Obsada Opactwa Downton.
WGBH-TV/ITV

Publiczna Służba Nadawcza nie zawsze jest w pełni doceniana przez ogół społeczeństwa. Nawet obecnie jest to nadal wygodny cel dla polityków którzy nawołują do jego oddalenia. Tego właśnie nie rozumieją ci politycy PBS jest naprawdę usługą publiczną. Od 54 lat lokalne stacje PBS w całej Ameryce zapewniają bezpłatne programy obejmujące wiadomości, filmy dokumentalne, programy edukacyjne, seriale dla dzieci, dramaty, komedie i nie tylko. Większość oryginałów PBS to seriale, które byłyby emitowane w amerykańskich stacjach nadawczych.

Choć era streamingu podzieliła publiczność jak nigdy dotąd, PBS pozostaje podstawą wysokiej jakości programów rozrywkowych i informacyjnych. I jak często mówią podczas Tygodnia Darczyńców, programy te są wspierane z datków „od widzów takich jak Ty”. Aby uczcić wszystko, co ma do zaoferowania nadawca publiczny, przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych programów PBS w historii. Dziewięć z dziesięciu jest nadal dostępnych do transmisji strumieniowej.

10. Francuski szef kuchni (1963-1973)

Julia Child na planie francuskiego szefa kuchni.
Telewizja WGBH

Programy kulinarne są obecnie zbyt popularne w telewizji kablowej i na streamerach. Ale gdzie byliby bez Julii Child? Francuski szef kuchni był jednym z pierwszych programów kulinarnych, dzięki któremu Child stał się sensacją popkultury. Dziecko było już współautorem Opanowanie sztuki kuchni francuskiej książkę przed premierą serialu, a PBS udostępniło jej platformę, która pomogła przybliżyć kuchnię francuską znacznie szerszemu gronu odbiorców.

Wiekszosc z Francuski szef kuchni”Legendarny bieg można teraz oglądać w Pluto TV. Ale Prime Video udostępnia także wybrane odcinki serialu.

Oglądać Francuski szef kuchni NA Najlepsze wideo.

9. Objazdowe pokazy antyków (1997-obecnie)

Lark Mason pozuje z przedmiotami kolekcjonerskimi podczas Antiques Roadshow.
WGBH

Kiedy PBS znajdzie hit, ma tendencję do trzymania się go. Objazdowe spotkanie z antykami oparty jest na brytyjskim serialu telewizyjnym o tym samym tytule i od 27 sezonów jest jednym z najpopularniejszych seriali PBS. Jak sama nazwa wskazuje, serial jest kręcony w różnych miejscach w całym kraju, gdzie zwykli ludzie mają szansę sprawdzenia swoich rodzinnych antyków przez ekspertów w tej dziedzinie. Czasami prowadzi to do odkrycia, że ​​coś, co posiadają, jest o wiele cenniejsze, niż im się wydawało.

To proste założenie programu, ale fani wciąż gromadzą się, aby wziąć w nim udział, ilekroć serial ogłasza harmonogram tras koncertowych. Na oficjalnej stronie PBS dostępnych jest ponad 400 odcinków, co powinno zapewnić fanom serialu rozrywkę na długi czas.

Oglądać Objazdowe spotkanie z antykami NA PBS.

8. Odnaleźć swoje korzenie (2012-obecnie)

Henry Louis Gates Jr. na zdjęciu promocyjnym Finding Your Roots.
PBS

Jak daleko wstecz możesz prześledzić swoje drzewo genealogiczne? Przez 10 sezonów widzowie słuchali Odnalezienie swoich korzeni aby zobaczyć, jak Henry Louis Gates Jr. prezentuje odkrycia swojego zespołu badawczego celebrytom i innym prominentnym osobistościom.

Gates prowadzi także swoich gości przez „księgę życia”, która zwykle odkrywa nieznanych wcześniej krewnych i rozdziały historii ich rodziny, które zostały zapomniane lub utracone. W najlepszym wypadku Odnalezienie swoich korzeni jest fascynującą telewizją i dlatego jest jednym z filarów współczesnego programu PBS.

