźliwego wirusa pochodzącego od nietoperza – brzmi znajomo? W miarę jak wirus, nazwany MEV-1, rozprzestrzenia się po całym świecie, społeczności ogarnia panika i strach, co prowadzi do powszechnego chaosu. Film opowiada historię całej obsady, w tym dr Erin Mears (Kate Winslet), epidemiologa badającego pochodzenie epidemii, oraz dr Leonory Orantes (Marion Cotillard), badaczki Światowej Organizacji Zdrowia śledzącej rozprzestrzenianie się wirusa.

Skrupulatnie opracowany film miał na celu pokazanie rzeczywistych skutków globalnej pandemii i chociaż opierał się na mniejszych epidemiach SARS z 2002 r. i grypie w 2009 r., po znacznie niedawnej pandemii Covid-19 wydaje się niesamowicie proroczy. Przedstawiony w nim obraz niepokoju związanego z nowymi szczepionkami oraz dezinformacją i spiskami, które się z nimi wiązały, jest niewygodnie trafny, z Zakażenie powszechnie chwalony za badanie wzajemnych powiązań współczesnego społeczeństwa i jego powiązań z globalnym kryzysem zdrowotnym.

3. Niemożliwe (2012)

Naomi Watts i Tom Holland w „Niemożliwym”.
Zdjęcia Warner Bros

Oparta na niewiarygodnej, prawdziwej historii o przetrwaniu rodziny podczas tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. Niemożliwe podąża za Marią (Naomi Watts), Henrym (Ewan McGregor) i ich trzema synami podczas wakacji w Tajlandii, gdzie wkrótce wpadają w sam środek jednej z najgorszych klęsk żywiołowych w historii. Rodzina zostaje rozdzielona po śmiercionośnym tsunami, które niespodziewanie nadciąga wzdłuż plaży. Film koncentruje się głównie wokół Marii i jej najstarszego syna Lucasa (w przyszłości Aktor Spider-Mana Tom Holland), gdy poruszają się po mętnych wodach w poszukiwaniu pomocy i bliskich.

Reżyseria: JA Bayona (Towarzystwo Śniegu), dramat katastroficzny z 2012 roku, oddaje instynktowną intensywność przebywania w środku krajobrazu po tsunami, usianego gruzami i pełnego niebezpieczeństw. Pod koniec filmu staje się jasne, że jest to historia niesamowitego przetrwania jednej rodziny, co gwarantuje, że widzowie polecą się łzami przed napisami końcowymi.

2. Samolot! (1980)

Leslie Nielsen i Robert Hays w samolocie.
Najważniejsze zdjęcia

Samolot! jest jednym z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały w latach 80, w którym parodia skupia się na filmach katastroficznych, które dominowały w latach 70. Wyreżyserowany przez Jima Abrahamsa oraz braci Davida i Jerry’ego Zuckerów, film opowiada historię byłego pilota myśliwca Teda Strikera (Robert Hays), który przeżył traumę i musi przezwyciężyć strach przed lataniem, aby uratować pasażerów i załogę samolotu dotkniętego katastrofą. Jednym z tych pasażerów jest jego była dziewczyna, która została stewardessą.

Film z 1980 roku przez lata zyskiwał uznanie krytyków dzięki doskonałemu wykorzystaniu slapstickowego humoru, błyskawicznych gagów i śmiertelnie poważnym przekazom, które w sprytny sposób kpiły z obsesji branży filmowej na punkcie gatunku katastroficznego. Przezabawnie przeplata tropy nienagannym komediowym wyczuciem czasu i dowcipnymi dialogami. Samolot! jest także godny uwagi dzięki występowi Lesliego Nielsena w roli pasażera doktora Rumacka, który odegrał decydującą rolę w jego karierze, igrając z jego wizerunkiem poważnego aktora.

1. Titanic (1997)

Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w Titanicu.
Najważniejsze zdjęcia

reżysera Jamesa Camerona Tytaniczny to film, którego nie trzeba przedstawiać. Imponujący epos, romans, dramat i film katastroficzny w jednym, przedstawiający niefortunny dziewiczy rejs RMS Titanic. W szczególności skupia się na intymnej historii miłosnej pomiędzy Jackiem Dawsonem (Leonardo DiCaprio), artystą bez grosza przy duszy, a Rose DeWitt Bukater (Kate Winslet), młodą osobą z towarzystwa uwięzioną w zaręczynach pozbawionych miłości. Ich nowy związek rozkwita na luksusowym statku, ale zostaje przerwany przez zderzenie Titanica z górą lodową.

Cameron wykorzystał jedną z największych tragedii morskich w historii, aby ustanowić nowe standardy w kręceniu epickich filmów, co zaowocowało uznaniem krytyków i sukcesem kasowym na bezprecedensową skalę. Świat był urzeczony pełną pasji, a zarazem rozdzierającą serce opowieścią Jacka i Rose, uchwyconą z pionierskimi efektami, które sprawiły, że kulminacyjne momenty jeszcze bardziej zapierały dech w piersiach. Tytaniczny stałby się najbardziej dochodowym filmem wszechczasów i utrzymaj ten rekord do następnego filmu Camerona, Awataraprzekroczyłaby swoje zyski w 2010 roku.

Zalecenia redaktorów


Source link