Od dawna twierdzi się, że mózgi osób konserwatywnych różnią się od mózgów osób postępowych. Wykorzystując skany MRI prawie 1000 Holendrów, naukowcy z Uniwersytetu Amsterdamskiego (UvA) wykazali, że rzeczywiście istnieje związek między strukturą mózgu a ideologią. Jednak związek ten jest mniejszy niż oczekiwano. Niemniej jednak naukowcy uważają za niezwykłe, że różnice w mózgu są powiązane z czymś tak abstrakcyjnym jak ideologia.

Twierdzenie, że struktura mózgu i ideologia są ze sobą powiązane, zostało podsycone badaniem z 2011 r. 90 studentów języka angielskiego, którzy odkryli to powiązanie. Naukowcy z UvA przeprowadzili obecnie największe jak dotąd badanie replikacyjne, aby zbadać związek między ideologią a strukturą mózgu.

Naukowcy przeanalizowali skany MRI 975 Holendrów w wieku od 19 do 26 lat, reprezentujących przekrój populacji Holandii pod względem wykształcenia i preferencji politycznych. Powiązali te skany z kwestionariuszami dotyczącymi ideologii. „Ideologię można postrzegać jako szereg stanowisk na różne tematy lub jako tożsamość” — wyjaśnia pierwszy autor Gijs Schumacher. „Można również rozróżnić idee ideologiczne dotyczące kwestii społeczno-kulturowych, takich jak prawa kobiet i osób LGBTIQ, oraz kwestie ekonomiczne, takie jak nierówności dochodowe”.

Migdałki są nieco większe

Naukowcy odkryli, podobnie jak w badaniu angielskim, że ciało migdałowate osób konserwatywnych jest nieco większe. „Zdumiewające jest to, że znaleźliśmy ten wynik również w naszej znacznie większej i bardziej reprezentatywnej próbie. Na przykład, w próbie angielskiej nie było żadnych skrajnie konserwatywnych uczestników, podczas gdy w naszej tak” – mówi Schumacher.

Naukowcy odkryli również, że nie ma związku pomiędzy innym obszarem mózgu – przednią częścią zakrętu obręczy – a ideologią, co potwierdziło się w pierwotnym badaniu.

Różnica między nasionami sezamu

Różnica w ciele migdałowatym była wielkości ziarna sezamu. „Migdałki przeciętnego konserwatywnego wyborcy mają 157 ziaren sezamu, a przeciętnego postępowego wyborcy 156 ziaren sezamu. To niewielka, ale znacząca różnica. Sugeruje ona, że ​​istnieje związek między anatomią mózgu a ideologią na pewnym poziomie, ale jest on bardzo pośredni” — wyjaśnia współautor Steven Scholte. „Dlatego spodziewaliśmy się, że nie znajdziemy żadnego efektu”.

„Nie wiemy jednak dokładnie, jak konserwatyzm i wielkość ciała migdałowatego są ze sobą powiązane” — dodaje Diamantis Petropoulos Petalas (również związany z tym badaniem, ale obecnie pracujący w The American College of Greece). „Ciało migdałowate było badane głównie w odniesieniu do sytuacji zagrażających i strachu, ale wydaje się, że reaguje znacznie szerzej na emocje w ogóle i na rozbieżne informacje. Może istnieć związek, w którym ciało migdałowate jest większe u osób, które silniej reagują na informacje, co czasami może skutkować bardziej konserwatywnymi pomysłami w polityce”.

Brak prostej dychotomii

Jednak badania sugerują, że nie ma prostej dychotomii dotyczącej ideologii politycznej w mózgu. „Ludzie czasami mówią o niebieskich (demokratycznych) i czerwonych (republikańskich) mózgach w kontekście amerykańskim. Ta metafora jest kusząca, ale zupełnie nie na miejscu” — mówi Schumacher. „Twierdzimy, że ideologię należy postrzegać jako znacznie szersze pojęcie i pokazujemy, że istnieje mniej powiązań między mózgiem a ideologią niż odkryto w poprzednich badaniach”.

Sama ideologia jest również bardziej złożona, niż zakładano w poprzednich badaniach. Jako przykład Schumacher wspomina, że ​​uczestnicy, którzy głosowali na SP, holenderską partię polityczną o radykalnie lewicowych poglądach ekonomicznych, ale bardziej konserwatywnych wartościach społecznych, mieli średnio większe ciało migdałowate niż uczestnicy, którzy identyfikowali się z bardziej postępowymi partiami. „Ideologia jest zatem o wiele bardziej złożona niż tylko identyfikacja na tematach społeczno-kulturowych”.

Inne obszary mózgu

Następnie badacze rozszerzyli swoją analizę, aby znaleźć powiązania między ideologią a innymi obszarami mózgu. Na przykład odkryli powiązanie między objętością prawego zakrętu wrzecionowatego, obszaru mózgu ważnego dla rozpoznawania twarzy, a bardziej prawicowymi stanowiskami w kwestiach społecznych i ekonomicznych. Przyczyna tego pozostaje nieznana.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj