Bolesna histeroskopia sprawiała wrażenie jakby wnętrzności były „rozszarpywane”

Wendy McLean miała rozpocząć siódmą rundę zapłodnienia in vitro, gdy jej lekarz powiedział, że konieczna jest histeroskopia – zabieg mający na celu zbadanie wnętrza macicy.

„Sprzedano mi to jako badanie cytologiczne, w zasadzie. Cienka, wąska kamera wprowadzona przez szyjkę macicy.

„To zajmie kilka minut. Nie będziesz potrzebować środków przeciwbólowych. Wszystko będzie w porządku” – powiedziała.

Wendy, lat 38, przed zabiegiem ambulatoryjnym w Aberdeen Royal Infirmary zażyła dostępne bez recepty środki przeciwbólowe na wypadek, gdyby zabieg okazał się nieprzyjemny, ale nie przygotowało jej to na to, co się wydarzyło.

„Pazury, jak ostre gwoździe”

„To było jak rozpalony pogrzebacz, jak wyrywanie mi wnętrzności. Chyba kiedyś opisałem to komuś jako coś w rodzaju drapania, jak ostre paznokcie, po prostu rozrywające moje wnętrzności”.

Wendy powiedziała, że ​​dwukrotnie straciła przytomność, wymiotowała i prosiła o przerwanie zabiegu.

Dopiero przeszukując sieć, odkryła, że ​​tysiące innych kobiet miało podobne doświadczenia z bolesnymi zabiegami histeroskopii bez znieczulenia.

Przedstawiciele NHS Grampian przekazali, że przykro im słyszeć o przeżyciach Wendy i zachęcili ją do skontaktowania się z zespołem ds. opinii.

„To nie powinno się zdarzać” – powiedziała pani McLean. „Nigdy nie zdawałam sobie sprawy, że to przytrafia się tak wielu osobom. Myślałam, że jestem wyjątkowa, myślałam, że jestem inna i niezdarna, i czułam się zawstydzona”.

Grafika przedstawiająca proces histeroskopii

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia to zabieg polegający na badaniu wnętrza macicy poprzez wprowadzenie przez szyjkę macicy cienkiego urządzenia przypominającego teleskop.

Jest ona uznawana za „złoty standard” w diagnostyce schorzeń ginekologicznych – w tym raka.

Służy do badania problemów takich jak obfite miesiączki i krwawienia pomenopauzalne. Lekarze mogą również wykonywać biopsje i usuwać mięśniaki lub polipy.

Według Królewskiego Kolegium Położników i Ginekologów (RCOG), jedna trzecia kobiet poddających się histeroskopii zgłasza ból na poziomie siedmiu lub więcej w dziesięciostopniowej skali.

W dokumencie wskazano, że pacjentom należy zaproponować znieczulenie miejscowe lub ogólne na potrzeby zabiegu, a także wziąć pod uwagę ich historię medyczną, w tym urazy lub trudności z wykonaniem badań cytologicznych.

Jednak pomimo opracowania przez RCOG nowych wytycznych klinicznych promujących łagodzenie bólu i wybór, wiele kobiet twierdzi, że nie oferuje się im takich rozwiązań.

Procedura została zatrzymana

May Hooper ma na sobie limonkowozielony kardigan i kwiecistą bluzkę, siedzi na ławce w parku

May Hooper nie mogła uwierzyć, że kobietom wykonuje się tak bolesny zabieg bez znieczulenia

May Hooper miała zaplanowane badanie USG w celu zbadania krwawienia pomenopauzalnego w szpitalu Stobhill w Glasgow w lipcu 2022 r.

Podczas zabiegu powiedziano jej, że konieczne są dalsze badania, jednak nie poinformowano jej, że będzie miała poddaną histeroskopii, ani nie zaoferowano jej środków przeciwbólowych.

„To nie do opisania” – powiedziała. „Naprawdę czułam się, jakbym była w średniowiecznej sali tortur. Tak właśnie się czułam. Po prostu nie mogę uwierzyć, że robisz to kobietom. Miałam wszelkie znaki pod słońcem, że nie powinny tego robić”.

Pani Hooper poprosiła o przerwanie zabiegu i przełożono go na inny termin – tym razem w znieczuleniu ogólnym. 73-latka złożyła skargę do swojej rady ds. zdrowia, NHS Greater Glasgow and Clyde (NHSGGC).

Teraz walczy o to, aby kobiety otrzymywały więcej informacji na temat ryzyka bólu i możliwości jego łagodzenia – w tym znieczulenia ogólnego.

„To bardzo ważna procedura diagnostyczna, absolutnie, ale nie musi być bolesna. Mamy 2024 rok – nie żyjemy w latach 1600.”

NHSGGC poinformowało BBC Scotland News, że nie będzie komentować żadnego konkretnego przypadku, ale stwierdziło, że działa zgodnie ze wszystkimi stosownymi wytycznymi krajowymi i stara się zapewnić, aby potrzeby pacjentów były zaspokajane w miarę postępu leczenia, a w razie potrzeby udostępnia alternatywne ścieżki leczenia.

Doktor Lucky Saraswat stoi na korytarzu szpitalnym, ubrany w jaskrawozielony uniform

Dr Lucky Saraswat twierdzi, że dla zdecydowanej większości kobiet zabieg nie jest bolesny, jednak powinny mieć one możliwość podjęcia świadomego wyboru

Dr Lucky Saraswat jest konsultantką ginekologiczną w Aberdeen, która szkoli lekarzy w zakresie wykonywania histeroskopii. Mówi, że zabieg nie jest bolesny dla zdecydowanej większości kobiet, ale ważne jest, aby pacjentki wiedziały, że mają kontrolę.

Powiedziała: „Musimy po prostu pomóc ludziom dokonać świadomego wyboru co do sposobu, w jaki chcą to zrobić.

„Niektórzy ludzie nie chcieliby mieć znieczulenia, ponieważ znieczulenie również nie jest pozbawione ryzyka. Dlatego wiele osób decyduje się na wykonanie zabiegu w warunkach ambulatoryjnych. Niektórzy zdecydują się na znieczulenie”.

Aktywiści twierdzą, że nowe badania kliniczne Zielone wytyczne zminimalizować ryzyko bólu, którego mogą doświadczać pacjenci.

Doktor Geeta Kumar, konsultantka ginekologiczna i wiceprezes RCOG, powiedziała, że ​​wysłuchali obaw pacjentów.

„Zarówno w momencie skierowania, jak i podczas wizyty kontrolnej należy udzielić jasnych, dokładnych informacji pisemnych i ustnych” – wyjaśniła.

„Pomoże to kobiecie dokonać świadomego wyboru, w tym podjąć decyzję, czy chce poddać się zabiegowi, a jeśli tak, to jakie są jej preferencje co do miejsca leczenia i opcji łagodzenia bólu”.

Katharine Tylko z Kampanii Przeciwko Bolesnej Histeroskopii powiedziała: „Nie będzie to miało żadnego wpływu, poza kilkoma bardzo sumiennymi i współczującymi, walczącymi ginekologami – młodymi kobietami, które powiedzą: „Chcemy godnej opieki dla naszych pacjentów”.

„Te wytyczne nie są obowiązkowe”.



Source link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj