Sztuczna inteligencja (AI), w różnych formach, wkroczyła na scenę zarówno w społeczeństwie, jak i w medycynie. Jej rola w medycynie wciąż ewoluuje, ale niewątpliwie pomoże w ocenie obrazów (radiografii, raportów patologicznych, filmów z kolonoskopii), a także w przygotowywaniu wypisów, ocen konsultacyjnych i diagnoz. Może również pomóc w długo oczekiwanym celu medycyny precyzyjnej. Ponadto odgrywa i będzie odgrywać coraz większą rolę w publikacjach naukowych w co najmniej dwóch obszarach, recenzowaniu i redagowaniu manuskryptów.
Według byłego redaktora naczelnego Journal of the American Medical Association, dr Howarda Bauchnera, w nadchodzących latach sztuczna inteligencja przekształci pisanie naukowych manuskryptów, pomoże w ich recenzowaniu i pomoże redaktorom wybrać najbardziej wpływowe artykuły. „Potencjalnie może pomóc redaktorom zwiększyć wpływ ich czasopism” — mówi Bauchner, profesor pediatrii w Boston University Chobanian & Avedisian School of Medicine.
W artykule gościnnym w European Journal of Emergency Medicine Bauchner bada, w jaki sposób redaktorzy mogliby wykorzystać AI. „Biorąc pod uwagę, że identyfikacja wystarczającej liczby recenzentów staje się coraz trudniejsza, redaktorzy mogliby użyć AI, aby zapewnić początkową „ocenę”. Artykuł, który ma dobrą ocenę, mógłby zostać następnie przesłany do zewnętrznej recenzji (z pobieżną recenzją redaktorów). W przypadku artykułów z niewystarczającą oceną redaktorzy mogliby nadal rozważyć ich publikację po przejrzeniu lub nawet ewentualnie, w zależności od raportu, poprosić autorów o poprawienie manuskryptu” — wyjaśnia.
Kiedy sztuczna inteligencja staje się dostępna do przewidywania cytowań, co wpływa na współczynnik wpływu czasopism, Bauchner zastanawia się, czy redaktorzy powinni korzystać z tych informacji. „Po pierwsze, redaktorzy powinni ustalić wizję swojego czasopisma — jaka jest jego misja — i czy pojedynczy artykuł jest zgodny z misją i „w zakresie”. Po drugie, redaktorzy muszą dokładnie rozważyć rolę artykułów o wartości dodanej. W jaki sposób zwiększają one wartość czasopisma. Po trzecie, redaktorzy muszą zmaksymalizować zasięg swojego czasopisma, szczególnie w mediach społecznościowych. Czasopisma to sieci komunikacyjne. Po czwarte, redaktorzy muszą zrozumieć znaczenie otwartej nauki, w tym otwartej recenzji eksperckiej, udostępniania danych i otwartego dostępu. Po przemyśleniu tych kwestii przez redaktora, tak, posiadanie pomocy sztucznej inteligencji w określeniu, jak często artykuł będzie cytowany — zakładając, że wyniki badania są ważne, a po prostu nie mają na celu przyciągania uwagi — jest rozsądne”.
Bauchner wskazuje, że AI nie zastąpi redaktorów ani recenzentów, ale raczej dostarczy dodatkowych informacji o jakości manuskryptu, dzięki czemu sortowanie manuskryptów będzie szybsze i bardziej obiektywne. „AI będzie odgrywać coraz większą rolę w publikacjach naukowych – szczególnie w recenzjach i redagowaniu manuskryptów. Biorąc pod uwagę, że w obu obszarach istnieją ważne wyzwania, badacze, recenzenci, redaktorzy i fundatorzy powinni z zadowoleniem przyjąć pomoc, jaką zapewni AI” – dodaje.