Oglądać Odnalezienie swoich korzeni NA PBS.

7. Radość malowania (1983-1994)

Bob Ross w Radość malowania.
WIPB/PBS

Znajoma twarz i trwałe włosy Boba Rossa są tak kultowe, że nadal jest sławny prawie trzydzieści lat po swojej śmierci. W ciągu 11 lat i 31 sezonów Ross’ Radość Malowania olśniewał artystów i zwykłych widzów swoją umiejętnością szybkiego tworzenia obrazów, wyjaśniając przy okazji swoje techniki.

Cichy głos Rossa i zabawne Rossizmy przypominające „szczęśliwe drzewka” sprawiły, że oglądanie każdego odcinka było kojącym i relaksującym przeżyciem. Był w zasadzie ulubionym nauczycielem plastyki w Ameryce, a jego dziedzictwo żyje nadal.

Oglądać Radość Malowania NA PBS.

6. Wojna domowa (1990)

Grafika promocyjna Wojny secesyjnej Kena Burnsa.
WETA-TV/PBS

Dokumenty nieczęsto podbijały naród szturmem przed 1990 rokiem, kiedy na ekranach pojawił się Ken Burns Wojna domowa na PBS-ie. W dziewięciu odcinkach Burns ożywił konflikt dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu fotografii nieruchomej w połączeniu ze zdjęciami i rozbudowanymi podkładami głosowymi, w tym występami Sama Waterstona, Jeremy’ego Ironsa, Julie Harris, Jasona Robardsa i Morgana Freemana.

Wojna domowa był przełomowym miniserialem, który zapoczątkował współczesną erę filmu dokumentalnego i zapewnił Burnsowi większą rozgłos przed jego debiutem Baseball, Jazz, Wojna, Parki narodowe: najlepszy pomysł Ameryki, Zakazi więcej seriali dokumentalnych w następnych dziesięcioleciach.

Oglądać Wojna domowa oN Hoopla.

5. Kosmos: osobista podróż (1980-1981)

Carl Sagan w „Kosmos: osobista podróż”.
PBS

Programy naukowe PBS nie były zazwyczaj programami wysokobudżetowymi, ale… Kosmos: osobista podróż był wielkim wyjątkiem. Przez 13 odcinków efekty specjalne pozwoliły naukowcowi i gospodarzowi Carlowi Saganowi sprawiać wrażenie, jakby spacerował po gwiazdach i innych niesamowitych miejscach, prowadząc widzów w naukową eksplorację wszechświata. Sagan poruszał także niektóre trudne do zrozumienia tematy w skuteczny sposób, który pozwalał niemal każdemu zrozumieć, co miał na myśli.

Ostatni odcinek, Kto mówi w imieniu Ziemi?, stwarza możliwość tego, co może się stać, jeśli kosmici kiedykolwiek przybędą na nasz świat. Jednak najbardziej rozbrzmiewa końcowe stwierdzenie Sagana, że ​​ludzkość powinna świętować życie zamiast zniszczenia, aby kontynuować naszą wspólną podróż po wszechświecie.

Kosmos: osobista podróż nie jest dostępny do transmisji strumieniowej.

4. Linia frontu (1983-obecnie)

Logo Frontline.
PBS

Cztery dekady po swoim debiucie, Linia frontu pozostaje największym śledczym programem dokumentalnym w telewizji. W przeciwieństwie do swoich dalekich krewnych w telewizji kablowej, Linia frontu nie ulega sensacji i partyzanckiej polityce. Zamiast tego oferuje wnikliwe spojrzenie na współczesne problemy polityczne i społeczne, a także historie z zakresu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, zmiany klimatyczne i inne trwające kryzysy na całym świecie.

Wcześniej w tym roku, Linia frontu’S 20 dni w Mariupolu zdobył Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego za eksplorację brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę. I jest ich więcej Linia frontu filmy dokumentalne pojawią się w 2024 r., ponieważ serial kontynuuje tradycję doskonałości.

