Spanie grupowe może mieć wpływ na to, kiedy zwierzęta śpią, jak długo śpią i jak głęboko śpią. Na przykład grupy surykatek mierzą czas snu zgodnie z „tradycjami snu”; pawiany oliwkowe śpią mniej, gdy zwiększa się liczebność grupy; trzmiele tłumią sen w obecności potomstwa; a myszy śpiące razem mogą doświadczać zsynchronizowanego snu REM. Aby w pełni zrozumieć zarówno sen, jak i struktury społeczne zwierząt, musimy zwrócić większą uwagę na „społeczną stronę” snu, twierdzą behawioryści zwierząt w artykule opiniotwórczym opublikowanym 5 września w czasopiśmie Cell Press Trendy w ekologii i ewolucji.
Chociaż wiele zwierząt śpi w grupach, większość badań nad snem przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych, które biorą pod uwagę tylko jedno zwierzę na raz. Te laboratoryjne badania nad snem dostarczają informacji o wysokiej rozdzielczości na temat głębokości i fazy snu, ale nie są w stanie uchwycić kontekstów środowiskowych lub społecznych, w których sen zwykle występuje. Aby zrozumieć powiązania między snem a socjalizacją, naukowcy twierdzą, że musimy badać grupy śpiących zwierząt na wolności.
„Sen społeczny to obszar badań, który naszym zdaniem ma ekscytujący potencjał dla nowych spostrzeżeń zarówno na temat nauki o śnie, jak i życia dzikich zwierząt” – piszą badacze, wśród których są ekolodzy behawioralni Pritish Chakravarty i Margaret Crofoot z Instytutu Zachowań Zwierząt Maxa Plancka i Uniwersytetu w Konstancji w Niemczech. „Proponujemy nowe ramy, które wykorzystują równoczesne monitorowanie snu członków grup społecznych, w połączeniu z analizami szeregów czasowych i sieci społecznych, aby zbadać, w jaki sposób środowisko społeczne kształtuje (i jest kształtowane przez) sen”.
Aby zbadać sen na wolności, naukowcy zalecają wykorzystanie technologii, takich jak przenośne lub wszczepialne akcelerometry, które dostarczają informacji o ruchach zwierząt za pomocą wideo lub bezpośrednich obserwacji zachowania zwierząt. Połączenie tych danych dotyczących snu z pomiarami sieci społecznych grupy, takich jak hierarchie dominacji i relacje pokrewieństwa, może na przykład dostarczyć ważnych ekologicznych i ewolucyjnych spostrzeżeń na temat wpływu snu na kondycję i przetrwanie zarówno osobników, jak i grup zwierząt, twierdzą naukowcy.
„Prawdopodobnie kluczowe aspekty zachowań grupowych, w tym koordynacja, podejmowanie decyzji i potencjał współpracy, będą pod wpływem snu jej członków” – piszą. „Gromadząc dane na temat snu i socjalności oraz stosując nasze proponowane narzędzia do analizy snu socjalnego, możemy zacząć odkrywać adaptacyjne funkcje i ewolucyjne kompromisy snu, których nie można ujawnić, badając poszczególne zwierzęta osobno”.