Nowe wspólne badania Uniwersytetu w Sydney i Montreal Heart Institute wykazały, że używanie wentylatora w upalną i wilgotną pogodę zmniejsza obciążenie serca u osób starszych, co jest sprzeczne z zaleceniami Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.
Badanie, sfinansowane przez Narodową Radę ds. Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC) i opublikowane w czasopiśmie „ New England Journal of Medicinesprawdzili skuteczność różnych niedrogich strategii chłodzenia – takich jak wentylatory elektryczne z rozpylaniem wody na skórę lub bez – w przypadku osób starszych, o których wiadomo, że podczas upalnej letniej pogody są narażone na zwiększone ryzyko dla zdrowia.
Profesor Ollie Jay, dyrektor Centrum Badań nad Ciepłem i Zdrowiem oraz Laboratorium Ergonomii Termicznej na Wydziale Medycyny i Zdrowia, powiedział: „Z powodu zmian klimatycznych zagrożenia dla zdrowia wynikające z ekstremalnych temperatur stają się coraz bardziej powszechne. Starsi dorośli, zwłaszcza ci z chorobami serca, są są bardziej zagrożeni ze względu na obciążenie serca, jakie wysokie temperatury wywierają na serce. Zrozumienie wpływu różnych strategii chłodzenia na serce jest ważne, aby pomóc osobom bezbronnym zachować dobre samopoczucie podczas gorącej letniej pogody”.
W badaniu wystawiono starszych uczestników z chorobami serca i bez chorób serca na działanie dwóch środowisk – gorącego i wilgotnego (38°C i 60% wilgotności) oraz drugiego bardzo gorącego i suchego (45°C i 15% wilgotności); warunki wybrane tak, aby reprezentowały dwie najczęstsze ekstremalne fale upałów na świecie.
Zespół odkrył, że w gorących i wilgotnych warunkach korzystanie z wentylatora z lub bez zwilżania skóry zmniejsza obciążenie serca wywołane ciepłem u osób starszych.
Jednakże w bardzo gorących i suchych warunkach używanie wentylatora miało niekorzystny wpływ, trzykrotnie zwiększając obciążenie serca, co mogło być śmiertelne dla osób cierpiących na choroby serca. Dzieje się tak dlatego, że chociaż wentylatory pomagają odparować pot, w bardzo gorących i suchych warunkach efekt jest niewielki i przeciwdziała mu konwekcja wtłaczająca więcej ciepła do ciała. Zamiast tego w takich warunkach samo nawilżanie skóry skutecznie zmniejszało pracę serca.
Współautor badania, dr Daniel Gagnon z Montreal Heart Institute, powiedział: „Chociaż klimatyzacja to skuteczny sposób na utrzymanie chłodu, nie jest ona dostępna dla wszystkich, zwłaszcza dla osób najbardziej narażonych na upał, takich jak osoby starsze i osoby z chorobami serca – zatem to pozytywna wiadomość, że tanie alternatywy są skuteczne.
„Co ważne, badanie wykazało, że warunki pogodowe wpływają na rodzaj strategii chłodzenia, którą należy zastosować – to istotna informacja, która pomoże starszym osobom zachować bezpieczeństwo podczas fal upałów”.
Dr Georgia Chaseling, która w czasie studiów podoktorskich kierowała gromadzeniem danych w Montrealu, a obecnie współprowadzi priorytetowy temat badawczy „Starzenie się i choroby przewlekłe” w Centrum Badań nad Ciepłem i Zdrowiem na Uniwersytecie w Sydney, dodaje: „ Interwencje, które przetestowaliśmy, wydają się proste, ale z pewnością takie są, ponieważ chcieliśmy dowiedzieć się, z jakich rozwiązań powinni, a jakich nie powinni korzystać ludzie mieszkający w środowiskach o niskich zasobach i bez dostępu do klimatyzacji”.