Obejrzyj Linia frontu NA PBS.

3. Sąsiedztwo pana Rogersa (1968-2001)

Fred Rogers w sąsiedztwie pana Rogersa.
Komunikacja rodzinna

Niewielu wykonawców telewizyjnych emanowało tyle ciepła, życzliwości i współczucia, co Fred Rogers. Dla pokoleń dzieci, Okolica pana Rogersa był tam, aby przeprowadzić ich przez różnorodne tematy dotyczące życia. Rogers rozpoczynał każdy odcinek swoją charakterystyczną piosenką, Czy nie będziesz moim sąsiadem?zanim założył sweterek i tenisówki i wcielił się w rolę nauczyciela, gospodarza i ukochanego przyjaciela wszystkich.

Rogers tak skutecznie komunikował się ze swoją publicznością, że łatwo było odnieść wrażenie, że mówi bezpośrednio do ciebie. Jego delikatne słowa zachęty poruszyły życie niezliczonej liczby osób. Prawie zawsze kończył każdy odcinek afirmacją, która przypominała widzom, że każdy dzień czynią wyjątkowym po prostu będąc sobą. Prawie niemożliwe jest, aby ktokolwiek inny mógł odzyskać tego rodzaju więź między gospodarzem a jego fanami. Pan Rogers był jedyny w swoim rodzaju i bardzo za nim tęsknimy.

Oglądać Okolica pana Rogersa NA Najlepsze wideo.

2. Arcydzieło (1971-obecnie)

Obsada Opactwa Downton.
WGBH-TV/ITV

Na długo przed tym, jak telewizja kablowa i transmisja strumieniowa zapewniły widzom inne możliwości, jednym z niewielu sposobów, w jaki fani w USA mogli oglądać brytyjskie seriale, była telewizja PBS. Poprzez Arcydziełosetki najlepszych programów w Wielkiej Brytanii znalazło nowych widzów, m.in Opactwo Downton, Nędzny, Poldark, Wszystkie stworzenia duże i małeI Główny podejrzany.

Nawet w teraźniejszości Arcydzieło nadal udaje mu się pozyskać brytyjskie programy, zanim udadzą się do transmisji strumieniowej. Łączny wpływ tych różnych serii był ogromny. Arcydzieło to jeden z głównych powodów, dla których PBS nadal cieszy się zainteresowaniem wśród dorosłych. Jest tylko jedna franczyza, która jest ważniejsza dla PBS…

Oglądać Arcydzieło NA PBS.

1. Ulica Sezamkowa (1969-obecnie)

Obsada Muppetów z Ulicy Sezamkowej.
Warsztaty Sezamowe

Ulica Sezamkowa to nie tylko najdłużej emitowany program dla dzieci, to jeden z najdłużej emitowanych seriali telewizyjnych wszechczasów, liczący dotychczas 4666 odcinków. A wszystko zaczęło się 55 lat temu, kiedy Joan Ganz Cooney i Lloyd Morrisett połączyli siły z twórcą Muppetów Jimem Hensonem i reżyserem Jonem Stone’em, aby stworzyć franczyzę inną niż wszystkie. Kluczowym odkryciem kryjącym się za tą serią jest to, że małe dzieci zwracają większą uwagę na postacie lalek niż na ludzi, co pozwoliło im Ulica Sezamkowa stać się bardzo skutecznym programem edukacyjnym.

W ciągu ostatnich pięciu i pół dekady serial kilkakrotnie zmieniał się na nowo, ale wiele z tych samych postaci z przeszłości pozostaje popularnych wśród dzieci w każdym wieku. Wiesz, że jesteś Ulica Sezamkowa dzieciaku, kiedy dokończysz następujący tekst piosenki przewodniej programu: „Słoneczny dzień, odgarniam chmury. W drodze do miejsca, gdzie powietrze jest słodkie. Czy możesz mi powiedzieć, jak zdobyć…”

Oglądać Ulica Sezamkowa NA Maks.

Zalecenia redaktorów


Source link