Międzynarodowe badanie prowadzone pod kierunkiem Helmholtza Monachium bada konsekwencje zdrowotne intensywnych opadów deszczu. Naukowcy przeanalizowali związek między wzorcami opadów a wskaźnikami śmiertelności w 645 lokalizacjach w 34 krajach w latach 1980–2020. Kluczowe ustalenie: niezwykle obfite opady deszczu, które występują mniej więcej co pięć lat, znacznie zwiększają ryzyko śmierci, szczególnie wśród osób z chorobami układu krążenia i układu oddechowego choroby. Jednakże skutki różnią się znacznie w zależności od regionu i zależą od lokalnych warunków klimatycznych i środowiskowych.

„Z Azji Wschodniej było już wiadomo, że ekstremalne opady deszczu mają silny wpływ na zdrowie ludzi” – mówi dr Alexandra Schneider, zastępca dyrektora Instytutu Epidemiologii i kierownik grupy badawczej ds. zagrożeń dla środowiska w Helmholtz Monachium: „Dzięki naszym W bieżącym badaniu chcieliśmy zbadać globalny wpływ ekstremalnych opadów na zdrowie”. Zespół przeanalizował obszerne dane obejmujące cztery dekady i szeroki zasięg geograficzny. „Aby zbadać dokładny wpływ ulewnych opadów na śmiertelność, zróżnicowaliśmy opady deszczu na podstawie ich tak zwanych okresów nawrotu – czyli statystycznej częstotliwości takich ekstremalnych zdarzeń – i przeanalizowaliśmy ich wpływ na różne zagrożenia dla zdrowia” – wyjaśnia Schneider.

Ekstremalne opady deszczu zakłócają leczenie i prowadzą do stresu

Szczegółowy wgląd w powiązania między ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi a konsekwencjami zdrowotnymi ujawnił: Dane wskazują na znaczny wzrost wskaźników śmiertelności w ciągu 14-dniowego okresu opóźnienia związanego z ekstremalnymi opadami deszczu, które statystycznie występują co około pięć lat. „Oprócz wzrostu ogólnej śmiertelności, negatywne skutki tych ekstremalnych zjawisk pogodowych były szczególnie widoczne u osób cierpiących na choroby układu krążenia i układu oddechowego” – mówi dr Cheng He, główny autor badania i naukowiec z Helmholtz Monachium: „The Możliwym wyjaśnieniem mogą być również zagrożenia dla zdrowia spowodowane przez wyjątkowo ulewne deszcze, spowodowane przerwaniem leczenia, dostępnością leków lub chorobą osób cierpiących na silny stres psychiczny.

Z drugiej strony zespół badawczy zaobserwował ochronny wpływ na zdrowie ludzi podczas stosunkowo umiarkowanych opadów deszczu, których okres powrotu wynosi od jednego do dwóch lat. Może to być spowodowane poprawą jakości powietrza i obniżoną temperaturą powietrza po opadach atmosferycznych. W badaniu podkreślono również znaczenie czynników regionalnych modyfikujących wpływ ekstremalnych opadów na zdrowie: strefy klimatycznej, pokrycia roślinnością i zmienności dobowych opadów w każdym mieście.

Minimalizowanie zagrożeń dla zdrowia spowodowanych ulewnymi deszczami

Biorąc pod uwagę jednoznaczne wyniki badania, niezbędne są działania polityczne, mówi prof. Annette Peters, dyrektor Instytutu Epidemiologii: „W świetle zmian klimatycznych i coraz częstszych ekstremalnych opadów deszczu potrzebujemy na całym świecie solidnych strategii profilaktyki zdrowotnej i środków adaptacyjnych, skupiając się szczególnie na poprawie infrastruktury i wzmocnieniu systemów opieki zdrowotnej w regionach najbardziej dotkniętych.” Wdrożenie systemów wczesnego ostrzegania o ekstremalnych zjawiskach pogodowych oraz promowanie zielonej infrastruktury na obszarach miejskich mogłoby również pomóc w zminimalizowaniu zagrożeń dla zdrowia spowodowanych ulewnymi opadami deszczu. „Nie chodzi tylko o reagowanie na sytuacje kryzysowe, ale o aktywne podejmowanie działań mających na celu ochronę ludności przed przewidywalnymi konsekwencjami zmian klimatycznych” – mówi Peters: „Chodzi o ratowanie życia”.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj