Zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz przez elektrownie, pożary i samochody w dalszym ciągu pogarsza zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska na całym świecie. Nowe badania pokazują, że nawet poziomy zanieczyszczeń poniżej rządowych norm jakości powietrza są powiązane z różnicami w mózgach dzieci.
Zespół badawczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis systematycznie analizował 40 badań empirycznych, z których większość wykazała, że zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz jest powiązane z różnicami w mózgach dzieci. Różnice te obejmują objętość istoty białej, która jest powiązana z funkcjami poznawczymi, połączeniami w mózgu, a nawet wczesnymi markerami choroby Alzheimera.
Badanie zatytułowane „Clearing the Air: Systematyczny przegląd badań nad zanieczyszczeniem powietrza i wynikami badań mózgu w dzieciństwie w celu zmobilizowania do zmiany polityki” opublikowano w tym miesiącu w czasopiśmie Rozwojowa neuronauka poznawcza.
„Widzimy różnice w funkcjonowaniu mózgu dzieci z wyższym poziomem narażenia na zanieczyszczenia w porównaniu z niższym poziomem narażenia na zanieczyszczenia” – powiedziała Camelia Hostinar, profesor psychologii i współautorka badania.
Dzieci i nastolatki są szczególnie narażone na zanieczyszczenie powietrza, ponieważ ich mózgi i ciała wciąż się rozwijają. Naukowcy twierdzą, że spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, a ich ciała wchłaniają więcej zanieczyszczeń w stosunku do masy ciała niż dorośli.
Zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz i rozwój mózgu
W badaniu tym objęto 40 opublikowanych, recenzowanych badań, z których wszystkie obejmowały pomiary zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz i efektów pracy mózgu u dzieci w różnym wieku, od noworodków po 18-latków dorosłych. Większość badań pochodziła ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Europy, po jednym z Azji i Australii.
Badania dotyczyły różnych sposobów pomiaru różnic w mózgu. Niektórzy stosowali zaawansowane metody skanowania, takie jak rezonans magnetyczny lub MRI. Inni testowali zmiany w związkach chemicznych, które wspomagają funkcjonowanie mózgu i zdrowie. W niektórych badaniach szukano guzów mózgu lub centralnego układu nerwowego.
Badania przeprowadzone w Meksyku, w których porównywano dzieci z obszarów o wysokim i niskim zanieczyszczeniu, wykazały znaczne różnice w strukturze mózgu.
Każde badanie obejmowało pomiary zanieczyszczenia powietrza powiązane z adresem lub sąsiedztwem dziecka, co wykazało, że różnice w funkcjonowaniu mózgu dzieci zaobserwowano w miejscach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, a także w miejscach, które spełniały lokalne standardy zanieczyszczenia powietrza.
„Wiele z tych badań uwzględnia dzieci w miejscach, w których poziom substancji zanieczyszczających powietrze jest znacznie niższy od limitów określonych w przepisach amerykańskich lub europejskich” – powiedziała dr Anna Parenteau. studentka psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis i współautorka badania.
Zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz
Źródła zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz obejmują elektrownie węglowe, pożary lasów i wiele innych źródeł w pobliżu miejsc zamieszkania ludzi. Naukowcy twierdzą, że ten przegląd systematyczny jest wyjątkowy, ponieważ większość innych skupia się na wpływie zanieczyszczenia powietrza na osoby dorosłe i zwierzęta.
„Niekoniecznie możemy zastosować ustalenia uzyskane od dorosłych i założyć, że tak samo będzie w przypadku dzieci” – powiedziała Johnna Swartz, profesor nadzwyczajny ekologii człowieka i współautorka badania. „Musimy także przyjrzeć się bliżej różnym oknom rozwojowym, ponieważ może to być naprawdę ważne z punktu widzenia wpływu zanieczyszczenia powietrza na funkcjonowanie mózgu”.
Aby ustalić związek przyczynowy między zanieczyszczeniem powietrza na zewnątrz a różnicami w mózgu, zespół badawczy sięgnął po badania eksperymentalne na zwierzętach. Badania te wykazały, że zanieczyszczenie rzeczywiście prowadzi do wielu takich samych skutków, jakie zidentyfikowano w badaniach przedstawionych w tym przeglądzie, w tym do markerów choroby Alzheimera.
„Wielu badaczy zajmujących się rozwojem mózgu, czy to autyzmem, chorobą Alzheimera, czy inną chorobą, naprawdę przez długi czas pomijało czynniki środowiskowe” – powiedział Anthony Wexler, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis i dyrektor Centrum Badań nad Jakością Powietrza. „Argumentowali, że jest to czynnik genetyczny lub jakiś inny czynnik inny niż narażenie na zanieczyszczenie powietrza. Ostatnio bardzo się to zmieniło ze względu na całą tę literaturę badawczą”.
Redukcja szkód
W tym systematycznym przeglądzie zaproponowano kroki, które zarówno rodzice, jak i decydenci powinni podjąć, aby chronić swoje dzieci przed zanieczyszczeniem powietrza na zewnątrz, na przykład poprzez instalowanie filtrów powietrza w domach i szkołach w pobliżu autostrad.
„Wymieniliśmy oczyszczacze powietrza jako jedno z zaleceń politycznych i jest to coś, co można dotować lub udostępniać w szkołach i innych miejscach, w których dzieci spędzają dużo czasu” – powiedział Hostinar. „To może być całkiem skuteczne”.
Naukowcy mogą również włączyć pomiary zanieczyszczenia powietrza do badań związanych ze zdrowiem mózgu lub innymi skutkami zdrowotnymi.
„Każdy, kto zbiera dane od uczestników badania na temat wyników pracy mózgu, układu krążenia lub czegokolwiek innego, może z łatwością dodać pytania w celu oceny narażenia na zanieczyszczenie powietrza, na przykład uzyskać ich adresy” – powiedziała dr Sally Hang. student psychologii i pierwszy współautor badania.