Chociaż wiele osób uważa, że zły sen w czasie ciąży jest nieunikniony, nowe badania wykazały, że terapia poznawczo-behawioralna na bezsenność (CBTi) w czasie ciąży może nie tylko poprawić jakość snu, ale także złagodzić depresję poporodową.
Naukowcy z kampusów UBC w Okanagan i Vancouver, a także z Uniwersytetu w Calgary odkryli, że podawanie CBTi w czasie ciąży znacznie zmniejsza objawy depresji poporodowej po urodzeniu dziecka.
„Wczesna interwencja ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego niemowląt i rodziców” – mówi dr Elizabeth Keys, adiunkt w Szkole Pielęgniarstwa UBCO i współautorka badania. „Nasze badania sprawdzają, w jaki sposób rozwiązanie problemów ze snem, takich jak bezsenność, może prowadzić do lepszych wyników w zakresie zdrowia psychicznego rodzin, pomagając rodzicom i ich dzieciom w rozwoju”.
CBTI to interwencja terapeutyczna, która identyfikuje myśli, zachowania i wzorce snu, które przyczyniają się do bezsenności. Leczenie obejmuje kwestionowanie lub zmianę błędnych przekonań oraz restrukturyzację nawyków w celu poprawy jakości snu.
„CBTi to złoty standard w leczeniu bezsenności i konsekwentnie wykazano, że łagodzi objawy depresji” – mówi dr Keys. „Jego efekty lecznicze są podobne do leków przeciwdepresyjnych stosowanych u dorosłych, ale mają mniej skutków ubocznych i dlatego często preferują je kobiety w ciąży”.
W badaniu wzięły udział sześćdziesiąt dwie kobiety, u których zdiagnozowano bezsenność i objawy depresyjne – połowę przydzielono losowo do grupy interwencyjnej, a połowę do grupy kontrolnej.
„Odkryliśmy, że CBTi podczas ciąży znacznie poprawia sen i zmniejsza objawy depresji poporodowej u uczestniczek” – wyjaśnia dr Keys. „To niezwykle zachęcające wyniki dla każdego, kto miał problemy z noworodkiem w pierwszych tygodniach i miesiącach”.
Wyniki wskazują, że skuteczne leczenie bezsenności w czasie ciąży może stanowić czynnik ochronny przed depresją poporodową.
„Nasze badanie dostarcza coraz większej liczby dowodów na to, że leczenie bezsenności w czasie ciąży przynosi różne skutki” – mówi dr Keys. „Nadszedł czas, aby zbadać, w jaki sposób możemy uczynić to leczenie bardziej dostępnym dla kobiet w ciąży w całym kraju, aby poprawić równy dostęp do zdrowia snu”.
Badanie podkreśla interdyscyplinarną współpracę między badaczami z Kanady oraz kampusami UBC w Vancouver i Okanagan. Doktor Elizabeth Keys pochodzi z UBCO, a dr Lianne M. Tomfohr-Madsen, kanadyjska kierownik badań w dziedzinie zdrowia psychicznego i intersekcjonalności, pracuje w UBC Vancouver.
Dr Keys i dr Tomfohr-Madsen są głównymi badaczami w zespole Sleep Equity Reimagined kanadyjskiego Instytutu Badań nad Zdrowiem (CIHR) oraz członkami Kanadyjskiego Konsorcjum Badań nad Snem.