Nowy pestycyd, który prawdopodobnie będzie następcą zakazanych neonikotynoidów, spowodował w niedawnym teście stuprocentową śmiertelność wśród pszczół murarek.

Uważa się, że nowy pestycyd, flupiradifuron, stanowi mniejsze ryzyko dla zapylaczy i w związku z tym został dopuszczony na całym świecie do stosowania w uprawach odwiedzanych przez pszczoły.

Jednak badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu Teksańskiego w Austin wykazały, wbrew ich oczekiwaniom, że substancja chemiczna jest zabójcza dla pszczół Osmia lignaria narażonych na działanie pestycydów na dzikie kwiaty.

Odkryli również szereg subletalnych efektów. Siedem dni po zastosowaniu, pszczoły wypuszczone do roślin potraktowanych pestycydem rzadziej zaczynały gniazdować, miały niższe wskaźniki przeżywalności i były mniej wydajnymi zbieraczami, zajmując średnio o 12,78% więcej czasu na zebranie pyłku i nektaru niż pszczoły kontrolne.

Główny autor Harry Siviter z Bristol School of Biological Sciences wyjaśnił: „Wyniki te pokazują, że narażenie na flupyradifuron stwarza znaczne ryzyko dla ważnych zapylaczy i może mieć negatywny wpływ na dzikie pszczoły przy stężeniach realistycznych w terenie”.

Pszczoły są niezbędnymi zapylaczami upraw i kwiatów polnych. Pestycydy neonikotynoidowe mogą mieć znaczący negatywny wpływ na zapylacze, co doprowadziło do poważnych ograniczeń w ich stosowaniu w UE i innych regionach, co zwiększyło popyt na „nowe” insektycydy.

„Ze względu na ograniczenia formalnych ocen ekotoksykologicznych istnieje pilna potrzeba oceny potencjalnych metod zastępczych upraw” – dodał Harry.

„Wyniki te stanowią przestrogę przed stosowaniem nowych insektycydów jako bezpośredniego zamiennika neonikotynoidów.

„Nasze ustalenia uzupełniają rosnący zbiór dowodów na to, że ocena ryzyka pestycydów nie chroni wystarczająco dzikich pszczół przed negatywnymi konsekwencjami stosowania pestycydów”.

Aby uniknąć ciągłych cyklów uwalniania i usuwania nowych pestycydów, a co za tym idzie negatywnego wpływu na środowisko, zespół twierdzi, że przed opracowaniem polityki i regulacji należy ocenić szeroką bazę dowodową.

Harry powiedział: „Ograniczenie stosowania komercyjnych pestycydów zawierających flupiradifuron do upraw niekwitnących byłoby rozsądne, dopóki nie zostaną przeprowadzone dalsze badania.

„W dłuższej perspektywie, jak już widzimy w UE, konieczne będzie przejście na bardziej holistyczne podejście do oceny ryzyka, uwzględniające biologię nie-Pszczoła „Musimy lepiej chronić pszczoły przed niezamierzonym negatywnym wpływem pestycydów”.

Zespół planuje teraz rozszerzyć swoje badania, aby zmierzyć wpływ narażenia pszczół samotnic na substancje zawarte w glebie.



Source link