W kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry występują dość dziwne składniki. Jednym z przykładów jest śluz ślimaka – znany również jako śluz ślimaka – który jest stosowany ze względu na swoje właściwości nawilżające i przeciwutleniające. Jednak badacze, którzy donoszą w ACS Omega możesz znaleźć coś jeszcze dziwniejszego do nałożenia na twarz: cząsteczki wytwarzane przez bakterie jelitowe ryb. W hodowanych komórkach związki te miały właściwości rozjaśniające skórę i przeciwzmarszczkowe, co czyni je potencjalnymi składnikami Twojej przyszłej pielęgnacji skóry.
Chociaż wnętrzności ryb mogą wydawać się absolutnie ostatnim miejscem, w którym należy szukać związków kosmetycznych, nie jest to całkowicie niedorzeczny pomysł. Wiele ważnych leków znaleziono w dziwnych miejscach — słynnie, że właściwości antybiotyczne penicyliny odkryto po tym, jak nieudany eksperyment spleśniał. Niedawno kandydat na lek na raka mózgu Marizomib został uzyskany z mikrobów odkopanych w osadach morskich na dnie oceanu. Dwa potencjalnie niewykorzystane źródła nowych związków mogą stanowić mikroby jelitowe dorady czerwonej i dorady czarnogłowej, ryb żyjących w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Chociaż te mikroby zostały po raz pierwszy zidentyfikowane odpowiednio w 1992 i 2016 roku, nie przeprowadzono żadnych badań nad wytwarzanymi przez nie związkami. Dlatego Hyo-Jong Lee i Chung Sub Kim chcieli sprawdzić, czy te bakterie wytwarzają jakiekolwiek związki metabolitowe, które mogłyby mieć korzyści kosmetyczne.
Zespół zidentyfikował 22 cząsteczki wytwarzane przez bakterie jelitowe dorady czerwonej i dorady czarnogłowej. Następnie ocenili zdolność każdego związku do hamowania enzymów tyrozynazy i kolagenazy w laboratoryjnie hodowanych komórkach myszy. (Tyrozynaza bierze udział w produkcji melaniny, która powoduje hiperpigmentację starzejącej się skóry. Kolagenaza rozkłada białko strukturalne kolagen, powodując zmarszczki.) Trzy cząsteczki z bakterii dorady czerwonej najlepiej hamowały oba enzymy bez uszkadzania komórek, co czyni je obiecującymi środkami przeciwzmarszczkowymi i rozjaśniającymi skórę w przyszłych produktach kosmetycznych.
Autorzy dziękują za dofinansowanie z Programu Biotechnologii Morskiej Ministerstwa Oceanów i Rybołówstwa, Narodowej Fundacji Badań Naukowych Korei, Programu Rozwoju Technologii Ministerstwa Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Startupów, Uniwersytetu Sungkyunkwan oraz programu BK21 FOUR Ministerstwa Edukacji Korei.