Naukowcy zbadali ponad 2000 próbek kału pobranego od niemowląt w Wielkiej Brytanii, aby uzyskać dokładniejszy obraz tego, jakie rodzaje bakterii jako pierwsze kolonizują jelita noworodka.
Naukowcy twierdzą, że byli zaskoczeni odkryciem, że kupka niemowlęca mieści się w trzech odrębnych profilach mikrobiologicznych, przy czym w każdym z nich występowały liczne „bakterie pionierskie”.
Jeden w konkretny, zwany B. krótkimoże pomóc dzieciom w jak najlepszym wykorzystaniu składników odżywczych zawartych w mleku matki i chronić je przed zarazkami, sugerują wstępne testy.
Inny typ może być szkodliwy i narażać dzieci na większe ryzyko infekcji, jak wynika z wczesnych badań opublikowanych w Mikrobiologia naturypokazuje.
Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że mikrobiom człowieka — ekosystem milionów różnych mikrobów żyjących w naszych jelitach — wywiera szeroki wpływ na nasze zdrowie.
Niewiele jest jednak badań dotyczących składu mikrobiomu dziecka w trakcie jego rozwoju w pierwszych dniach życia.
Naukowcy z Wellcome Sanger Institute, University College London i University of Birmingham zbadali próbki kału pochodzące od 1288 zdrowych niemowląt, które urodziły się w brytyjskich szpitalach i miały mniej niż miesiąc.
Odkryli, że większość próbek można zakwalifikować do trzech szerokich kategorii, przy czym dominującymi bakteriami były różne gatunki bakterii.
B. krótki I B. długi Uważano, że grupy bakterii są korzystne.
Ich profile genetyczne sugerują, że mogą pomóc dzieciom w przyswajaniu składników odżywczych z mleka matki.
Jednakże, E. faecalis Jak wykazują wstępne testy, może czasami narażać dzieci na większe ryzyko infekcji.
Większość dzieci biorących udział w badaniu była w pierwszych tygodniach życia karmiona wyłącznie lub częściowo piersią.
Jednak to, czy dziecko piło mleko matki czy mleko modyfikowane, nie wydaje się mieć wpływu na rodzaj pionierskich bakterii w jego jelitach – twierdzą naukowcy.
Tymczasem u dzieci matek, którym podano antybiotyki w trakcie porodu, częściej występowały E. faecalis obecny.
Nie jest jeszcze jasne, czy może to mieć jakiekolwiek długoterminowe skutki dla zdrowia.
Na rozwój mikrobiomu wpływają również takie czynniki, jak wiek matki, jej pochodzenie etniczne i liczba porodów.
Prowadzone są dalsze badania mające na celu ustalenie dokładnego wpływu tych drobnoustrojów na długoterminowe zdrowie dzieci.
Dr Yan Shao z Instytutu Wellcome Sanger powiedział: „Analizując wysokiej rozdzielczości informacje genomiczne pochodzące od ponad 1200 niemowląt, zidentyfikowaliśmy trzy bakterie pionierskie, które napędzają rozwój mikrobioty jelitowej, co pozwoliło nam pogrupować je w profile mikrobiomu niemowląt.
„Możliwość zobaczenia składu tych ekosystemów i tego, jak się one różnią, jest pierwszym krokiem w opracowaniu skutecznej spersonalizowanej terapii, która pomoże utrzymać zdrowy mikrobiom”.
Tymczasem dr Ruairi Robertson, wykładowca nauk o mikrobiomie na Queen Mary University of London, który nie brał udziału w badaniu, powiedział: „Badanie to znacząco poszerza istniejącą wiedzę na temat tego, jak mikrobiom jelitowy tworzy się w pierwszym miesiącu życia.
„W ostatnich latach zdobyliśmy dużą wiedzę na temat wpływu sposobu porodu i karmienia piersią na skład mikrobiomu jelitowego oraz na temat wpływu tych czynników na powszechne choroby wieku dziecięcego, takie jak astma i alergie.
„Nie przełożyło się to jednak jeszcze na skuteczne terapie ukierunkowane na mikrobiom”.
Profesor Louise Kenny z Uniwersytetu w Liverpoolu stwierdziła, że decyzje dotyczące porodu i karmienia piersią są „złożone i osobiste” i nie ma „uniwersalnego podejścia”, jeśli chodzi o najlepsze opcje.
„Wciąż nie do końca rozumiemy, w jaki sposób sposób porodu i różne metody karmienia niemowląt wpływają na rozwój mikrobiomu i jak oddziałuje to na stan zdrowia w późniejszym życiu” – powiedziała.
„Dlatego te badania są tak ważne” – dodała.
Badania te są częścią trwających Badanie brytyjskiego Baby Biome i jest finansowany przez Wellcome i Wellcome Sanger Institute.
Jeden z autorów, dr Trevor Lawley, jest współzałożycielem firmy zajmującej się probiotykami dla dorosłych, a także badaczem w Instytucie Wellcome Sanger.