Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Georgia College of Public Health wykazało, że około 6% kobiet w ciąży przyznało, że używało marihuany w ciągu ostatniego miesiąca, a wiele z nich nie wiązało tego z ryzykiem dla zdrowia. Badanie podkreśla znaczenie edukacji na temat używania marihuany w czasie ciąży, powiedział główny badacz Mohammad Rifat Haider.

Opublikowano w Amerykański dziennik o uzależnieniachw badaniu wykorzystano odpowiedzi z Krajowego badania dotyczącego używania narkotyków i zdrowia. Spośród 4338 ciężarnych matek 5,7% zadeklarowało używanie marihuany w ciągu ostatniego miesiąca.

W tej grupie 70,9% dostrzegło niewielkie lub żadne ryzyko związane ze stosowaniem marihuany w czasie ciąży, mimo że wiązało się to z niską masą urodzeniową, przedwczesnym porodem i skutkami neurorozwojowymi.

Podczas gdy inne substancje, takie jak alkohol czy nielegalne narkotyki, mają wyraźnie określone niekorzystne skutki, opinie o marihuanie są sprzeczne, powiedział Haider, adiunkt w dziedzinie polityki zdrowotnej i zarządzania. Można go postrzegać jako pomocny w przypadku pacjentów chorych na raka, którzy chcą zminimalizować nudności, ale badania wykazały również szkodliwe skutki uboczne dalszego stosowania.

Jednakże dowody wyraźnie wskazują na negatywne skutki stosowania leku w czasie ciąży, powiedziała Haider.

Dwie z trzech kobiet w ciąży, które zażywały trawkę, mieszkają w stanach, w których marihuana medyczna jest legalna

Używanie marihuany jest legalne do celów rekreacyjnych w 25 stanach i do celów medycznych w kolejnych 14. Dwie trzecie kobiet w ciąży, które zgłosiły używanie marihuany, mieszkało w stanie, w którym w momencie przeprowadzania badania marihuana medyczna była legalna.

Większość kobiet w ciąży, które zażywały marihuanę, była również w pierwszym trymestrze ciąży, a wraz z postępem ciąży zażywanie malało. Haider stwierdziła, że ​​kobiety w pierwszym trymestrze mogły postrzegać medyczną marihuanę jako sposób na walkę z porannymi mdłościami.

„Marihuana jest postrzegana jako lek na nudności, ale nie należy jej traktować w ten sposób w czasie ciąży, ponieważ jest szkodliwa dla matki i płodu” – powiedziała Haider.

Kobiety powinny skonsultować się z lekarzem, aby złagodzić nudności, a nie sięgać po marihuanę

Zamiast sięgać po medyczną marihuanę, kobiety powinny porozmawiać ze swoim ginekologiem na temat leków na receptę, które mogą ograniczyć nudności i wymioty, powiedziała Haider.

Lekarze powinni być przygotowani na rozwianie błędnych przekonań na temat wpływu marihuany na te objawy w czasie ciąży.

„Kiedy marihuana medyczna jest dostępna, gdy jest legalna, jest dostępna w aptece. Jest powszechnie dostępna” – powiedział. „Musimy więc zachować szczególną ostrożność w tych stanach i opracować solidną politykę, która pomoże uświadomić kobietom w ciąży o szkodliwych skutkach używania marihuany”.

Kluczowa jest lepsza edukacja na temat używania marihuany w czasie ciąży

Innym czynnikiem związanym z używaniem marihuany były zaburzenia zdrowia psychicznego lub duże epizody depresyjne. Można to zaobserwować w przypadku wielu innych substancji, stwierdził Haider, gdzie w przypadku niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń związanych z używaniem substancji.

Wszystkie te liczby podkreślają potrzebę lepszych wysiłków edukacyjnych na temat używania marihuany w ciąży. Lekarze powinni być przygotowani na badanie pacjentów pod kątem zażywania substancji psychoaktywnych w przeszłości, w tym regularnego używania marihuany, i powinni dostarczać informacji na temat potencjalnych działań niepożądanych marihuany, szczególnie w stanach, w których marihuana medyczna jest legalna.

„Krótko mówiąc, jest to bardzo bezbronna populacja, a dowody wskazują, że używanie marihuany w czasie ciąży jest szkodliwe zarówno dla matki, jak i dziecka” – powiedziała Haider. „Aby móc prowadzić takie dyskusje, potrzebne jest wytyczne polityczne ze strony państwa”.

Współautorami badania są doktorantka ORISE w Centers for Disease Control and Prevention Sabrina Karim, profesor nadzwyczajny University of Kentucky College of Public Health Jayani Jayawardhana, profesor UGA College of Public Health Nathan B. Hansen i Ohio University Department of Social Profesor nadzwyczajny medycyny i dyrektor Global Health Institute Zelalem T. Haile.