Powszechny obraz kotów pojawia się obecnie w formie uroczych memów o kotach w Internecie, ale te futrzane koty często cierpią na choroby nerek. W obliczu postępu medycyny mającego na celu poprawę jakości życia ludzi, zespół kierowany przez Osaka Metropolitan University po raz pierwszy na świecie wytworzył wysokiej jakości indukowane pluripotentne komórki macierzyste (iPSC), które mają potencjał, aby pomóc zarówno zwierzętom towarzyszącym, jak i ludziom.
Ludzkie iPSC zostały wygenerowane przy użyciu zaledwie czterech genów znanych jako czynniki transkrypcyjne, ale wygenerowanie kocich iPSC było trudne. Profesor Shingo Hatoya z Graduate School of Veterinary Science kierował zespołem, który wprowadził sześć czynników transkrypcyjnych za pośrednictwem wektora wirusa Sendai, aby wygenerować kocie iPSC z komórek kotów, w tym tych pochodzących z macicy, które zostały przekazane podczas sterylizacji kotów.
Zespół raportuje w Terapia regeneracyjna że są to pierwsze wysokiej jakości koci iPSC. Wykazują właściwości, które posiadają wiele komórek iPS, takie jak tworzenie potworniaków, co dowodzi, że mogą różnicować się w różne komórki. Wytworzone komórki macierzyste nie mają również śladu genetycznego, co oznacza, że istnieje mniejsze ryzyko, że utworzą guzy po wszczepieniu innemu kotu. Ponadto można je utrzymywać bez pokarmu, takiego jak fibroblasty myszy, co czyni je bezpieczniejszymi, ponieważ nie mieszają komórek z różnych gatunków.
„Szczególnie u kotów przewlekła choroba nerek i cukrzyca są poważnymi problemami” – oświadczył profesor Hatoya. „Ustanowienie metody, dzięki której komórki będą mogły tworzyć nerkę lub trzustkę z kocich iPSC, będzie wyzwaniem dla przyszłych badań”.
Profesor Hatoya, który wcześniej informował o postępach w zakresie psich iPSC bez konieczności karmienia, dodał: „Wysokiej jakości kocie iPSC, które są możliwe dzięki tym badaniom, mają zostać dostarczone naukowcom na całym świecie do wykorzystania w badaniach nad medycyną regeneracyjną weterynarii, zrozumieniu patofizjologii chorób genetycznych i opracowaniu nowych środków terapeutycznych”.