Nowe badania wykazały, że w próbkach wody pitnej z całego świata naukowcy odkryli toksyczne związki „Forever Chemicals”.

Naukowcy odkryli 10 „docelowych” PFAS (substancji perfluoroalkilowych) – substancji chemicznych, które nie rozkładają się w przyrodzie – w wodzie z kranu i butelkowanej dostępnej do spożycia w dużych miastach Wielkiej Brytanii i Chin. Kwas perfluorooktanowy (PFOA) i sulfonian perfluorooktanu (PFOS) wykryto w ponad 99% próbek wody butelkowanej pochodzącej z 15 krajów na całym świecie.

Zaobserwowali znaczące różnice w stężeniach PFAS pomiędzy próbkami wody z kranu z Birmingham w Wielkiej Brytanii i Shenzhen w Chinach, przy czym stwierdzono, że chińska woda z kranu zawiera wyższe stężenia PFAS w porównaniu z wodą z kranu w Wielkiej Brytanii.

Badanie pokazuje jednak, że środki takie jak gotowanie i/lub filtracja z węglem aktywnym – zazwyczaj przy użyciu filtra wody w „dzbanku” – mogą znacznie zmniejszyć stężenie PFAS w wodzie pitnej, przy współczynniku usuwania wynoszącym od 50% do 90%, w zależności od PFAS i rodzaj leczenia.

Publikując dzisiaj (17 października) swoje odkrycia w ACS ES&T Water, naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham, Południowego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shenzhen oraz Uniwersytetu Hainan w Haikou, ujawniają szeroki zakres skażenia docelowych PFAS PFAS, zaczynając od 63% przebadanych wód butelkowanych.

Współautor, profesor Stuart Harrad z Uniwersytetu w Birmingham, skomentował: „Nasze odkrycia podkreślają powszechną obecność PFAS w wodzie pitnej oraz skuteczność prostych metod uzdatniania w celu zmniejszenia ich poziomu. Albo użycie prostego dzbanka filtrującego wodę, albo gotowanie wody usuwa znaczną część tych substancji.

„Chociaż obecne poziomy PFAS w większości próbek wody nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego, ciągłe monitorowanie i regulacje mają kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia publicznego. Dostarczamy cennych danych na temat obecności PFAS w wodzie pitnej wraz z praktycznymi rozwiązaniami ograniczającymi narażenie konsumentów poprzez wodę pitną. To znaczący krok w kierunku zapewnienia społecznościom na całym świecie bezpieczniejszej wody pitnej.”

Woda butelkowana z różnych krajów wykazywała różne poziomy PFAS, przy czym naturalna woda mineralna zawierała wyższe stężenia niż woda oczyszczona, ale stężenia były na ogół poniżej zalecanych poziomów zdrowotnych określonych przez agencje regulacyjne.

Współautor, profesor Yi Zheng z Południowego Uniwersytetu Nauki i Technologii, skomentował: „Większa świadomość na temat obecności PFAS zarówno w wodzie z kranu, jak i wodzie butelkowanej może prowadzić do bardziej świadomych wyborów konsumentów, zachęcając do stosowania metod oczyszczania wody.

Nasze odkrycia sugerują również, że na potencjalne ryzyko dla zdrowia wynikające z obecności PFAS w wodzie pitnej może wpływać styl życia i warunki ekonomiczne, co podkreśla potrzebę przyszłych badań w celu dalszego zbadania tych czynników z perspektywy społeczno-ekonomicznej”.

Z wyjątkiem porównań pomiędzy naturalną wodą mineralną i wodą oczyszczoną, naukowcy nie zaobserwowali znaczących różnic w docelowych stężeniach PFAS pomiędzy szkłem i plastikiem, a także niegazowaną i gazowaną wodą butelkowaną.

Podczas gdy stężenia większości poszczególnych PFAS były znacznie poniżej odpowiadających im wartości referencyjnych uzasadnionych względami zdrowotnymi, średnie stężenia PFOS w próbkach wody wodociągowej z Shenzhen w Chinach przekroczyły maksymalny poziom zanieczyszczenia (MCL) wynoszący 4 ng/l nowo ogłoszony przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (USEPA) ) w 2024 r.

Badacze zakupili 112 próbek wody butelkowanej z lokalnych sklepów i supermarketów internetowych w Wielkiej Brytanii i Chinach, w tym 89 wód niegazowanych i 23 wody gazowane w butelkach plastikowych lub szklanych. Próbkami objęto 87 marek, których źródła wody pochodziły z 15 krajów Azji, Europy, Ameryki Północnej i Oceanii

Pobrali 41 próbek wody z kranu z domów w Birmingham oraz pobliskich miast Worcester, Coventry i Derby – dostarczonych przez dwóch dostawców: South Staffordshire Water i Seven Trent Water, a kolejnych 14 próbek wody z kranu pobrano z domów w Shenzhen w Chinach .

PFAS są szeroko stosowane w przemyśle, w piankach przeciwpożarowych i produktach konsumenckich, od odzieży wodoodpornej i mundurków szkolnych po produkty higieny osobistej ze względu na ich właściwości wodoodporne i plamoodporne. Chociaż niektóre zostały zakazane na mocy przepisów rządowych, inne są nadal szeroko stosowane, a ich toksyczne działanie nie zostało jeszcze w pełni zbadane.

Wiadomo już, że substancje chemiczne dostają się do organizmu różnymi drogami, na przykład poprzez wdychanie, spożycie z pożywieniem lub wodą pitną lub wchłanianie przez skórę. Wiadomo, że powodują niekorzystne skutki zdrowotne, takie jak obniżona odpowiedź immunologiczna na szczepienia, zaburzenia czynności wątroby, zmniejszona masa urodzeniowa i zwiększone ryzyko niektórych nowotworów.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj