Odbijanie jest powszechną funkcją organizmu, ale gdy nasila się do poziomu, który zakłóca codzienne życie, jest definiowane jako zaburzenia odbijania. Międzynarodowe badania wykazały, że około 1% dorosłych ma zaburzenia odbijania, ale odsetek w Japonii i czynniki zaangażowane w ten proces często umykają profesjonalistom medycznym.
Aby zbadać związek między częstością występowania zaburzeń odbijania, chorobami współistniejącymi i stylem życia w Japonii, zespół badawczy pod przewodnictwem profesora Yasuhiro Fujiwary z Graduate School of Medicine na Uniwersytecie Metropolitalnym w Osace przeprowadził ankietę internetową wśród 10 000 dorosłych. Wyniki wykazały, że 1,5%, czyli 151 osób, miało zaburzenia odbijania. Było to bardziej powszechne u mężczyzn, pijących alkohol i przyjmujących leki na refluks kwasu.
Ponadto stwierdzono, że obecność choroby żołądkowo-jelitowej, jedzenie do momentu uczucia sytości oraz ekstremalnie niska lub wysoka częstotliwość żucia były istotnie związane z rozwojem zaburzeń odbijania. Natomiast wysokie spożycie napojów gazowanych nie miało związku.
„Problem z zaburzeniami odbijania polega na tym, że ich leczenie trwa długo i jest stosowane tylko w ograniczonej liczbie placówek medycznych” — stwierdził profesor Fujiwara. „W przyszłości ocena liczby przeżuwań i efektów poprawy nawyków żywieniowych u pacjentów z zaburzeniami odbijania zapewni pacjentom opcję leczenia, którą będą mogli sami stosować”.