Przez Liv McMahon i Imran Rahman-Jones, Reporterzy technologiczni

Zdjęcie z ulotki Samsung Press przedstawia kobietę leżącą z głową na poduszce i zamkniętymi oczami, noszącą pierścień Galaxy Ring firmy SamsungSAMSUNG

Firma twierdzi, że jej pierścień może służyć do śledzenia snu

Samsung ma nadzieję, że przyciągnie miłośników fitnessu i technologii śledzenia stanu zdrowia swoim najnowszym urządzeniem noszonym – Galaxy Ring.

Firma zaprezentowała urządzenie podczas wydarzenia Galaxy Unpacked w środę. To najnowszy dodatek do jej ekosystemu urządzeń, które, jak twierdzi, „doładowują” sztuczną inteligencją (AI).

Inteligentne pierścienie, które wykorzystują niewielkie czujniki do monitorowania różnych parametrów zdrowotnych, były dotąd produktem niszowym, jednak ich niedawne wykorzystanie przez męską reprezentację Anglii w piłce nożnej spotkało się ze sporym odzewem.

Wygląda na to, że Samsung próbuje to zmienić i stać się największą firmą technologiczną, która do tej pory weszła na rynek inteligentnych pierścieni.

Ben Wood, analityk w CCS Insight, uważa, że ​​wybór tego produktu jest dla Samsunga „ciekawym zakładem”, ponieważ jego firma szacuje, że w 2025 roku globalny rynek inteligentnych pierścieni wyniesie około czterech milionów sztuk.

„To błąd zaokrąglenia w porównaniu z 250 milionami smartwatchy, których sprzedaż również się spodziewa” – powiedział BBC.

Inni jednak twierdzą, że Samsung może przyczynić się do popularyzacji inteligentnych pierścieni.

„Dla większości konsumentów inteligentny pierścień Samsunga będzie pierwszym kontaktem z urządzeniem, a ta świadomość ma ogromne znaczenie w dłuższej perspektywie” — mówi Francisco Jeronimo, analityk firmy badawczej IDC.

James Kitto, wiceprezes i szef działu telefonów komórkowych Samsunga w Wielkiej Brytanii i Irlandii, nazwał premierę pierścienia „wielkim wydarzeniem” dla firmy.

Czym są inteligentne pierścienie?

Inteligentne pierścienie mogą śledzić wskaźniki zdrowia, takie jak tętno, sen i cykl menstruacyjny.

Dominującą pozycję na rynku zajmuje obecnie fińska firma technologii medycznych, Oura.

W ostatnich latach pierścionki stały się nieodłącznym elementem mody fitnessowej takich gwiazd jak Kim Kardashian.

Analitycy twierdzą, że dzięki niewielkim rozmiarom i smuklejszemu wyglądowi mogą stać się następcami inteligentnych zegarków, takich jak Apple Watch i Google Pixel Watch.

Pan Kitto opisał Galaxy Ring firmy Samsung jako „najmniejszy i najbardziej dyskretny produkt firmy, oferujący dokładne całodobowe monitorowanie zdrowia, dobrego samopoczucia i snu”.

Inteligentne zegarki z reguły mają więcej czujników niż inteligentne pierścienie, co umożliwia im dostęp do szerszego zakresu danych dotyczących zdrowia i ich dostarczanie.

Jednak „mniej inwazyjne” inteligentne pierścienie mogą stanowić wygodną, ​​komfortową i stylową alternatywę dla tych, którzy nie chcą nosić dużego inteligentnego zegarka, szczególnie w nocy, aby śledzić swoje wzorce snu, twierdzi pan Jeronimo.

Urządzenie współpracuje ze smartfonami Samsung Galaxy z systemem Android 11 lub nowszym. W Wielkiej Brytanii pojawi się w sprzedaży 24 lipca w cenie 399 funtów.

Dr Efpraxia Zamani, adiunkt systemów informatycznych na Uniwersytecie w Durham, powiedziała BBC, że Galaxy Ring firmy Samsung, będący częścią szerszego ekosystemu produktów zapewniających wgląd w stan zdrowia i samopoczucie użytkowników, może być „atrakcyjną ofertą” dla wielu konsumentów.

Ostrzegła jednak, że użytkownicy produktów umożliwiających dostęp do danych dotyczących zdrowia i ich monitorowanie powinni zachować ostrożność w kwestii tego, jakie dane są zbierane, w jaki sposób i gdzie są udostępniane.

„Jako część ekosystemu oznacza to, że dane można zbierać z pierścionka, zegarka, telefonu, a gdy się to połączy, może to mieć jeszcze więcej negatywnych skutków, obok pozytywnych” – dodała.

Gromadzenie danych dotyczących cykli menstruacyjnych budziło w przeszłości kontrowersje.

W zeszłym roku brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji uruchomiono przegląd aplikacji do śledzenia okresu i płodności ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa danych.Source link